V stredu 8. februára sa v Banskej Bystrici opäť zídu najlepší svetoví výškari a výškarky. V poradí už 23. Banskobystrická latka je prvým podujatím 2. ročníka Medzinárodnej výškarskej tour 2017.

BANSKOBYSTRICKÁ LATKA 2017

bbl_2017Podľa informácií organizátorov v stredu 8. februára v Športovej hale na Štiavničkách zabojuje deväť mužov s osobným rekordom 230 cm a viac a desať žien s maximom 195 cm a viac. Medzi nimi zlatí medailisti z minuloročnej letnej olympiády v Rio de Janeiro Derek Drouin z Kanady a Ruth Beitiová zo Španielska. Kým Derek Drouin bude mať na latke premiéru, Ruth Beitiová príde do Banskej Bystrice tretí raz.

Medzi štartujúcimi sú aj ďalší finalisti z Ria ale tiež aktuálne najlepší muži v tabuľkách – Donald Thomas (Bahamy), ktorý vyhral prvý míting halového seriálu IAAF v Bostone a nový objav Pavel Seliverstau (Bielorusko) s osobným rekordom 230 cm vonku a 228 cm v hale. Celkove štartuje dvanásť výškarov, pričom favoritom je nesporne aj Erik Kynard (USA), držiteľ striebornej medaily z londýnskej olympiády v roku 2012. Slovensko reprezentujú Matúš Bubeník a Lukáš Beer.

Medzi 14 výškarkami okrem už spomenutej Ruth Beitiovej uvidia diváci aj vlaňajšiu víťazku Banskobystrickej latky Doreen Amatovú z Nigérie a ďalšie vynikajúce skokanky do výšky, finalistky z Ria. Predvedie sa aj mladá skokanská generácia, česká juniorská majsterka sveta Michaela Hrubá, víťazka olympijských hier mládeže z roku 2014 Julia Levčenková z Ukrajiny, Talianka Erika Furlaniová a Slovenka Tatiana Dunajská, ktorá sa v tejto konkurencii môže pokúsiť o osobný rekord.

Do Banskej Bystrice opäť zavíta aj legendárny Švéd Stefan Holm, miláčik publika a štvornásobný víťaz Banskobystrickej latky. Tentoraz však príde ako tréner švédskej skokanky Sofie Skoogovej.

V poradí už 23. ročník medzinárodného výškarského mítingu Banskobystrická latka v stredu 8. februára sa začína o 16.30 hod, no už od 9.00 hod bude Športová hala na Štiavničkách patriť finalistom a finalistkám slovenského výškarského seriálu Latka piatich miest.

POĎME SPOLU PRESKOČIŤ URPÍN

podme-spolu-preskocit-urpinutorok 7. februára, v predvečer Banskobystrickej latky, sa výškarskými hviezdami môžu stať všetci, malí aj veľkí, ktorí v čase od 10.00 do 17.00 hod prídu do nákupného centra Europa SC.

Skákať sa bude do výšky dominanty mesta, kopca Urpín, teda 510 metrov. Samozrejme, jednotlivé výkony v skoku do výšky sa budú spočítavať, až kým výška Urpína nebude prekonaná.

Účastníkov podujatia nesporne poteší prítomnosť svetových skokanov do výšky, ktorí v stredu 8. februára štartujú na Banskobystrickej latke 2017. Autogramiáda s výškarmi a výškarkami zvučných mien sa začína o 16.00 hod.

Z HISTÓRIE BANSKOBYSTRICKEJ LATKY

Prvý ročník Banskobystrickej latky (BBL) sa uskutočnil 27. januára 1993 v Športovej hale na Štiavničkách. Ako vôbec prvé v histórii tohto podujatia sa do kroniky mítingu zapísali ženy a to hneď rekordne. Šárka Kašpárková (ČR), neskôr bronzová medailistka z OH v Atlante (1996) a majsterka sveta v trojskoku z Atén 1997, si v Banskej Bystrici vyskákala nový český halový rekord a zvíťazila výkonom 195 cm.

V 2. ročníku BBL (1994) Ukrajinka Irina Michaľčenková, športovkyňa s obrovským potenciálom, posunula hranicu ženského maximálneho výkonu na  BBL  na 196 cm, čo  bol zároveň nový rekord podujatia. V novom rekorde mítingu – 232 cm, zvíťazil aj atraktívny výškar z Veľkej Británie Dalton Grant. Medzi skokanmi, ktorí prekonali výšku 230 cm, bol aj slovenský reprezentant Róbert Ruffíni, čím sa zaradil medzi svetovú výškarskú elitu.

banskobystricka latka foto Branislav RackoV 3. ročníku (1995) až päť pretekárov pokorilo latku vo výške 230 cm. Sorin Matei (Rumunsko), postavou najmenší, skočil 236 cm, čo bol vtedy druhý najlepší výkon na svete zaznamenaný v tom roku. Sorin Matei dodnes figuruje na 1. mieste vo výsledkovej listine všetkých ročníkov BBL.

Po odloženom ročníku v roku 2002, kedy sa usporiadatelia rozhodli pre nedostatok finančných prostriedkov medzinárodný výškarsky míting neusporiadať, sa 10. ročník BBL uskutočnil v roku 2003 za veľkého záujmu športovcov, divákov a médií.

V 13. ročníku (2006) sa BBL premenovala na Europa SC High Jump a pod týmto názvom sa konala do roku 2012 (19. ročník).

Víťazkou súťaže žien na jubilejnom 15. ročníku (2008) sa stala úradujúca svetová šampiónka Blanka Vlašičová vo svetovom výkone roka 204cm a zároveň ôsmom najlepšom v histórii v hale. Rekord mítingu a svetový výkon roka 238 cm Ivana Uchova (Rusko) priniesol 17. ročník mítingu (2010).

Ivan Uchov bodoval aj v 18. ročníku mítingu (2011), kedy vyrovnal rekord mítingu aj svetový výkon roka 238 cm. Talianka Di Martinová posunula jednotkový výkon sezóny na 204 cm. Banskobystrický Europa SC High Jump sa prvý raz v histórii vyníma nielen na vrchole rebríčka špecializovaných výškarských mítingov, ale v hodnotení renomovaného portálu All-Athletics.com je podľa dosiahnutých výkonov aj najkvalitnejší na svete spomedzi takzvaných malých halových mítingov s dvomi až štyrmi disciplínami.

Banskobystrická latka 2013, 6.2.2013, Banská BystricaV jubilejnom 20. ročníku (2013) sa míting opäť vrátil k názvu Banskobystrická latka. V tomto roku sa cez métu 230 cm dostalo až päť výškarov.

V roku 2014 sa BBL nekonala.

V 21. ročníku BBL (2015) zahviezdil Katarčan Mutaz Essa Baršim. Latku vyhral v najlepšom svetovom výkone toho roka 240 cm. Úradujúci halový majster sveta ako prvý na mítingu v hale na Štiavničkách pokoril latku v tejto výške.

Mužskú súťaž na vlaňajšom 22. ročníku obľúbenej súťaže výškarov ovládol Gianmarco Tamberi z Talianska, ktorého 235 cm je najlepším svetovým výkonom roka 2016. Mutaza Essu Baršima z Malmötak prekonal o jeden centimeter.