DSC_0118Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko v spolupráci s mestom pripravila zaujímavú spoločenskú hru. Zábavnou formou si v nej deti, ale aj dospelí preveria svoje znalosti o meste.

Hra „Banská Bystrica – zábavné putovanie“, predstavuje najznámejšie pamiatky, osobnosti, ale aj udalosti histórie i súčasnosti mesta. Vedomostná spoločenská hra pre dvoch až šiestich hráčov pozostáva z hracieho poľa, po ktorom sa hráči musia nielen čo najrýchlejšie presunúť „do domčeka“, ale zároveň získať čo najviac kariet za správne odpovede na otázky o meste. Každá karta zároveň obsahuje skrytú správnu odpoveď, aby si hráči navzájom odkontrolovali správnosť svojich odpovedí.

Autorom námetu hry je primátor Banskej Bystrice Peter Gogola: „V čase, keď som pôsobil v Lesoch SR, vymysleli sme spoločenskú hru o lesníckom skanzene. Rozmýšľal som, či by sa niečo podobné nedalo urobiť aj tu. Pripravili sme hru, ktorá chce byť nástrojom pre zvyšovanie lokálpatriotizmu a povedomia o meste.“ O kresby a grafickú stránku hry sa postarali Pavol Borodovčák a Ingrid Krajčovičová. Vedomostné otázky pripravovali aj Danica Turčanová a sprievodca Informačného centra Jozef Ďuriančík. Odborným garantom projektu bol riaditeľ pobočky tunajšieho Štátneho archívu Igor Graus.

DSC_0121Keďže príprava a vydanie hry boli financované z grantu, nemôže byť hra predávaná v obchodoch. Mesto ju chce rozdávať základným školám a tiež deťom v rôznych súťažiach. Primátor verí, že sa mu podarí nájsť súkromný subjekt, ktorý by podporil ďalšie vydanie, ktoré by sa následne mohlo už aj predávať, napríklad v informačnom centre mesta.

V spolupráci s Mestom Banská Bystrica vám na portáli BBonline.sk prinášame súťaž o túto jedinečnú hru, ktorú zatiaľ nekúpite v žiadnom obchode. A keďže hra je určená pre súťaživých, nechýba súťažná otázka. V ktorom roku udelil kráľ Belo IV. osade Bystrica mestské privilégiá? Súťaž potrvá do stredy  15. januára 14.00 h, kedy zverejníme aj mená výhercov.

Súťaž je ukončená. Výhercami sa stali Mária Senčeková, Tomáš Černák a Ema Bátorová.