Portál BBonline.sk vám každý týždeň predstavuje knižné novinky vydavateľstva Ikar a každý týždeň vás čaká aj súťaž o predstavovanú knižnú novinku. Tento týždeň sa pozrieme hneď na dve knižky z pultov našich kníhkupectiev.

Andrej Ferko: Najsmutnejší príbeh lásky

„Román Najsmutnejší príbeh lásky je nekompromisnou kritikou nielen fašistických zverstiev, prenasledovanie židov, cigánov, komunistov, transporty do táborov, ale aj ľudského chameleónstva, schopnosti meniť od základu politické postoje tak, aby vynášali človeku zisk,“ napísala o knihe spisovateľka Etela Farkašová. „Autor so svojím príznačným zmyslom pre grotesknosť až absurditu stvárňuje príbeh jednej nenaplnenej, priam zakázanej lásky v pohnutých časoch druhej svetovej vojny v stredoeurópskom priestore. Tento individuálny príbeh nesie v sebe aj všeobecnejšiu výpoveď o pokriveniach doby, ľudských charakterov, o ukrutnostiach, ktoré sa páchali, žiaľ, aj na území Slovenska, v časoch tragických udalostí, ktoré boli súčasťou našich dejín.“

Hlavnou protagonistkou románu Najsmutnejší príbeh lásky je mladá vdova Grünová, ktorá prežíva ľúbostný vzťah s pánom Kohnom, manželom ochrnutej ženy a otcom mnohodetnej rodiny. Obe postavy prechádzajú v zmenených časových a priestorových súradniciach transformáciami a vystupujú skôr ako symbol nenapĺňaného vzťahu dvoch ľudí, ktorých osudy sa zmietajú v neprajnej dobe. Románový dej s mnohými tragickými prvkami je podaný spôsobom, v ktorom preráža typický židovský humor, plný sĺz, žiaľu, bolesti a chápajúcej múdrosti ústiacej do čiastočnej rezignácie, no zároveň mobilizujúcej k ďalším pokusom, ako sa vyrovnať so situáciou, zachrániť si život aj isté hodnoty, ktoré život riadia. Nositeľkou takejto životnej filozofie je v románe najmä hlavná ženská postava, ktorá určite zaujme odvahou, s akou sa púšťa do (opakovaných) zápasov o kvapku ľudského šťastia…

Podľa románu Najsmutnejší príbeh lásky sa pripravuje – s dopovedaním až do dnešnej privatizačnej vojny, rovnomenný film.

Autor románu Andrej Ferko (1955), matematik, dramatik, prozaik, docent počítačovej grafiky na UK v Bratislave, hosťujúci profesor v Rakúsku, autor scenárov pre rozhlas, internet, divadlo a televíziu. Člen SSS, KLF a spoluzakladateľ Slovenského centra PEN, vydal dve knihy pre deti, prózy Jemná cesta, Stopa, Proso, Sumaroid, Čobogaj, Noha pod klobúkom, Orbis Dictus, a spolu so svojím otcom Vladimírom Ferkom román Ako divé husi, ktorý bol aj sfilmovaný. Napísal tiež 26 divadelných hier a scenárov. Najviac diskusií vyvolali televízne monodrámy o prezidentoch Husákovi a Benešovi.

Ak vás táto knižná novinka od vydavateľstva Ikar zaujala, nájdete ju v každom dobrom kníhkupectve, ale získať ju môžete aj prostredníctvom našej súťaže. Stačí do nedele 4. marca 22.00 h odpovedať na našu súťažnú otázku, ktorá pre túto knižku znie: V ktorom období sa odohráva román Najsmutnejší príbeh lásky?

Súťaž je ukončená. Keďže sme od vydavateľstva Ikar obdržali až dve knižky tohto titulu, aj víťazov máme dvoch. Sú nimi Soňa Horváthová a Marián Lomenčík.

Barbara Nesvadbová: Rozprávkar

Autorkou Rozprávkara je jedna z najúspešnejších českých spisovateliek Barbara Nesvadbová. Rozprávkar je živé asociatívne rozprávanie, v ktorom sa nebojí odhaľovať svoje slabé či silné ženské stránky, a v ktorom nahlas deklaruje, že záleží iba na láske… Aj preto je jej Rozprávkar príbehom na zamyslenie.

V jednom z rozhovorov pre média sa Bára Nesvadbová vyjadrila, že na rozdiel od svojich predchádzajúcich románov, ktoré občas vychádzali z jej vlastného života, alebo zo života jej priateľov, Rozprávkar nie je autobiografickým románom. „Je príbehom o fatálnej závislosti, o vášni a o životných stratách,“ povedala.

V jej štvrtom románe sa opäť stretávame s jedinečnou Karlou a, ako vždy, so zástupmi jej milencov. Zložité a  ťažko uskutočniteľné rozchody si Karla kompenzuje v náručí iných mužov… Do hry vstupuje aj Dana, ďalšia osudová žena Márovho života. Príbehy sa začínajú prelínať, myšlienky a žiarlivosť oboch žien sú si občas podobné, rovnako ako vydieranie, plač a slzy. Rýchle odchody od jednej k druhej, výhovorky, klamstvá… Tentoraz je to však aj smutné prelínanie, nie je tu len láska a sex, ale aj staroba a zomieranie. A medzi tým všetkým, priamo v centre, ako neuralgický bod, okolo ktorého sa všetko krúti, postava Máru, milenca, podvodníka, umelca života…

Ak vás táto knižná novinka od vydavateľstva Ikar zaujala, nájdete ju v každom dobrom kníhkupectve, ale získať ju môžete aj prostredníctvom našej súťaže. Stačí do nedele 4. marca 22.00 h odpovedať na našu súťažnú otázku, ktorá pre túto knižku znie: Je Rozprávkar autobiografický román?

Súťaž je ukončená. Víťazkou sa stala Eva Garajová.