Nová komédia českého režiséra Zdenka Trošku, pátranie po najhľadanejšom teroristovi v dejinách, ale aj ďalšie lákavé novinky. To všetko nájdete na plátnach banskobystrického multikina Cinemax už od štvrtku. Navyše sa môžete zapojiť do našej pravidelnej súťaže o voľné lístky.

BABOVŘESKY

Letná komédia Zdenka Trošku  je úsmevnou komédiou zo  života súčasnej juhočeskej dediny Babovřesky,  ktorá s nadhľadom a komediálnou nadsádzkou, tak trochu v duchu Slunce, seno, sleduje kopiace sa nedorozumenia a súhry náhod, ktoré poriadne zamotajú hlavu jej obyvateľom. V príbehu nechýba láska,  žiarlivosť, závisť, intrigy a najmä vtipné okamihy, v ktorých sa niektorí i nájdu. Slovami režiséra : „Je to proste film tak ‚trošku‘ zo života.“

Po smrti storočnej Trůdy ostanú na konci dediny lukratívne pozemky so starým domom. To sa hodí starostovi a jeho príbuznému, ktorí majú na pozemky zálusk a chcú tu vybudovať autobazár. Lenže pozostalí Hálovi so synom Adamem, sa rozhodnú, že se im vila páči a opravia ju, i keď v nej vraj straší. Podtitul „z dopisu venkovské drbny“ naznačuje, že na scénu vstúpia aj miestne zbožné ženy na čele s „univerzálnou“ klebetnicou Horáčkovou, ktorá o všetkom vie, od všetkého má kľúče, všade bola dvakrát… a uzurpuje si právo do všetkého zasahovať. A práve do tejto  dedinky koncom jari prichádza nový farár. Zbožné  ženy  čakajú váženeho dôstojného pána, ale z auta vyskočí mladý, svalnatý asi tridsaťročný mladík s dvojzmyselným menom. A to ešte netuší, čo tu na neho čaká, čo všetko bude musieť riešit a práve vďaka tomu, sa odohráva v Babovřeskoch množstvo humorných situácií.

[youtube oCAxlUXXuBU 585 350]

LET

Oscarový režisér Forresta Gumpa a Stroskotanca natočil jeden z najprovokatívnejších filmov roka.

Kapitán Whip Whitaker (Washington) je ostrieľaný pilot, ktorému ani najprudšia turbulencia  nestojí ani len za zvýšenie hlasu či adrenalínu v krvi. Keď behom rutinného letu ním pilotované dopravné lietadlo vletí do mohutnej búrky, chladnokrvne ho vyvedie do bezpečia, za čo si vyslúži potlesk 96 cestujúcich a šiestich členov posádky. Radosť je predčasná, lietadlu postupne začnú vynechávať funkcie, je čím ďalej neovládateľnejšie a Whip sa odhodlá na šialený čin – otočí ho hore nohami, čo ho má dlhšie udržať vo vzduchu, a medzičasom sa pokúsi nájsť čo najvhodnejšie miesto na pristátie. Pred rovným pásom lúky ho znova otočí a v dvestokilometrovej rýchlosti dosadne na zem. Ako zázrakom prežije 96 ľudí. Keď sa Whip neskôr prebudí v nemocnici, dozvie sa, že sa stal národným hrdinom. Zbožňovanie má však krátke trvanie – len do chvíle, než padne kľúčová otázka: Čo robil kapitán pred osudným letom? V tej chvíli pre neho začína nový boj. Boj, ktorý napokon bude ťažší než ten, ktorý zviedol so živlami a neovládateľným lietadlom.

[youtube EOCIvpTcPk8 585 350]

HAŠIŠBABA

Paulette je zatrpknutá stará babka, ktorá žije sama v paneláku na predmestí Paríža. Dôchodok má malý, exekúcia jej zabavila skoro všetok nábytok, odstrihli jej telefón a ona nevie, ako ďalej. Jedného večera sa stane náhodným svedkom pochybného obchodu. Vidí v tom znamenie osudu a rozhodne sa, že začne predávať hašiš.

A prečo nie? Paulette bola kedysi cukrárkou. Jej zmysel pre obchod a kuchársky talent sú pre ňu dostatočnými tromfami, aby našla originálne riešenie k prevádzkovaniu  nového „povolania“. Napriek tomu, nie je jednoduché stať sa zo dňa na deň dealerom!

[youtube qvXkSsupW9s 585 350]

30 MINÚT PO POLNOCI

Najväčší hon na človeka v dejinách. Čoskoro nad ránom 2. mája 2011 špeciálna jednotka americkej armády dopadla a zastrelila najhľadanejšieho teroristu sveta, Usámu Bin Ládina. Desaťročný hon na démona zaznamenala v majstrovsky natočenom thrilleri oscarová režisérka Kathryn Bigelow. Jej film sa stal najlepšie hodnoteným filmom roka 2012 v rebríčku prestížneho filmového servera Metacritic.com, pozbieral päť oscarových nominácií a štyri nominácie na Zlatý glóbus, z ktorých tu za herecký výkon pretavila v cenu Jessica Chastain.

Dva roky po udalostiach 11. septembra sa agentka CIA Maya (Jessica Chastain) presunie z bezpečia washingtonských kancelárií do epicentra honu na Usámu, na americkú ambasádu v Pakistane. Hoci relatívne zelenáč, čoskoro pochopí pravidlá hry, do ktorých patrí aj mučenie ľudí, ktorí by mohli poskytnúť vodítko k dolapeniu najhľadanejšieho teroristu. Napriek permanentnému nebezpečenstvu a rade situácií, kedy len tak tak vyviazne smrti z pazúrov, krok za krokom rozpletá zložitú sieť vzťahov v teroristických bunkách, až narazí na meno, ktoré by ju mohlo priviesť až k samotnej ikone teroristov. Tento Abu Ahmed je však rovnako nepolapiteľný ako Usáma, situácia sa navyše povážlivo mení, Američania v Pakistane sú v čoraz väčšom nebezpečenstvo, samotná CIA sa dostáva pod intenzívnou paľbou politikov a verejnej mienky kvôli neštandardným vyšetrovacím metódam svojich ľudí a Usáma, ak je vôbec nažive, už vlastne nikoho nezaujíma. Snáď okrem Maymi, ktorá je odhodlaná doviesť svoj osobný boj až do konca.

Termín Zero Dark Thirty je slangový vojenský výraz pre časový úsek tridsiatich minút po polnoci a podľa režisérky Kathryn Bigelow zároveň symbolizuje mieru utajenia celej desaťročnej operácie. Paradoxne vďaka tomu sa film dostal na čiernu listinu niektorých politikov a operatívcami CIA, ktorým dielom vadí to, že sa filmári pred nakrúcaním dostali k citlivým informáciám a potom tiež to, že celkom bez obalu ukazujú používanie neprípustných vypočúvacích metód. „Som celoživotné pacifistka a podporujem protestné akcie proti mučeniu, rovnako ako akékoľvek formy neľudského zaobchádzania. Mučenie nebolo kľúčom k nájdenie Bin Ládina. Bolo súčasťou príbehu, ktorú sme nemohli ignorovať, „hovorí režisérka. Snahu o realistickosť dokumentuje aj verná rekonštrukcia záverečného útoku na Bin Ládinov úkryt, ktorá svojou surovosťou pripomína dokumentárne zábery.

[youtube 3xc63Ct6v60 585 350]

DETSKÉ KINO – SAMMYHO DOBRODRUŽSTVÁ 2D

(Víkend 23.2. – 24.2.2013 o 15:00)

Sammy a Ray sú dve nerozlučné morské korytnačky užívajúce si bezstarostný život na koralovom útese. Spoločne dohliadajú na mláďatká Rickyho a Ellu, ktoré nemajú ani potuchy o nástrahách šíreho mora.

Jedného dňa sa Sammy a Ray dostanú do rúk pytliakom , ktorí ich predajú do akvária v Dubaji. Malý šéf akvária, morský koník Big D, ich zasvetí do svojho plánu na útek. Avšak Sammy a Ray vymyslia vlastný spôsob, ako sa dostať zo zajatia a to s pomocou ich nových priateľov: rybe menom Jimbo, zdržanlivému homárovi, chobotnici Annabel a celej rodinke tučniakov. V tej chvíli už prichádzajú Ricky s Ellou, aby ich zachránili.

Po sérii napínavých momentov a naháňačiek sa naši hrdinovia vydajú na juh, aby sa tam stretli so Shelly, Sammyho prvou a jedinou láskou.

[youtube t4qxVhTjQGU 585 350]

ARTMAX – LÁSKA

(Utorok 26.2.2013 o 19:20)

Žijúca legenda svetového filmu prichádza s dielom o láske na sklonku života.

Najnovší film žijúcej legendy svetového filmu, výnimočného rakúskeho tvorcu  M. Hanekeho je jedným z divácky najúspešnejších európskych filmov tohto roka. Elegantná, pozitívna snímka o láske na sklonku života je nakrútená vo francúzskom znení a vyniesla Hanekemu už druhú Zlatú palmu. (Prvú získal v roku 2009 za film Biela stuha). Tentokrát prichádza režisér s príbehom, kde sa hlavné postavy  (tradične George a Anne) – kultivovaní osemdesiatnici, učitelia hudby – ocitajú v okamihu ťažkej skúšky. Anne dostane porážku a jej okolie sa musí zmieriť s jej premenou. Už nič nie je ako predtým ani pre ich dcéru Evu (Isabelle Huppert). Pre mimoriadne subtílny film s témou lásky, ktorú skúša nevyhnutné starnutie sa Hanekemu ešte podarilo získať slávneho J-L.Trintignanta, ktorý je sám už niekoľko rokov na dôchodku.  Láska je pokladaná za Hanekeho najláskavejší film.

[youtube 0KfPGuRooe0 585 350]

ZÁZNAM Z KONCERTU – Bocelli: Love in Portofino

(Piatok 8.3.2013 o 18:30)

Prečo by mal byť sviatok zamilovaných iba jeden deň v roku?

CINEMAX vám pripravil program plný romantiky. Urobte radosť sebe aj svojej polovičke a nenechajte si újsť záznam z koncertu pop-operného zpeváka Andrea Bocelliho, ktorý se uskutočnil v septembri roku 2012 v malebnom prímorskom mestečku Portofino. Bocelli tu vystúpil s čisto romantickým repertoárom milostných piesní, ktoré prevzal od legiend ako Frank Sinatra, Elvis Presley, Edith Piaf a ďalších; doprevádzal ho 40- člený orchester a niekoľko mladých speváckych talentov vrátane jeho priateľky. Záznam obsahuje aj zákulisné rozhovory a exkluzívny rozhovor s Bocellim a jeho priateľkou Veronicou Berti z ich milánského domu.

Lístky sú už v predaji na pokladni multikina, alebo prostredníctvom stránky…

Okrem toho v multikine Cinemax: Hobit: Neočakávaná cesta v 3D (HFR), Nádherné bytosti, Hotel Transylvánia 2D, Paralelné svety 2D, Terapia lásou, Lovci gangstrov, Divoký Django, Sammyho dobrodružstvá 2 2D a 3D, Mládeži neprístupné a Sniežik biely kožúšok.

Zmena programu vyhradená. Aktuálny program, novinky a obsah filmov nájdete vždy na adrese http://www.cine-max.sk/

Hrajte o voľné lístky do kina!

Multikino CINEMAX Banská Bystrica vám v spolupráci s portálom BBonline.sk prináša pravidelne súťaž o voľné lístky na ľubovoľné predstavenia v banskobystrickom multikine. Hrajte o dve voľné vstupenky na ľubovoľný 2D film. Ak chcete byť zaradení do žrebovania, stačí do stredy 27. februára 12.00 h odpovedať na našu súťažnú otázku, ktorá znie: Vymenujte aspoň tri ďalšie filmy režiséra Zdenka Trošku.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Júlia Samajdáková.