V úvode marca sa „v poetickej pôrodnici“ Banskej Bystrice narodila nová básnická zbierka. Verejnosťou bola prijatá srdečne, a to slávnostne v Cikkerovej sieni v Radnici. Uvedená bola viacerými hudobnými interpretmi, začínajúcimi hercami, divadlom, ale tiež literárnymi krstnými rodičmi. Ide o autora, ktorý sa už na našich stránkach objavil viacerými príspevkami. Čítajte ďalej, jeden výtlačok môže byť váš!

SONY DSCPrítomných, ktorí v pondelok, 4. marca 2013, v podvečer zavítali do Radnice, čakal naozaj bohatý program. Moderátorka Kristína Hatarová, ktorej hlas poznáte z rádia Lumen, v úvode pozvala k mikrofónu viceprimátorku Banskej Bystrice Katarínu Čižmárovú, aby vyslovila pár slov. Mesto Banská Bystrica a Park kultúry a oddychu sa totiž svojou podporou podieľali na vydaní a na uvedení tejto básnickej zbierky Veľký tresk a malá treska. Čižmárová vyzdvihla najmä báseň Slovom, ktorá poukazuje na silu slova, a popriala zbierke všetko dobré. A potom sa to rozbehlo…

O hudobné pozadie sa bravúrnymi výkonmi, ktoré zaplnené hľadisko vďačne ocenilo potleskom, postarali skúsení hudobníci, a to František Kubiš (akordeón), Jozef Sivák (gitara), Ján Sedlický (husle), Adam Stráňavský (klavír), Bohdan Haluz Mezei (gitara a spev). Pomedzi si diváci mohli vypočuť ukážky básní treskovej knihy v podaní začínajúcich hercov, a to Evky Výbošťokovej, Ľuda KošíkaMajky Olejníkovej. Prítomných strhla divadelná scénka, ktorú pod vedením Natálie Novotnej pripravili študenti literárno-dramatického krúžku z umeleckej školy R. Tatára. Kolážne spracovali úryvky z básní knihy a vyvolali tak nemalý tresk vo vnútri ľudí z hľadiska. V závere došlo aj k aktu pokrstenia knihy. Krstnými rodičmi boli členovia literárneho zoskupenia Generácia Nula, ktoré za posledné necelé dva roky výrazne reprezentuje Banskú Bystricu a ktorého spoluzakladateľom je práve autor knihy. Krstilo sa cestovinovými písmenkami, ktoré zrejme každé dieťa aspoň raz našlo v polievke. Ako autor Marcel Páleš objasnil, aj písmenká z cestoviny, keď sú uvarené v dobrej polievke, vedia napokon zachutiť.  A aj písmená, ktoré poskladáme do dobrých slov, môžu ľuďom „zachutiť“ a potešiť ich na duši.

Ako sa vyslovil básnik a aforista Miro Kapusta, jeden z krstných rodičov, ide o knihu malého formátu, to však vôbec nehovorí o jej veľkosti. Aj atóm je drobný, predsa však má svoju hĺbku, v ktorej sa môže ukryť tajomstvo celého sveta. Podobne básnická zbierka 27-ročného autora, ktorý posledné roky býva a pôsobí v Banskej Bystrici, skrýva to podstatné v písmenách.

Súťažná otázka: Čo asi mohli veľkými lyžicami jesť v závere divadelnej scénky mladí divadelníci? (Pomôcka: v názve knihy)

Súťaž je ukončená. Víťazkou sa stala Martina Dibalová.