Minulosť ovplyvňuje dnešok aj zajtrajšok, v návratoch do minulosti môže tkvieť múdrosť budúcnosti. Pre literárne návraty, hoci aj nesiahajú priveľmi do hĺbky času, to platí tiež. Jedným z nich je aj trojnovela Martina M. Šimečku Výpoveď, Žabí rok a Džin.
V osemdesiatych rokoch minulého storočia vychádzali ako samizdaty, začiatkom 90. rokov potom oficiálne knižne. Príbehy o láske (i nenávisti) medzi ženou a mužom; o láske (i nenávisti) medzi dušou a telom; o nenávisti (a láske nie) medzi človekom a totalitným štátom z dôb, keď strihanie ostnatých drôtov nebolo ani len v dohľadne, keď niektorí boli rovnejší ako iní, keď život neprináležal ani človeku, ani Bohu, ale komunistom.
Kniha o behaní, (ťažkom) živote a najmä o láske vyšla naposledy v 90. rokoch a ťažko sa hľadá už aj v antikvariátoch. V tomto roku opäť vyšla vo vydavateľstve Artforum.
Dopočuli sme sa, že v Poľsku je sloboda a chceli sme ju vidieť. Chodili sme mestom, okukávali plagáty s textami Preč s cenzúrou, ochutnávali sme rafinované bezmäsité jedlá v pouličných baroch; navečer prestalo pršať. Vošli sme do starého mesta, ktoré vraj Poliaci znovu postavili; v uličkách odrazu zavládol pokoj a tiché dielo čohosi kohosi, v starom meste je to ako v tmavom lese, obloha vysoko nad korunami a máte pocit, že stromy na vás pozerajú. Mačacie hlavy, ktoré za vojny vyletúvali zo zeme ako kŕdle vrabcov, ležali znovu poukladané v zemi. V teniskách sa po nich nechodí dobre, ale išli sme ďalej, lebo nejaký zvuk, nejaký tón nás lákal. Za každým rohom bol jasnejší, bolo to viac tónov, čoraz väčšmi ich pribúdalo a hlasneli, a potom, ako keď otvoríte dvere do diskotéky, ovalí vás hudba, nádherná trúbka a saxofón, bubny a basa; zastal som na rohu námestia, zízal nesmierne, lebo uprostred hrala kapela a okolo nej sa tancovalo. A potom sme sa už ponáhľali, lebo aj my sme chceli tancovať, utekal som tancovať a batoh mi poskakoval na chrbte, tí mladí chalani hrali ako o dušu, nič nevideli, akoby im bolo jedno, či ich počúvajú, len hrali uprostred námestia a vo svetle štylizovaných lámp som videl, ako sa im nadúvajú líca a navierajú žily.
No a keď som sa vrátil, namiesto otca som našiel doma malého kocúrika s ružovým nosom a blbým ksichtíkom, ocikal mi papuče, takže som vyšiel na dvor v otcových, a pili sme tam s mamou a Peťom kávu, mame za tie dni sčerveneli oči a z úst jej občas vykĺzlo nepekné slovo, páčilo sa mi tiež, že sa nevzťahovali na otcove knihy a jeho vinu. Sadala na mňa odovzdanosť, cítil som, že sa závratnou rýchlosťou zmierujem so všetkým, ostatne, všetci sme to čakali a v tej chvíli som si uvedomoval, že sa iba napĺňa to, čo ostalo nenaplnené. Nad hlavami nám voňal orgován a ja som rozkošnícky nastavoval tvár májovému slnku a zatváral nevyspaté oči…
Martin M. Šimečka (1957) uverejňoval prvé poviedky a novely v 80. rokoch v česko-slovenskej samizdatovej edícii Petlice, pretože patril medzi autorov zakázaných vtedajším režimom. Kniha Džin, pozostávajúca z troch noviel, vyšla na Slovensku oficiálne až v roku 1991, bola preložená do viacerých jazykov a v USA získala v roku 1994 literárnu cenu denníka Los Angeles Times. Od roku 1998, keď sa Martin M. Šimečka stal šéfredaktorom týždenníka Domino-fórum, neskôr denníka SME a českého týždenníka Respekt, kde je dnes editorom, publikoval už len eseje a novinové články. V súčasnosti je aj členom redakčnej rady Denníka N.
Martin M. Šimečka > Artforum Banská BystricaJedným z krstných rodičov nášho kníhkupectva bude aj spisovateľ a novinár Martin M. Šimečka. Prednedávnom vo vydavateľstve Artforum opäť vydal svoju staršiu knihu Džin, ako autor predslovu sa podieľal na slovenskom vydaní kníhy Tonyho Judta Penzión spomienok, ktorú v utorok pokrstíme. Tešíme sa na jeho návštevu v Banskej Bystrici.
Posted by Artforum Banská Bystrica on Saturday, November 7, 2015
Do žrebovania o knihu Džin zaradíme všetkých, ktorí do pondelka 9. novembra vyplnia a odošlú súťažný formulár a odpovedia na otázku: Na akej adrese otvorí svoje brány obnovené banskobystrické kníhkupectvo Artforum?
Bonusom pre výhercu/výherkyňu je autorov autogram v knihe. Ale tiež možnosť stretnúť sa s autorom osobne na otvorení banskobystrického Artfora v stredu 11. novembra (od 19. hod., Dolná 48), kde si knihu Džin môže vyzdvihnúť.
Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Michaela Vargová.