Portál BBonline.sk vám bude v novom roku každý týždeň predstavovať knižné novinky vydavateľstva Ikar a každý týždeň vás čaká aj súťaž o predstavovanú knižnú novinku.

Graham Brown: Čierny dážď

Z fyzikálnych záhad, mayskej tajomnej archeológie a nenásytnosti súčasného miliardára vytvoril Graham Brown napínavý príbeh o zániku vyspelej dávnej civilizácie a možnosti nadviazať na jej poznatky. V trileri Čierny dážď sa spomína aj to, že podľa mayského kalendára má 21. decembra 2012 nastať koniec sveta. Autor sa vyjadruje aj k tomuto faktu.

Pracovníčka vládnej organizácie vedie výpravu do hlbín Amazónie v úsilí nájsť legendárne mayské mesto. Členovia skupiny sa zúfalo usilujú nájsť spojenie medzi smrteľnou realitou mayskej legendy, kmeňom nomádov a desivým tajomstvom pochovaným v starých ruinách. Nájdu práve oni dôkazy o tom, že starý mayský spis sa zakladal na pravde? Poklad, ktorý hľadajú, nie sú len mayské artefakty. Môže ísť o fyzikálny objav, ktorý by mohol zmeniť svet.

Legendy, ktoré sa v knihe spomínajú, skutočne vychádzajú z mayského spisu Popol Vuh. Toto neuveriteľné dielo je príbehom o stvorení Mayov, o tom, ako bol stvorený svet a ľudstvo, a o úsilí dvoch hrdinov postarať sa, aby bol ten svet bezpečný. V tomto rozprávaní sú neuveriteľné obrazy, fascinujúce dobrodružstvá a svetonázor na jednej strane veľmi odlišný od nášho, na druhej starne veľmi podobný.

Graham Brown sa narodil v Chicagu a je nielen právnik, ale aj pilot. Žije v Tuscone v štáte Arizona. Čierny dážď (Black Rain) je jeho prvý román. Po ňom ešte napísal Black Sun (Čierne slnko). Z anglického originálu The Black Rain (Little Brown, London 2010) preložila Tamara Chovanová.

Ak vás táto knižná novinka od vydavateľstva Ikar zaujala, nájdete ju v každom dobrom kníhkupectve, ale získať ju môžete aj prostredníctvom našej súťaže. Stačí do pondelka 16. januára 22.00 h odpovedať na našu súťažnú otázku, ktorá tento týždeň znie: Ktorým dňom a rokom končí Mayský kalendár?

Súťaž je ukončená. Z celkovo 73 súťažiacich poputuje knižka Čierny dážď do rúk Matúša Sojku. Výhercu budeme kontaktovať telefonicky.