Prvý novembrový týždeň v Banskej Bystrici sa bude niesť aj v znamení festivalu Barbakan. Jeho filmová časť sa odohrá v stredu a vo štvrtok v kultúrnom centre Záhrada. 

„Stálicou Barbakanu je už každoročne filmový kritik Peter Konečný a jeho prednáška Noc najlepších svetových reklám bude určite zážitkom. Píšte si do kalendára stredu šiesteho novembra! O 19. hodine sa v Záhrade začne prehliadka reklám, počas ktorej sa určite nebudete nudiť. A filmová časť Barbakanu pokračuje aj ďalší deň, vo štvrtok siedmeho novembra. V Záhrade uvedieme dvojprojekciu nových slovenských filmov. Volanie od banskobystrického režiséra Erika Prausa o 17.30 a najnovší hraný film Marka Škopa Nech je svetlo o 19. hodine. Srdečne pozývame!“ hovorí Miro Lánik z OZ Vresk Factory, ktoré je organizátorom festivalu Barbakan.

Noc najlepších svetových reklám

Streda 6. november – 19:00 h

Viac ako stopäťdesiat výnimočných reklám s komentárom Petra Konečného čaká na divákov v stredu večer v Záhrade. Nebude chýbať ani návšteva reklamného festivalu v Cannes.

Domáca úroda

Štvrtok 7. november – 17:30 a 19:00 h

Do sekcie Domáca úroda organizátori festivalu vybrali tento rok dva úspešné slovenské filmy. Celovečerný dokumentárny film Volanie (The Calling, Slovensko, 2019) režiséra Erika Prausa a s hudbou Davida Kollara je príbehom troch mužov, ktorí opustili svetský život, manželku, deti, prácu a vstúpili do kláštora. Film zachytáva neopakovateľnú duchovnú atmosféru a mystiku pravoslávneho kláštora Počájivská lávra, ktorý leží na kopci nad mestečkom Počájiv v Ternopiľskej oblasti na západe Ukrajiny.

Režisér Erik Praus o filme Volanie:

Druhý film, slovenský oscarový kandidát Nech je svetlo (Slovensko/Česko, 2019), mal v slovenských kinách premiéru koncom septembra tohto roku. Rozpráva príbeh otca,  ktorého syn je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Všetko sa zvrtne, keď sa chlapec zapletie do šikanovania a usmrtenia spolužiaka… Režisér filmu Marko Škop si do hlavnej úlohy vybral herca Milana Ondríka, ktorý sa role otca zhostil naozaj skvelo. Z tohtoročného filmového festivalu v Karlových Varoch si za ňu odniesol cenu za Najlepší mužský herecký výkon.

Z filmu Nech je svetlo:

 Súťaž

V súťaži, ktorú sme pre vás pripravili v spolupráci s Vresk Factory, má jeden alebo jedna z vás šancu vyhrať po dve vstupenky na dva filmové večery festivalu Barbakan 2019 – Noc najlepších svetových reklám a Domáca úroda.

Súťažíme do pondelka 4. novembra na Facebooku BBonline.sk.