Obľúbené Modlitbičky Milana Rúfusa zaznejú na koncertoch  v šiestich slovenských mestách. Časť z výťažku z každého koncertu bude venovaná hendikepovaným deťom.

Projekt zhudobnených básní zo zbierky Modlitbičky, ktorý realizovala slovenská klaviristka, improvizátorka, skladateľka a hudobná pedagogička Jana Bezek, sa v novembri a decembri predstaví v šiestich slovenských mestách. Časť z výťažku z každého koncertu poputuje hendikepovanému dieťaťu z daného mesta. V Banskej Bystrici zaznejú Rúfusove Modlitbičky v nedeľu 26. novembra v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici.

Básnická zbierka Milana Rúfusa Modlitbičky prináša úprimné vyznanie viery prostredníctvom detského myšlienkového sveta. Rovnako postupovala pri zhudobnení týchto básnických miniatúr aj Jana Bezek. Na nahrávku si vybrala jedenásť textov a v každej skladbe necháva vyniknúť detské hlasy Bratislavského detského zboru. Zborový spev príjemne dopĺňa komorné zoskupenie šiestich inštrumentalistov v zostave: Sandra Frátriková (husle), Laura Lovišková (flauta), Zita Janáková (viola), Marcel Petráš (violončelo), Kornélia Ostrolúcka (kontrabas) a Igor Repka (perkusie). Nahrávka vznikla pod vedením dirigenta Róberta Tišťana.

Hudba Jany Bezek vytvára dokonalú harmóniu s Rúfusovým slovom, ide o kompozície určené pre najmenších spevákov, melodické, dobre zapamätateľné. V ansámbli využíva hudobné nástroje blízke deťom. Cítiť inšpiráciu detskou piesňou a ľudovou hudbou.

„V živote som sa stretávala s mnohými deťmi s a dospelými, ktorí mi s láskou v očiach o Modlitbičkách rozprávali. Stále viac a viac som si uvedomovala, že sú to modlitby života, že sú z najhlbšieho miesta v srdci človeka, ktorý vedel, čo je skutočná láska. Mala som šťastie, že som spoznala rodinu Milana Rúfusa. Obetavosť, pokoru a vrúcnosť jeho manželky, čistú dušu jeho dcéry Zuzanky. Obohacujú môj život hodnotami, ktoré inšpirovali aj Milana Rúfusa. Vďaka nim prežívam Modlitbičky každý deň,” hovorí Jana Bezek.

Koncertné turné s Modlitibičkami sa začína v sobotu 25. novembra v Ružomberku. Po koncerte v Banskej Bystrici nasleduje Trenčín (30. 11.), Trnava (1. 12.), Nitra (2. 12) a turné ukončí 10. novembra koncert vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave.

Vyhrajte lístky na nevšedný hudobný zážitok

Modlitbičky v banskobystrickom Evanjelickom kostole v nedeľu 26. novembra sa začínajú o 17. h. Vstupenky je možné zakúpiť si v kníhkupectve Artforum na Hornej Striebornej 10, v Informačnom centre na Radnici alebo na www.drhorak.sk.

Ak sa však zapojíte do súťaže, ktorú sme pre vás pripravili v spolupráci s agentúrou Dr. Horák, a budete mať šťastie pri žrebovaní, vstupenky na tento výnimočný, atmosféru sviatkov evokujúci večer, môžete vyhrať. Do žrebovania o 2 x po 2 vstupenky zaradíme všetkých, ktorí do štvrtka 23. novembra odošlú vyplnený formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercami sa stali Alžbeta Rišová a Róbert Sitár.