Báábkové divadlo na rázcestí aj tento rok pri príležitosti sviatku Valentína predstavenie s názvom Milenky. Valentínske alebo Antivalentínske predstavenie pre zadaných i single, pre manželov i rozvedených, priateľov či priateľky v znamení predstavenia na základe knihy od nositeľky Nobelovej ceny za literatúru Elfriede Jelinek s názvom Milenky.

milenky_03Šokujúce a kontroverzné vyznanie na tému milenka predstaví BDNR 11. februára o 19-tej hodine. Inscenované čítanie z knihy rakúskej autorky ovenčenej Nobelovou cenou, Elfriede Jelinek približuje najvýznamnejšie kapitoly knihy týkajúce sa života Brigity a Pauly, ktorých osudom je vydať sa, alebo byť milenkami. Slávna a trochu škandalózna rakúska spisovateľka v tejto próze neľútostne vypreparovala štruktúru života rakúskeho vidieka. Idylická krása kraja sa vyskytuje len na prvej a poslednej strane – všetko ostatné je o ľuďoch, ktorí majú celkom iné starosti, túžby a ciele, než aby sa starali o niečo nezištné, ducha povznášajúce. Akú má v tomto svete podobu láska, aký osud čaká ženy a ich dcéry, to sa dozvedáme na príklade Brigitty a Pauly.

Ústrednú líniu knihy tvoria dva paralelne sa rozvíjajúce príbehy mladých žien. Ich každodenný život je plný práce, nedorozumení v rámci rodinných vzťahov, uväznenia v bezútešnom a bezvýchodiskovom živote. Jedinú nádej pre ne predstavuje šťastný partnerský vzťah, preto očakávajú naplnenie života v založení si vlastnej rodiny. Vytúžené ideály sa však vytrácajú do nenávratna, ilúzie čoskoro spľasnú a tvrdá realita nastavuje dievčatám zrkadlo stereotypov v prostredí rodín rakúskeho podhorského vidieka. Tým ich núti v novonadobudnutej situácii zaujať nový postoj a prehodnotiť pôvodne naivnú dievčenskú predstavu o živote, svete i o sebe samej. Deziluzívne sa im rúcajú predstavy o harmonickom spolužití a namiesto zbavenia sa starých ťažkostí sa im postupne odkrývajú nové, o ktorých existencii ani netušili.

normal_milenky_02„Považujem za dôležité ukázať, čo sa stane, keď sa ženy nespoliehajú samy na seba a na svoju sebarealizáciu prostredníctvom práce, hoci aj tej najjednotvárnejšej práce pri páse, ale zavesia svoj osud na iného človeka. Môžu mať šťastie, je to však skôr náhoda, ktorá o tom rozhoduje. Je to vlastne emancipačná kniha, čo mi potvrdili mnohé ženy z provinčných pomerov, pre ktoré boli Milenky čosi ako Biblia. Vždy som bola presvedčenou zástankyňou platenej práce žien,“ povedala autorka
Elfriede Jelinek.

Každá vstupenka bude zaradená do žrebovania o exkluzívnu cenu – jednu exkluzívnu thajskú masáž od spoločnosti Exkluzívne masáže! Stačí, keď po príchode do divadla napíšete na svoju vstupenku svoje meno a vhodíte ju pri vstupe do sály do klobúka. Po predstavení herečky BDNR Alena Sušilová, Mária Šamajová a Mariana Mackurová vyžrebujú jednu alebo jedného šťastlivca, ktorý alebo ktorá získa poukážku na exkluzívnu thajskú masáž.

Hrajte o dva lístky na predstavenie Milenky!

Portál BBonline.sk vám v spolupráci s Bábkovým divadlom na rázcestí prináša súťaž o dva lístky na toto unikátne predstavenie. Stačí sa zapojiť do našej súťaže a ak sa na vás usmeje šťastie, lístky môžu byť vaše. Odpovedzte do nedele 8. februára 22.00 h na otázku: V ktorom roku vzniklo v Banskej Bystrici bábkové divadlo?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Lenka Vojteková.