Vo štvrtok 18. apríla môžete v banskobystrickom Klube Hudby a Divadla (HaD)prežiť pekný večer s pesničkárom Petrom Janků. Peter patrí k najvýraznejším osobnostiam slovenskej folkovej scény, na ktorej pôsobí už 20 rokov. Pri príležitosti tohto jubilea vydal CD s názvom 20 rokov čakania, ktoré predstaví na krstných koncertoch v piatich mestách na Slovensku. Medzi nimi je aj Banská Bystrica.

Janku_20 rokov cakaniaPeter Janků sa narodil v Lučenci. Študoval na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Kremnici, Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a Vysokej škole múzických umení v Bratislave (scénické a kostýmové výtvarníctvo u scénografa Aleša Votavu). Istý čas pôsobil v Štátne opere v Banskej Bystrici (2000 – 2002). V Bratislave architektonicky navrhol priestor divadla Theatrium v budove Presscentra na Pribinovej (predchodca dnešného Heineken Tower Stage), kde pôsobil aj ako umelecký riaditeľ (2002 – 2003). Popri práci scénografa v slobodnom povolaní, bol od roku 2003 do roku 2012 redaktorom, režisérom, neskôr dramaturgom a tímlídrom v redakciách publicistiky – TV Markíza, Slovenská televízia, TA3, RTVS. Je autorom 22 amatérskych, 10 školských a 55 profesionálnych scénických a kostýmových výprav, vrátane 3 filmov a jedného televízneho seriálu. Ako scénograf spolupracoval s divadlami: Štátna opera v Banskej Bystrici, Divadlo Nová Scéna v Bratislave, Divadlo SNP v Martine, Národné divadlo Moravsko-slezské Ostrava, A-studio Rubín Praha, Opera a Balet v Ústí nad Labem, Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici, Štúdio Tanca v Banskej Bystrici, Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove, Divadlo Aréna v Bratislave, Divadlo GunaGU v Bratislave, Divadlo J. Palárika v Trnave, Divadlo Ludus, Slovenská televízia, Oreo production, JMB production, Kull fabrik a iné. Za svoju scénografickú, divadelnú a novinársku činnosť získal niekoľko celoslovenských aj medzinárodných ocenení. V roku 2010 sa stal laureátom súťaže Dráma 2010 ako aj Ceny Slovenského rozhlasu za divadelnú hru Kamene života.

V Klube HaD bude Peter predovšetkým pesničkárom, ktorý do textov svojich piesní vkladá príbehy a prostredníctvom nich prezentuje svoje pocity ale aj názory a postoje… Titulná pieseň CD 20 rokov čakania sa stala zvučkou československého televízneho dokumentárneho cyklu Celnice/Colnica, ktorý odvysiela Česká a Slovenská televízia v rozmedzí mesiacov apríl až jún 2013. Inak, nové CD Petra Janků je možné zakúpiť si len na jeho koncertoch, pričom platiaci diváci majú na CD zľavu 2 eurá. Koncert v HaD začína vo štvrtok o 20.00 h. Viac informácií nájdete na www.klubhad.sk.

Vstupné v predpredaji je 5 eur. Vy však máte možnosť vstupenky na tento koncert vyhrať. Do žrebovania o 2 vstupenky zaradíme všetkých, ktorí do utorka 16. apríla 22.00 h správne odpovedia na otázku: Koľko rokov pôsobí Peter Janků na slovenskej folkovej scéne?

Súťaž je ukončená. Víťazom sa stal Matej Gulovič.