V stredu podvečer hokejisti HC ’05 Banská Bystrica odohrajú prvý zápas štvrťfinálovej série Slovnaft play-off Tipsport extraligy. Cesta za víťazstvom však bude náročná. Na dva dni sa totiž sťahujú do Košíc, kde ich očakáva úradujúci majster a víťaz základnej časti.

Päť prehier a len jedno víťazstvo, trinásť inkasovaných a sedem vsietených gólov – to je štatistika tohtosezónnych vzájomných zápasov medzi metropolami stredného a východného Slovenska. Iba jediný zápas však skončil rozdielom väčším ako jeden gól a práve to dáva nádej zverencom Milana Staša v lepší výsledok. Slovenská extraliga pritom viackrát dokázala, že vyhrať môže každý nad každým.

Čísla hovoria v prospech Košíc

Gólová štatistika tímov: Trojnásobný majster vsietil v uplynulej sezóne 191 gólov (po Skalici najviac), pričom inkasoval spolu 130-krát. “Barani” mierili do čierneho podstatne menej, keď ich len 136 vsietených gólov v tomto ukazovateli radí na predposledné miesto. Pokiaľ ide o inkasované góly, tu môžu byť spokojnejší. Práve po Košiciach dostali najmenej gólov. Kostúr a Chorošun lovili puk zo svojej siete dohromady iba 138-krát.

Banskobystričania by však mali vylepšiť hru v presilových hrách. Tá im robí problémy od začiatku sezóny, keď z 50 presiloviek využili len jednu. Na konci základnej časti sa “nulapäťky” v tomto ukazovateli zlepšili, no 25 gólov v 260 odohraných početných výhodách ich naďalej radí na predposledné miesto. Košice odohrali o desať presiloviek menej ako Banská Bystrica, strelila v nich však o 23 gólov viac. Z pohľadu Stredoslovákov je v tejto hernej situácii kameňom úrazu hlavne nízka početnosť streľby a zbytočná komplikovanosť v kombináciách. Jedna z mála štatistík, kde Košice nad svojím play-off súperom prehrávajú je percentuálna úspešnosť v oslabeniach. “Barani” tu spolu s Popradom patria medzi elitu ligy. Na chvoste tabuľky sa však objavili v efektivite streľby, keď z 1 919 striel (tretí najvyšší počet z ligy) skončilo v sieti len 7.08% z nich.

Najnebezpečnejší hráči: Jedným z najnepríjemnejších útočníkov Banskej Bystrice je nepochybne Ján Sýkora. Špecialista na samostatné nájazdy po dlhodobom zranení z prvej tretiny sezóny odohral síce len osem zápasov, dokázal v nich však štyrikrát skórovať a v rovnakom počte asistovať. Chuť do hokeja a svoje schopnosti teda určite nestratil. Za 29 zápasov sezóny má na svojom konte 11 gólov a 9 asistencii. Netreba zabúdať ani na vzrastom nízkeho, no schopnosťami viacero hráčov prevyšujúceho fínskeho legionára Jarma Jokilu. Líder štatistík Banskej Bystrice je nebezpečný korčuliar s rýchlymi rukami, ktorými v základnej časti nastrieľal 16 gólov a na ďalších 23 asistoval.

“Oceliari” veria v prebudenie ich najproduktívnejšieho hráča Miroslava Zálešáka. Hokejista s 12-zápasovou skúsenosťou z NHL vedie Košice so 47 bodmi (15+32), za posledných sedem zápasov však bodoval len dvakrát. Lepšie je na tom najlepší strelec východniarov Dravecký so 43 bodmi (23+20), ktorý v poslednom zápase proti Trenčínu dvakrát skóroval a raz asistoval. Pri chuti je však hlavne Dušan Pašek s 12 bodmi v posledných ôsmych zápasoch.

Banskobystričania sa súpera neboja, sú odhodlaní bojovať

Ján Sýkora si zo súperov ťažkú hlavu nerobí, na otázku, či si želal viac Skalicu s úsmevom odpovedal: “Je mi to viacmenej jedno. Mne sa hrá proti silným mužstvám dobre. Vo všetkých scenároch išlo o kvalitné mužstvá, čiže ja sa teším. Ako v každom zápase aj proti Košiciam sa budeme snažiť vyhrať.” Napriek viacerým zlyhaniam mužstva počas sezóny obávaný strelec hlavu nevešia: “Verím, že to bude iné. V play-off sa všetci hráči naštartujú. Nabudíme sa, pripravíme sa na súpera a pôjdeme do toho naplno.”

Vážnosť situácie si uvedomuje aj kapitán Michal Grman, rovnako však paniku nepripúšťa: “Ešte pred týždňom sme rátali s tým, že budeme hrať proti lídrovi, čiže nám neostáva nič iné, len sa za tých pár dní dať dokopy a v Košiciach podať stopercentný výkon. Cieľom je prísť domov aspoň s jedným víťazstvom.” Na rozdiel od svojho mladšieho kolegu z útoku by si však viac želal za súpera iný tím, rovnako však odmieta katastrofický scenár a verí v úspech: “Určite by bola Skalica prijateľnejším súperom. Košice sú víťazom základnej časti a dlhodobo podávajú vyrovnané výkony. Ukázali sme však, že vieme proti takýmto tímom hrať a verím, že to znova zopakujeme.”

Úvod sezóny však nebol ideálny a Banská Bystrica sa niekoľkokrát objavila v suteréne tabuľky. Body sa získavali ťažko, no veľké manko na postupové pozície sa podarilo stiahnuť a “barani” môžu byť radi, že pre nich sezóna pokračuje. Uvedomuje si to aj lodivod hokejového klubu spod Urpína Milan Staš: “Mali sme v rukách lepšie umiestnenie, resp. nie tak silného súpera ako sú Košice. Žiaľ, tretíkrát sa nám Skalicu doma nepodarilo poraziť a v tabuľke sme skončili ôsmi. Keď som na konci roka preberal tím, s týmto umiestnením by som bol určite spokojný. Chvíľu sme boli poslední, dá sa povedať, že sme zdvihli hlavy, aj keď sa to rodilo ťažko. Postupom času prišli obmeny kádra, zranení hráči sa vyzdraveli a dotiahli sme sa na ‘zdravý stred tabuľky’. Teraz nás musia mrzieť hlavne prehry doma s Nitrou či v Martine, kde sme mali dobre rozohraný zápas. Bol to však asi športový osud.” Liek na otrasenie sa z poslednej prehry v základnej časti i celej ťažkej sezóny je podľa neho jednoduchý, no zároveň ťažko realizovateľný – zabudnúť. Dôležitým je sústrediť sa na situáciu v ktorej mužstvo je, dať do play-off všetko a posnažiť sa o čo najlepší výsledok. Plán na prvý zápas série je teda jasný: “Posledný zápas s Košicami sme vyhrali a na to sa budeme snažiť nadviazať,” dodal.

[youtube BduCXJY0WAc 590 360]