Bourne je späť. A nielen on. Do banskobystrického multikina Cinemax prišli hneď dve akčné novinky, ktoré by vám nemali újsť. Pozrite si, aké novinky pre vás od štvrtku pripravilo naše kino a zároveň máte aj tento týždeň možnosť vyhrať dva voľné lístky na ľubovoľné filmové predstavenie.

TOTAL RECALL

Total Recall je akčný thriller o realite a spomienkach inšpirovaný známou poviedkou „We Can Remember It For You Wholesale“ od Philipa K. Dicka. Hoci má továrenský robotník Quaid (Colin Farrell) krásnu manželku (Kate Beckinsale) ktorú miluje, výlet do mysle mu pripadá ako skvelé odreagovanie od frustrujúceho života – skutočné spomienky na život super špióna môžu byť presne to, čo potrebuje. Ale keď sa proces zvrtne, Quaid sa stane hľadaným mužom. Quaid, ktorý je na úteku pred políciou – ktorú riadi kancelár Cohaagen (Bryan Cranston), vodca slobodného sveta – sa spojí s povstaleckou bojovníčkou (Jessica Biel), aby našiel hlavu ilegálneho odboja (Bill Nighy) a zastavil Cohaagena. Línia medzi fantáziou a realitou sa postupne zmazáva a osud jeho sveta visí na vlásku, až pokiaľ Quaid neobjaví svoju skutočnú identitu, svoju pravú lásku a svoj skutočný osud…

[youtube H0hiRoqfBfk 590 360]

BOURNOV ODKAZ

Agent bez pamäti Jason Bourne nebojoval s tajnými službami sám. Bol tu ešte jeden muž s vražednými inštinktmi, o ktorom ale nemal ani tušenia. Štúdio Universal sa rozhodlo naviazať na jednu z najúspešnejších akčných sérií súčasnosti veľmi nezvyčajne. Hlavného hrdinu v podaní Matta Damona odstavilo na vedľajšiu koľaj a na jeho miesto povolalo do akcie Jeremyho Rennera. Ten si v pokračovaní nazvanom Bourneov odkaz zahral elitného zabijaka Aarona Crossa, ktorého príbeh sa odohráva paralelne s dejom predchádzajúceho dielu. Dá se teda povedať, že to, čo Bourne prežíva a koná vo svojom ultimáte, bezprostredne ovplyvňuje život Aarona Crossa.

„Na rozdiel od Bournea Cross od samého začiatku vie, o čo tu ide. Do programu elitných agentov vstúpil ako bývalý vojak celkom dobrovoľne. Zo všetkého najdôležitejšie preňho je, aby jeho práca dávala zmysel. Keď ho stratí, musí na to nejako reagovať,“ popisuje Renner svoju postavu. V Bourneovom ultimáte agent Jason Bourne zlikvidoval tajný a kontroverzný vládny program spoločne s jeho tvorcami. Išlo ale len o špičku ľadovca, pod ktorou sa skrýva oveľa sofistikovanejší systém tajných operácií, ktorému šéfuje Byer (Edward Norton). Chladnokrvného profíka udalosti okolo Jasona Bournea rozhodne nenechávajú chladným, a tak sa pre istotu rozhodne bezpečne pochovať podobný program skôr, ako mu prerastie cez hlavu. Na jeho smolu ale inak precíznu čistiacu operáciu prežije práve Aaron Cross a aj vedkyňa Marta Shearing (Rachel Weisz), ktorá mala na starosti jeho vedeckú časť. Tí dvaja sa navyše spoja a to je pre Byera smrtiaca hrozba, oveľa väčšia ako tá, ktorú predstavuje Bourne. Cross je tiež z poriadne odolného materiálu a oproti Jasonovi má tú výhodu, že si všetko pamätá.

Aby predišla hrozbe, že Bourneovka bez Bournea celkom stratí náväznosť na úspešnú trilógiu, angažovala produkcia ako scenáristu Tonyho Gilroya, ktorý je podpísaný pod predchádzajúcimi troma dielmi. Úspešný režisér Michaela Claytona a Dvojitej hry dostal navyše ponuku svoj scenár zrežírovať. So skromnosťou sebe vlastnou Bourneov odkaz za svoju one man show nepovažuje. „Bolo to celkom praktické rozhodnutie. V predchádzajúcich dieloch sa scenár často dopisoval priamo na pľaci, aby sa lepšie prispôsoboval vybraným lokáciám. Keď si túto úpravu môže urobiť sám režisér, veľa vecí to uľahčí,“ hovorí Gilroy.

[youtube QhDRPn8yohs 590 360]

ARTMAX – TANEC MEDZI ČREPINAMI

(Streda, 15. 8. 2012 o 20.20 h)

„Dramatický príbeh o ľudskom bytí, láske, vzletoch a pádoch v strhujúcom a fascinujúcom tanci života medzi črepinami”

Režisér Marek Ťapák svojim filmom voľne nadväzuje na silné tradície hudobno-tanečných filmov, ktoré v minulosti vytvárali legendárni slovenskí filmári a premieta ich do novospracovanej súčasnej podoby. Príbeh je postavený na predstavách hlavného hrdinu, vynárajúcich sa z hĺbky jeho pamäte, ktorý prežíva svoje silné životné situácie a zážitky prostredníctvom tanca, podmanivej hudby, nehy a sily básnického slova. Jeho putovanie je poskladané z jednotlivých črepín života, ktoré spolu vytvárajú úchvatnú mozaiku obrazov, pohybujúcich sa v čase a v priestore.

[youtube IftTV6Pr3xU 590 340]

Vždy aktuálne informácie nájdete na facebook stránke banskobystrického Cinemax-u…

Hrajte o voľné lístky do kina!

Multikino CINEMAX Banská Bystrica vám v spolupráci s portálom BBonline.sk prináša pravidelne súťaž o voľné lístky na ľubovoľné predstavenia v banskobystrickom multikine. Tento týždeň hráte o dve voľné vstupenky na ľubovoľný 2D film. Aby ste však boli zaradení do žrebovania, musíte do stredy 15. augusta 12.00 h odpovedať na našu súťažnú otázku, ktorá znie: Kto stvárnil hlavnú úlohu vo filme Total Recall?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou lístkov sa stala Tereza Maruniaková.