Historicky prvý seminár lethwei na Slovensku aj v Strednej Európe sa uskutoční začiatkom novembra v banskobystrickom Športovom klube thajského boxu Firegym. Seminár bude viesť štvornásobný svetový šampión lethwei Dave Leduc.

Aktuálny kráľ lethwei Dave Leduc sa na seminári bude venovať najmä špecifikám  myanmarského boxu (lethwei) – hlavičkám, klinču, hodom a strhom, ktoré sú v lethwei povolené, ale aj nácviku kombinácií a sparringu. Absolventi semináru, ktorý organizuje FiregymSlovenská lethwei asociácia, získajú certifikát.

V rozhovore so zakladateľom klubu Firegym a dlhoročným trénerom thajského boxu Martinom Belákom hovoríme o lethwei aj o návšteve Dave Leduca v Banskej Bystrici.

Väčšina ľudí vás pozná hlavne ako trénera muay thai, thajského boxu, ktorému sa v banskobystrickom klube Firegym venujete už viac ako dvadsať rokov.  A čo lethwei?

Lethwei, myanmarský tradičný box, je mojou srdcovkou už roky. Rozdiel oproti thajskému boxu je v tom, že pri lethwei sa v ringu zápasí bez rukavíc, iba v bandážach, a borci môžu využívať v boji aj hlavičky a rôzne hody a strhy, ktoré sú v muay thai zakázané. Navyše, zápasy končia remízou, pokiaľ v zápase nepadne KO. Spočiatku bol tento šport len akousi legendou a na západe nebolo o ňom veľa známe. Preto sme sa s manželkou ešte v roku 2009 vybrali do Myanmaru, aby sme lethwei videli na vlastné oči. Vtedy nás tento šport natoľko oslovil, že sme sa rozhodli, že ho musíme priniesť aj k nám. A v roku 2015 sme v Banskej Bystrici zorganizovali historicky prvé zápasy lethwei pod ich plnými pravidlami mimo Myanmaru. Za súperov sme si pozvali známych bojovníkov z Rangúnu. Odvtedy spolupracujeme s Myanmarským národným zväzom lethwei a pripravujeme cestu tomuto športu do našich krajín. Tento rok vznikla na Slovensku Slovenská lethwei asociácia, ktorá je zástupcom Myanmarského národného zväzu u nás.

Ako sa vám podarilo dostať do Banskej Bystrice aktuálnu svetovú jednotku v lethwei Dave Leduca?

Dave Leduc sa stal akousi západnou ikonou lethwei. Už dlhšiu dobu sledujem jeho zápasnícku kariéru. Mal niekoľko výborných výsledkov v zápasoch s naozaj tvrdými bojovníkmi z Myanmaru. Stal sa štvornásobným svetovým šampiónom v lethwei. V bojových športoch sa preslávil vďaka účasti na tzv. prison fight, čo je charitatívny event, ktorý funguje vo viacerých väzniciach v Thajsku. Umožňuje väzňom, ktorí trénujú a rozhodnú sa v prison fight zápasiť, skrátiť si dĺžku pobytu za mrežami. Väzni, ktorí v zápasoch porazia zahraničných bojovníkov, sa môžu dostať aj na slobodu. Pred pár mesiacmi sme sa dozvedeli, že Dave Leduc bude robiť sériu seminárov a rozhodli sme sa, že ho musíme doviezť na Slovensko.

Leduc je rodený Kanaďan, Quebečan, no keďže tam je lethwei zakázaný, odišiel pred dvoma rokmi do Thajska. Žije tam stále?

Pokiaľ viem, momentálne žije s manželkou v Myanmare a je tam vďaka svojim úspechom v ich národnom športe veľkou celebritou.

Ako sme už naznačili, tento šampión je známy tým, že navštevuje rôzne krajiny a na seminároch  vyučuje bojové umenia, čomu nasvedčuje aj jeho prezývka Nomad. Bude to jeho prvá návšteva na Slovensku?

Áno, na Slovensko pricestuje prvý krát. A ja verím, že nie posledný, a raz ho tu dúfam uvidíme aj v ringu.

Kedy a kde sa koná seminár?

Seminár sa bude konať v sobotu 3. novembra v priestoroch športového klubu Firegym v Banskej Bystrici. Bude to pre náš klub krst nových tréningových priestorov, keďže od prvého novembra budeme pôsobiť v Medenom Hámri, v budove fitnescentra Megagym. Naši zverenci a budúci klienti sa môžu tešiť na ešte väčšie a modernejšie tréningové priestory pre bojové športy. Veľkým plus pre nás bude spolupráca s fitnescentrom Megagym.

Čo sa od Leduca dozvedia a naučia účastníci a účastníčky seminára?

Dave Leduc je tým pravým človekom, ktorý účastníkov môže naučiť špecifiká myanmarského boxu, najmä hlavičky, hody a strhy, sám ich úspešne používa v zápasoch. Účastníci si vyskúšajú kombinácie priamo v kontrolovanom sparringu a od Dava sa dozvedia jeho obľúbené techniky ako v zápase dať KO. Ja sám som pred pár rokmi absolvoval nejaké tréningy v Myanmare a je tam určitý rozdiel oproti tréningom thajského boxu, navyše kultúra a tradície okolo lethwei sa tiež líšia od muay thai. Dave je veľkým nadšencom tohto športu a ja dúfam, že toto nadšenie prenesie aj na našich borcov.

Trénujete myanmarský box – lethwei aj vo Firegyme?

My vo Firegyme sme otvorení tréningu rôznych štýlov. Trénujeme hlavne thajský box, v ktorom sa náš klub preslávil, ale naši borci zápasia bežne v kickboxe, boxe aj MMA a zápasili už aj v lethwei. Takže rozhodne tréningy lethwei už v blízkej dobe pridáme do ponuky toho, čo sa vo Firegyme trénuje.

Martin Belák s manželkou Beatou.

Bude mať Dave Leduc čas aj na spoznanie Banskej Bystrice? Aký program ste pre neho pripravili?

Dave Leduc by mal pricestovať dva dni pred seminárom a praje si spoznať mesto aj krajinu. Plánujeme mu ukázať historické centrum Banskej Bystrice a voľný čas vyplníme určite aj nejakou turistikou po okolí.

Príde aj so svojou krásnou manželkou?

Áno pricestuje aj s manželkou Irinou, ktorá je Kanaďanka moldavského pôvodu. Takže pripravíme program pre nich oboch.

Seminár lethwei pod vedením štvornásobného svetového šampióna lethwei Dave Leduca sa uskutoční 3. novembra v športovom klube Firegym – už v nových priestoroch v Medenom Hámri (Megagym). Prihlásiť sa môžete prostredníctvom mailu: beata.belakova1@gmail.com.

Viac informácií nájdete aj na Facebook evente.