Aj tento týždeň začíname na portáli BBonline.sk dvojitou súťažou o knižné novinky, ktoré vám v spolupráci s vydavateľstvom Ikar pravidelne predstavujeme.

Philip Carlo: Gaspipe – Spoveď mafiánskeho bossa

Bol superhviezdou newyorskej mafie zodpovednou za viac ako päťdesiat vrážd. V súčasnosti si odpykáva trinásť doživotných trestov vo federálnej väznici v Colorade. Novinárovi a autorovi bestsellerov Philipovi Carlovi sa podarilo preniknúť do myslenia jedného z najprefíkanejších a najbrutálnejších mafiánskych bossov v dejinách kriminalistiky. V knihe Gaspipe – Spoveď mafiánskeho bossa odhaľuje šokujúce podrobnosti o zločinoch a zločincoch, ktorí sa dostali na titulné strany novín.

Anthony Casso, ktorý po otcovi zdedil prezývku Gaspipe čiže „Rúrka“, boss smutne známeho luccheseovského klanu z New Yorku, bol priam predurčený na život v mafii. Jeho nos na peniaze – dômyselné plány únosov nákladných áut, bankové lúpeže a dovoz ohromného množstva drog do New Yorku, mu pomohol šplhať sa po rebríčku organizovaného zločinu. Mafián zodpovedný za aspoň päťdesiat vrážd žil na vysokej nohe, mal krásnu ženu a toľko peňazí, že nevedel, čo s nimi. Keď ho roku 1994 konečne chytili, stal sa tým, čo v živote najviac nenávidel – donášačom. Kniha je šokujúcim príbeh Anthonyho Cassa od krvavej roztržky s Johnom Gottim cez spoluprácu s „mafiánskymi policajtmi“ až po prípad okná, ktorý predznamenal koniec vtedajšej newyorskej mafie. Tento exkluzívny pohľad do podsvetia odkrýva fungovanie mafie v New Yorku od jej začiatkov až do dnešného dňa.

Philip Carlo (1949 – 2010) sa narodil a vyrástol v Bensonhurste v Brooklyne, kde získal doktorát zo života na ulici. V štrnástich rokoch na vlastné oči videl, ako nájomní vrahovia klanu Colombovcov za bieleho dňa zavraždili jeho dobrého priateľa a jeho samého postrelili v rámci vojny gangov. Carlo unikol životu zločinca tak, že začal o zločine písať…

Ak vás táto knižná novinka od vydavateľstva Ikar zaujala, nájdete ju v každom dobrom kníhkupectve, ale získať ju môžete aj prostredníctvom našej súťaže. Stačí do nedele 15. apríla 22.00 h odpovedať na našu súťažnú otázku, ktorá pre túto knižku znie: Čím sa stal mafián Anthony Casso po tom, čo ho chytila polícia?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Daniel Búlik.

Kathryn Stockettová: Farba citov

Knižné bestsellery sa pravidelne stávajú námetom pre úspešné filmové adaptácie. Za posledné obdobie možno uviesť viacero takých príkladov. V závere minulého roka to bol film Jeden deň nakrútený podľa knižnej predlohy Davida Nichollsa. Hneď v  januári tohto roku upútal film nakrútený podľa prvej časti famóznej trilógie Millennium Stiega Larssona Muži, ktorí nenávidia ženy, začiatkom februára mal premiéru film nakrútený podľa mimoriadne úspešného debutového románu Kathryn Stockettovej Farba citov a momentálne ide v kinách film Hry o život podľa futuristického románu Suzanne Collinsovej s rovnomenným názvom.

Debutový román Kathryn Stockettovej Farba citov (Ikar 2010) bol kritikou oceňovaný ako veľkolepý nástup na literárnu scénu. Iba v USA sa z neho dosiaľ predali dva milióny výtlačkov, na zozname bestsellerov v New York Times sa umiestnil na čele rebríčka a udelilo sa naň 36 licencií na vydanie. Autorka vytvorila v tomto románe výnimočné ženské postavy, odhodlané bojovať za to, aby sa ich mesto zmenilo a aby sa ženy – matky, dcéry, opatrovateľky, priateľky, pozerali jedna na druhú inak. Vzrušujúci, dojímavý román je zároveň plný humoru a nádeje. Je to nadčasový, univerzálny príbeh o hraniciach, ktoré uznávame, ale aj o tých, ktoré prekračujeme…

Dvadsaťdvaročná slečna Štíhla sa práve vrátila domov po absolvovaní univerzity Ole Miss. Vysokú školu síce skončila, ale v štáte Mississippi sa píše rok 1962 a jej matka nebude šťastná, kým jej dcéra nebude mať na prste zásnubný prsteň. Štíhla zvyčajne nachádzala útechu u svojej obľúbenej slúžky Constantine, ktorá ju vychovala, ale Constantine zmizla a Štíhlej nikto nechce prezradiť kam. Aibileen je čierna slúžka, múdra a hrdá žena a práve vychováva sedemnáste biele dieťa. Keď pre nedbanlivosť nadriadeného zahynul jej syn, niečo sa v nej pohlo. Je oddaná malému dievčatku, o ktoré sa stará, hoci vie, že to obom môže zlomiť srdce. Minny je zas Aibileenina najlepšia priateľka a možno najodvážnejšia žena v celom Mississippi. Vie výborne variť, ale nedokáže udržať jazyk za zubami, preto príde o ďalšiu prácu. Napokon si nájde prácu v rodine, ktorá je v meste nová a nepozná jej povesť. Jej nová pani má však vlastné tajomstvá. Tieto ženy sa veľmi líšia, ale aj tak sa spoja pri spoločnom tajnom projekte, ktorý ich všetky vystaví veľkému riziku, pretože ich dusia pravidlá vládnuce v ich meste. A tieto pravidlá raz treba zmeniť…

Ak vás táto knižná novinka od vydavateľstva Ikar zaujala, nájdete ju v každom dobrom kníhkupectve, ale získať ju môžete aj prostredníctvom našej súťaže. Stačí do nedele 15. apríla 22.00 h odpovedať na našu súťažnú otázku, ktorá pre túto knižku znie: Kedy mal v slovenských kinách premiéru film Farba citov?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stala Lenka Kohútová.