História bojových športov sa prepíše 15. mája v Banskej Bystrici. Do Európy po prvý krát v histórii mieri profesionálny barmský box – Lethwei, najtvrdší stand up ringový šport na svete.

Konsky vs YetaGalavečer Kunlun Fight Slovakia sa uskutoční v piatok 15. mája v Športovej hale na Štiavničkách v Banskej Bystrici. Promotion Profiliga Muay Thai ho organizuje v spolupráci s čínskou promočnou spoločnosťou Kunlun Fight, ktorá je momentálne číslo jeden na ázijskom trhu bojových športov a má ambíciu stať sa svetovou jednotkou.

Kunlun Fight prinesie do Banskej Bystrice aj také hviezdy ako Artur Kyshenko (Ukrajina), Enriko Kehl (Nemecko) či Dmitry Valent (Bielorusko), ktorí patria k najznámejším a najúspešnejším bojovníkom na svete. Podujatia sa zúčastnia bojovníci z Ázie aj Európy – Myanmar, Thajsko, Čína, Rusko, Holandsko, Ukrajina, Bielorusko, Nemecko, Srbsko, Rakúsko, Poľsko, Slovensko. V profesionálnych zápasoch uvidíme okrem Vlada Konského aj ďalších Bystričanov Jána Mazúra, Michala Tomka, Petra Lampera, Borisa Kušpala, Martina Mihálika, Mateja Kaliského, Jozefa Janotíka či Tomáša Tkáča. Zápasom roka bude nesporne duel Vlado Konský (Firegym Banská Bystrica) vs. Ye Tagon (Myanmar).

„Barmský box bol dlho akousi legendou medzi fanúšikmi bojových športov, každý o ňom počul, ale nikto ho naživo nevidel, hlavne kvôli politickej situácii v krajine, keďže Barma, dnes Myanmar, bola štátom s vládou vojenskej junty. Naša fascinácia Lethwei začala už v roku 2009, kedy sme sa do Barmy vybrali urobiť reportáž o tréningu a zápasoch v Barmskom boxe. V tej dobe existovali v Barme len armádne kempy, na návštevu ktorých sme potrebovali zvláštne povolenie. To sa nám nakoniec podarilo získať a spolu s ním aj pozvanie na zápasy v barmskom boxe. To, čo sme v ten večer v ringu videli, a tá atmosféra, akú sme na zápasoch Lethwei zažili, nás ohromili natoľko, že posledných šesť rokov sme pracovali na možnosti ukázať Lethwei svetu a priniesť ho do Európy. Naša dlhoročná práca konečne priniesla ovocie a už 15. mája môžeme fanúšikom ukázať barmský box naživo. Je to po prvý krát v histórii bojových športov, kedy sa v Európe uskutočnia zápasy pod pravidlami Lethwei a to dokonca priamo s bojovníkmi z Barmy. Je pre nás obrovským zadosťučinením, že sa tak stane v Banskej Bystrici, konkrétne 15. mája na podujatí Kunlun Fight Slovakia. Vďaka dobrým vzťahom s asociáciou Lethwei v Barme sa v Banskej Bystrici predstavia dve barmské superstars Ye Ta Kon do 70 kg a Too Too do 75 kg. Súperom Too Too bude bratislavský borec Igor Daniš a s Ye Ta Konom sa do ringu postaví domáci Vlado Konský v zápase o titul šampióna barmského boxu do 70 kg,“ uviedol promotér Profiligy Muay Thai Martin Belák, zakladateľ Športového klubu thajského boxu Firegym v Banskej Bystrici a tréner banskobystrických thaiboxerov.

Vlado KonskýPre nezainteresovaných znie barmský box ako odnož thajského boxu. Skutočnosť je však iná. Lethwei a Muay Thai vznikli približne v rovnakom období a v počiatkoch mali rovnaký princíp aj zázemie. V posledných desaťročiach sa však Muay Thai vydalo športovou cestou, zatiaľ čo Lethwei si zachoval mnoho pôvodných praktík. V barmskom boxe bojovníci v ringu nemajú rukavice, pred zápasom každý z nich dostane dva obväzy a jednu izolačnú pásku, z ktorých si môžu a nemusia urobiť bandáže na ruky. Zápasy v Lethwei prebiehajú obvykle na tri kolá. Pokiaľ počas týchto troch kôl nedostane niektorý z bojovníkov KO, zápas automaticky končí remízou. V prípade titulových zápasov na päť kôl môžu rozhodovať bodoví rozhodcovia. Pokiaľ borec dostane v zápase KO, má jeho tréner právo vyžiadať si dve minúty time-out, borca znovu „rozchodiť“ a vrátiť do zápasu. Špecifikom je aj to, že v zápase sú povolené všetky hody, páky a škrtenia v stoji a, pravdaže, hlavičky.

Vstupenky na Kunlun Fight Slovakia sú už v predpredaji (www.predpredaj.sk), no v súťaži, ktorú sme pre vás pripravili v spolupráci s Firegym Banská Bystrica, môžete dve vstupenky aj vyhrať. Do žrebovania zaradíme všetkých, ktorí do stredy 28. apríla správne odpovedia na otázku: Majú bojovníci v barmskom boxe na rukách rukavice?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Tomáš Kolesár.