Známa banskobystrická world – etno kapela Družina je na hudobnej scéne už 15 rokov. Jubileum oslavuje spolu so svojimi fanúšikmi a prvým darčekom pre nich je nový singel Svieže rána.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAUkážku zo singlu Svieže rána v týchto dňoch často počuť v televíznej reklamnej kampani Z lásky k Slovensku. Práve táto skladba je predzvesťou nového albumu, ktorý skupina plánuje vydať tento rok. Chytľavá skladba Svieže rána, je nabitá pozitívnou energiou a vyzdvihuje lásku k Slovensku.

„Ohlasy na nový singel sú veľmi dobré, ľudia nám píšu, že napriek tomu, že ju počujú niekoľkokrát z televízie, nezunuje sa im. Práve naopak, chcú ju mať doma na CD. Je to podľa nás zázračná skladba, ktorá dokázala osloviť viaceré vekové kategórie poslucháčov, fanúšikov rôznych žánrov od ľudoviek až po rock,“ hovorí Aty Béreš, basgitarista Družiny.

Hudbu k skladbe skomponoval gitarista kapely Martin Sabov, pomáhal mu Aty Béreš. Text napísala Izabela Bérešová a pesničku sa nahrávala v banskobystrickom nahrávacom štúdiu PJ Sound Studio.

Rok 2015 je pre Družinu výnimočný. Kapela, ktorej repertoár tvoria jedinečne spracované ľudové piesne z rôznych slovenských regiónov, oslavuje 15. výročie svojej existencie a chystá veľa prekvapení.

druzina!„To, že Družina koncertuje už pätnásť rokov, považujem za malý zázrak, keďže nie sme komerčná skupina,“ hodnotí fungovanie kapely Aty Béreš a dodáva, že všetko, čo dosiahli, je výsledkom tvrdej práce a úsilia.

Za 15 rokov existencie sa v skupine vystriedalo množstvo muzikantov, od roku 2013 je jej stálou súčasťou známa speváčka Petra Humeňanská.

„Po odchode speváčky Danky Ferienčíkovej v roku 2012 z dôvodu materských povinností, nastalo ťažké obdobie hľadania novej tváre a hlasu Družiny. Peťa bola v „našom zozname“ od začiatku, keďže som ju poznal ako úžasnú speváčku a herečku so vzťahom k prírode a ľudovým tradíciám. Slovo dalo slovo a Peťa s nami spieva už tretí rok,“ uviedol Aty Béreš dôvody, prečo sa rozhodli osloviť práve Petru Humeňanskú, ktorú verejnosť spoznala v prvej sérii hudobnej súťaže Slovensko hľadá Superstar.

„Peťa hneď na prvom koncerte ukázala, že je veľká profesionálka. Aklimatizácia prebehla už v prvých skladbách a v závere koncertu to vyzeralo, že s nami spieva už od založenia skupiny,“ nešetrí chválami na jej adresu Aty Béreš.

Kapelu Družina, okrem už spomínaných členov basgitaristu Atyho Béreša a speváčky Petry Humeňanskej, tvoria Miťa Almášiová (spev), Ján Fiala(bicie), Martin Sabov (gitara), Marek Konček (husle), Janko Šimiak (píšťalky, fujara) a Matúš Fiľo (píšťalky, fujara).

Družina má na konte štyri albumy, stovky vystúpení nielen po celej Európe, umiestnenie na prvých priečkach v rebríčku World Music Charts Europe a ocenenia Hudobnej akadémie – AUREL za najlepšiu platňu v žánrovej kategórii Folk, Country, World music v rokoch 2007 a 2012.

[youtube oWDXDLopcKc 640 390]