V poslednú februárovú sobotu sa na Slovensku už po štrnásty raz uskutoční Svetový deň sprievodcov cestovného ruchu.

Obyvatelia viacerých slovenských miest, medzi nimi aj Banskej Bystrice, budú mať v tento deň možnosť v sprievode odborných sprievodcov nazrieť do zaujímavých zákutí svojich miest.

Banskobystričanom sa v sobotu 25. februára otvoria dvere  troch bývalých obľúbených kultúrnych inštitúcií – Amfiteáter Paľa Bielika, Dom Slovenského misijného hnutia (bývalý Park kultúry a oddychu) a Urban Spot (bývalé Kino Hviezda). Bezplatné prehliadky priestorov s výkladom vlastivedných sprievodcov priblížia návštevníkom históriu týchto kultúrnych stánkov ale aj ich využitie v súčasnosti.

Vstup do objektov je od 13. hod. do 16. hod., každú celú hodinu, pričom posledný vstup je o 15-tej hodine. Za každú prehliadku dostanú návštevníci pečiatku. Každý, kto absolvuje aspoň dve prehliadky a získa dve pečiatky, bude zaradený do žrebovania o ceny, ktoré venuje Informačné centrum Banská Bystrica a Mesto Banská Bystrica.

Aj v Stredoslovenskom múzeu bude sobota 25. februára patriť Svetovému dňu cestovného ruchu. Kostýmové prehliadky v Matejovom dome na Moysesovom námestí prevedú návštevníkov po stopách spravodlivosti slobodného kráľovského mesta Banská Bystrica. Vstupenky (zvýhodnené vstupné 1,50 eur, ZŤP a deti zdarma) z Matejovho domu sú kľúčom k bráne Thurzovho domu (Námestie SNP) na bezplatnú prehliadku výstavy Ohňom a mečom, ktoré mapuje najznámejšie bitky z našich a svetových bojových polí.

Svetový deň turistických sprievodcov sa datuje od roku 1990, kedy Svetová federácia asociácií turistických sprievodcov (WFTGA) prišla s myšlienkou, že obyvateľom miest, v ktorých sprievodcovia žijú a pracujú, ponúkne pravidelne v deň jej založenia (WFTGA vznikla 21. februára 1985) možnosť spoznať mesto s bezplatným výkladom odborného sprievodcu. Podujatie sa vtedy uskutočnilo v 15 krajinách.