Na portáli BBonline.sk pokračujeme v predstavovaní zaujímavých knižných noviniek vydavateľstva Ikar. Tie vám nielen bližšie priblížime, ale zároveň si o ne môžete prostredníctvom našich stránok aj zasúťažiť.

Allison Pearsonová: Neviem, ako to dokáže

Zoznámte sa s Kate Reddyovou, investičnou riaditeľkou a matkou dvoch detí. Trpí akútnym nedostatkom času, ráta sekundy, ako iné ženy rátajú kalórie. Bojuje s prefíkanou opatrovateľkou, so šéfom Austrálčanom, čo jej zíza na prsia, s kolegami, ktorí predstierajú pochopenie, s nespokojným manželom, s mierne zdesenými príbuznými z manželovej strany, s dvomi deťmi, ktoré ju potrebujú, a s mailovým milencom. Dokonca aj nepracujúce ženy matky krútia hlavou – ako to len tá Kate robí, že všetko stíha? Tak toto je obraz ženy, čo žongluje s toľkými loptičkami, že jedného dňa jej určite niektorá spadne! Autorka Allison Pearsonová v neuveriteľne zábavnom a zároveň smutnom románe skvelo rieši dilemu pracujúcej matky na začiatku dvadsiateho prvého storočia. Vo filme s rovnomenným názvom Neviem, ako to dokáže, postavu Kate skvelo stvárnila Sarah Jessica Parker, ktorú poznáme najmä zo seriálu Sex v meste.

Ukážka z knihy:

Na Benovej oslave je plno opatrovateliek. Sú to Pauline priateľky so všetkými ich starosťami. Polovicu z nich nepoznám. Ony sú súčasťou jeho života bezo mňa. Keď tieto cudzie dievčatá oslovia Bena, očká sa mu rozžiaria od radosti, a ja pocítim hryzenie – čoho? Keďže nepoznám lepší výraz, nazvem to výčitky svedomia. V obývačke je hŕstka nepracujúcich mamičiek, zabratých do živého rozhovoru o miestnych jasliach. Svoje deti si sotva všímajú, dorozumievajú sa s nimi závideniahodným, jemným, neviditeľným dotykom, ako keď pokročilí machri púšťajú šarkany, zatiaľ čo podradné matky ako ja dávajú najavo prehnanú starostlivosť o svoje ratolesti hlučným spôsobom. Medzi týmito dvoma druhmi matiek je rozpačitý odstup, a preto je niekedy ťažké nadviazať rozhovor. Mám podozrenie, že nepracujúca matka pozerá na pracujúcu so závisťou a obavami, predstavuje si, že pracujúca matka unikla tomuto spôsobu života, a pracujúca mama sa na tú druhú pozerá so strachom a závisťou, pretože vie, že to tak nie je. Ak chcete naďalej patriť do jednej alebo druhej skupiny, musíte presvedčiť sama seba, že druhá alternatíva je zlá. Pracujúca matka si hovorí: Ja budem lepšia matka svojim deťom, pretože som všestrannejší človek. A možno tomu niekedy dokonca aj verí. Matka, ktorá je doma, vie, že poskytuje svojim deťom výhody, čo sa napríklad prejaví vtedy, keď vaše batoľa vyleje pohárik džúsu na posledné čisté tričko…

Ak vás táto knižná novinka od vydavateľstva Ikar zaujala, nájdete ju v každom dobrom kníhkupectve, ale získať ju môžete aj prostredníctvom našej súťaže. Stačí do štvrtku 10. mája 22.00 h odpovedať na našu súťažnú otázku, ktorá pre túto knižku znie: Ktorá herečka stvárnila hlavnú úlohu vo filme s rovnomenným názvom ako kniha?

Súťaž je ukončená. Víťazkou sa stala Michaela Kohútová.

Jo Nesbø: Spasiteľ

Autor slávnych krimi románov Jo Nesbø svojím Spasiteľom opäť šokuje! Svojimi doterajšími krimi románmi dosiahol bezprecedentný úspech tak v rodnej krajine, Nórsku, ako aj v zahraničí a je dnes v Európe považovaný za jedného z najlepších spisovateľov v tomto žánri. Jo Nesbø patrí k tým autorom, ktorí dokonale vedia ako na to, aby vám pri čítaní jeho príbehov stáli  po celý čas vlasy dupkom na hlave.

Píše sa rok  1991. V letnom tábore Armády spásy znásilnia štrnásťročné dievča. O 12 rokov neskôr v  Oslo, počas najväčších mrazov za posledných 40 rokov, Armáda spásy organizuje na námestí tradičné predvianočné koncerty a rozdáva z veľkého kotla polievku chudobným. V jeden večer do hudby zaznie výstrel. Vojak v uniforme Armády spásy stojaci pri kotle s polievkou sa mŕtvy zrúti na zem. Chorvátsky nájomný vrah s červenou šatkou okolo krku dokončil svoju poslednú úlohu a nepozorovane opúšťa miesto činu. Nasledujúci deň pri pohľade do novín zistí, že zastrelil nesprávneho muža. Prípad dostane Harry Hole, ktorý mu je čoskoro na stope, hoci nemá svedkov, vražednú zbraň ani motív. A musí riešiť tiež problém ochrániť skutočnú obeť a chytiť zabijaka čo najskôr. Aby to dokázal, musí siahnuť po ešte nekonvenčnejšom postupe ako zvyčajne….

Ukážka z textu:

Stáli oproti sebe, no zdalo sa, že muž v uniforme Armády spásy ho nevidí. Dýchal pokojne, prst jemne priložil na spúšť, zľahka ju stláčal. Potom sa im stretli pohľady. Uvedomil si, že vojak nie je prekvapený, namierená zbraň ho nešokovala, nemá strach. Naopak. Akoby sa mu v tvári mihlo svetlo poznania. Akoby mu pohľad na pištoľ dal odpoveď na otázku, nad ktorou si dlho lámal hlavu. Potom padol výstrel. Keby vystihol úder na bubon, možno by hudba celkom prehlušila výstrel, no teraz sa k nemu obrátilo hneď niekoľko tvárí. Videli muža v bunde do dažďa. Jeho pištoľ. A vojaka Armády spásy s guľkou, čo sa mu zavŕtala pod písmeno A na čiapke uniformy. Muž sa zapotácal a zamával rukami ako handrová bábka.

Jo Nesbø (1960) sa preslávil sériou kriminálnych románov v hlavnej úlohe s Harrym Holem, ktorými nadchol kritiku aj čitateľov. Jeho knihy preložili do vyše štyridsiatich jazykov a získali mnoho ocenení. V slovenčine vyšli v Ikare jeho romány Zrada (2008), Bohyňa pomsty (2010), Diablova hviezda (2010), Headhunters – Lovci mozgov (2011) a Spasiteľ  (2012).

[youtube X9Q-Q6tVQFY 590 350]

Ak vás táto knižná novinka od vydavateľstva Ikar zaujala, nájdete ju v každom dobrom kníhkupectve, ale získať ju môžete aj prostredníctvom našej súťaže. Stačí do štvrtku 10. mája 22.00 h odpovedať na našu súťažnú otázku, ktorá pre túto knižku znie: Ako sa volá hlavný hrdina románov Joa Nesbø?

Súťaž je ukončená. Víťazkoku sa stala Daniela Ošustová.