Sú to už dva roky, čo v banskobystrickom Klube Hudby a Divadla koncertovala obľúbená česká folková kapela Neřež. A teraz sa vracia „na miesto činu“.  

Neřež príde do Banskej Bystrice opäť vo februári a opäť ako trio – tentoraz v zložení Zdeněk Vřešťál, Vít Sázavský, ktorí hrajú spolu už takmer štyridsať rokov, a kontrabasista Miloš Klápště.

Pri poslednej návšteve v Klube Hudby a Divadla Zdeněk Vřešťál priznal, že sa na Slovensko a Banskú Bystricu vždy veľmi tešia: „Krásne hory, krásne ženy, hlboké údolia, hlboké oči… nechcem, aby to znelo ako fráza, ale nám sa u vás hrá lepšie ako v Čechách. Slováci si všetko oveľa viac užívajú, keď sa im niečo páči, tak to dajú poriadne najavo a keď nie, tak vám to povedia rovno do očí. A Banská Bystrica je tak akurát uprostred…“

Skupina Neřež vznikla v roku 1998, keď sa Jarek Nohavica rozhodol vystupovať sám, bez kapely. Prvé personálne obsadenie Neřež bolo totožné s kapelou Jarka Nohavicu. Neskôr sa obsadenie Neřež mení. Prichádza hráč na klávesové nástroje Raven a bubeník David Uher. Skupina nahráva album vianočne ladených piesní Slavná věc. Členovia Neřež dostávajú ponuku skomponovať hudbu do filmu Román pro muže a do seriálu Vinaři. So Zdeňkom Vřešťálom sa tejto úlohy ujal aj nový člen, perkusionista a flautista Robert Fischmann. V zložení Filip Benešovský (basa), Robert Fischmann, Vít Sázavský a Zdeněk Vřešťál vystupuje Neřež dodnes. Skupina natočila ďalšie albumy Kolektivní vina a Jen blázni překročí svůj stín.

Od roku 2012 spolupracuje Neřež so slovenskou speváčkou Katarínou Koščovou, s ktorou natočili album Vlakem na Kolín a v tom istom roku tiež spoločne koncertovali v Klube HaD.

Slovenské turné kapely Neřež je venované jej 20. narodeninám a ako sme už spomenuli, absolvuje ho v triu Zdeněk Vřešťál (gitara ,spev), Vít Sázavský (gitara, viola, spev) a Miloš Klápště (kontrabas). V tejto zostave bude koncertovať aj v Banskej Bystrici.

Koncert v Klube HaD sa koná v stredu 7. februára o 19.00 h. V súťaži, ktorú sme pre vás pripravili v spolupráci s Klubom HaD, môže jeden/jedna z vás vyhrať dve vstupenky! Stačí, ak do piatku 2. februára odošlete vyplnený formulár.

Súťaž bola ukončená. Výhercu sme kontaktovali e-mailom.