Reality snov. Tragikomický pohľad do kuchyne rodinných a partnerských vzťahov, (de)formovaných silou mediálneho vplyvu a každodenných rituálov…

Realiy snovPanebože, kdo to byl u mojí mamky, když jsem tam se sestrou byla? Kdo nás tajne natočil? (M ůj pocit z Realit snov). Něco tak úžasného, krásně zahraného, s fantastickou scénou, kostýmama – dokonalýma světlama a tak osobitou a skvělou režií jsem nevidela už H O D N Ě dlouho. A to jsem v divadlech (českých) skoro pořád!“

To je jeden z diváckych ohlasov na inscenáciu Jany Juráňovej Reality snov, ktorú banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí v premiére uviedlo v septembri 2011.

Za zrkadlá našich snov sa môžete pozrieť aj vy, a to v stredu 4. marca o 19. hodine na už 40. repríze tejto úspešnej inscenácie. V spolupráci s Bábkovým divadlom na Rázcestí sme pre vás pripravili aj súťaž, v ktorej dvaja z vás môžu vyhrať po dve vstupenky.

Ústrednou postavou hry je ovdovelá staršia Matka, žijúca sama v prázdnom byte a jej dve dcéry Staršia a Mladšia. Nehmotný svet stelesňuje postava mŕtvej Matkinej sestry Božka, ako symbol strateného šťastia a mladosti Matky. Matka s Božkou udržiava neustály kontakt. Matkina pozornosť sa koncentruje na sledovanie televízie, prežívanie osudov seriálových hrdinov a telefonáty s mŕtvou sestrou Božkou. Nielen postava Matky ale aj jej dcéry trpia samotou, nedokážu sa spolu rozprávať, utekajú zo sveta reality do snov. Názov hry je slovnou hračkou, ktorá nás odkazuje k televíznym reláciám a reality show, cez ktoré sledujeme životy niekoho iného a zároveň sa uzatvárame sami do seba.

Reality snov3V hlavnej úlohe exceluje Jana Oľhová, ktorá za postavu Matky získala zvláštnu cenu poroty za herecký výkon na festivale Nová dráma 2012. Mária Šamajová získala cenu za postavu Božky a Nina Müller za postavu mladšej dcéry.

Dramaturgická spolupráca: Monika Tatarková, výprava: Miriam Struhárová a. h., hudba: Daniel Heriban a. h. Réžia: Iva Š. Hrajú: Mária Šamajová, Marianna Mackurová, Jana Oľhová a. h., Juraj Smutný/Daniel Heriban a. h., Eva Dočolomanská.

Do žrebovania o vstupenky zaradíme všetkých, ktorí do nedele 1. marca správne odpovedia na otázku: Kto stelesňuje nehmotný svet Matky?

Súťaž je ukončená. Výhercami sa stávajú Ivana Blažeková a Vladimíra Indrová.