Aj tento týždeň vám v spolupráci s vydavateľstvom Ikar priblížime niekoľko knižných noviniek, ktoré v tomto prípade zaujmú najmä dámy. Samozrejme obe knižky na vás čakajú v našej redakcii, takže ak skúsite svoje šťastie v súťaži, môžete sa z nich tešiť už budúci utorok.

Pai Kit Fai: Dcéra konkubíny

Keď mladá konkubína starnúceho farmára na čínskom vidieku porodí dcéru a nazve ju Li Sia, Krásavica, nikto nepochybuje, že jej je súdené stať sa konkubínou. Li Sia sa však odvážne vzoprie osudu aj otcovmu príkazu, aby jej zaväzovali chodidlá. Napokon ju ako osemročnú predajú na farmu na výrobu hodvábu, kde pracuje ako tkáčka. Po rokoch ujde aj z farmy s anglickým námorným kapitánom Deverauxom a vydá sa zaňho. Urobí tak prvé kroky k naplneniu túžby svojej matky po dôstojnom živote. Staré tradície však zmiešané manželstvo odsudzujú a Li Sia nemá dosť síl na boj proti predsudkom. Deveraux odrazu stráca ženu aj maličkú dcéru Siu-Sing, Hviezdičku. Jednu navždy, druhú… ktovie? Siu-Sing ukryjú v odľahlom horskom sídle, kde sa o ňu stará pestúnka Ryba a Majster To-Tze. Odtiaľ ju životná cesta zavedie do nebezpečného Hongkongu na prahu druhej svetovej vojny. Zdá sa, že napriek úsiliu aj Siu Sing hrozí osud jej matky a starej matky…

Ukážka z knihy:

O chvíľu, keď z nozdier vyfúkol belasý dym, sa mu nervy upokojili. Lotosové chodidlá vždy považoval na žene za najpríťažlivejšie. Keďže ho Štvrtá manželka o túto rozkoš pripravila, bude ich mať jej dcéra. Stonásobne to zvýši jej cenu.

Toto rozhodnutie poteší jeho staršiu sestru. Veď Paj Ling mu sama odporučila, pretože vedela, že nosí lotosové črievičky. Lotosové črievičky rodine, ktorá nosí iba ťažkú obuv, dodajú náležitú dôstojnosť.

Isteže, bude to trvať viac ako tri roky, ale ak mu budú bohovia naklonení, kým dosiahne osem rokov jej lotosové chodidlá budú dokonalé, len deväť centimetrov dlhé. Budú krásne, pripravené, aby ich hladkali šťastné ruky Ming-čoua, bohatého obchodníka s hodvábom.

Čo ak sa niečo stane? Li Sia bude trpieť a nič sa nebude dať urobiť. Môže aj zomrieť, jedna z desiatich zvyčajne zomrela. Niektoré dostali infekciu a prišli o prsty alebo aj o celé chodidlá, no oplatí sa riskovať. Lotosové chodidlá sú dobrou investíciou. Ženy, ktoré ich mali, nerobili problémy, ich otcovia, bratia, manželia a synovia mali nad nimi úplnú kontrolu. Bolesť pri chôdzi dlhšej ako pár krokov ich udrží nablízku.

Áno, Li Sia bude mať chodidlá, aby mohla tancovať na zlatom lotose, čo mu vynahradí vysokú cenu, ktorú musel zaplatiť za jej naničhodnú matku. Je rozhodnuté. Netrápilo ho, čo vraveli ľudia, že zaväzovanie chodidiel je zakázané. Tieto zákony platia pre tých, čo žijú v preľudnených mestách, a nie pre jednoduchých roľníkov obrábajúcich pôdu.

Do žrebovania o tento pútavý román zaradíme všetkých, ktorí do utorka 3. júla 12.00 h správne odpovedia na otázku:  Akú prácu vykonáva malá Li Sia na farme na výrobu hodvábu?

Súťaž je ukončená. Víťazom sa stal Andrej Chmelík.

Táňa Keleová-Vasilková: Nikdy

Dnes vám ponúkame možnosť vyhrať knižnú novinku Nikdy od Táni Keleovej-Vasilkovej. Predaj kníh tejto najúspešnejšej slovenskej autorky sa blíži k fantastickému číslu milión výtlačkov. Táňa Keleová-Vasilková dosiahla to, čo sa na Slovensku doteraz nepodarilo žiadnemu inému spisovateľovi. Román Nikdy je dvadsiaty štvrtý autorkin román, ktorý vyšiel v Ikare.

Po dvadsiatich rokoch spoločného života Peter jedného krásneho nedeľného rána Katke oznámi, že miluje inú. Zbalí si veci – a je preč. Spolu s ním láska, v ktorú Katka verila, spoločné sny, plány, budúcnosť. Ako to má povedať Liv, sedemnásťročnej dcére, ktorá otca miluje? A ako má žiť? Dokáže to? Prehltne bolesť a zradu? Zo začiatku sa to zdá nemožné, no ako plynie čas a Katka si rekapituluje život, manželstvo, zisťuje, že… To sa už dozviete na stránkach tejto knihy popretkávanej láskou, vierou v samu seba, priateľstvom… Je v nej všetko, čo napĺňa náš život…

Aj tento román si môžete zakúpiť v každom dobrom kníhkupectve, alebo do utorka 3. júla 12.00 h správne odpovedzte na našu súťažnú otázku, ktorá znie: Koľký v poradí románov autorky vydaných v Ikare je román Nikdy? A túto knižku môžete aj vyhrať.

Súťaž je ukončená. Víťazkou sa stala Lucia Babjaková.