Určite poznáte Chlapa z kríža, ktorý zaznel v druhej Fontáne pre Zuzanu. Premiéra filmu bola v roku 1993 a Chlap z kríža je dnes už kultovou pesničkou. Pieseň, ktorú zložil Paľo Habera a text k nej zložil Boris Filan, naspievala Szidi Tobias. A spieva ju stále. Možno ju budeme počuť aj na jej májovom koncerte v Banskej Bystrici.

foto Pavla HodkováSzidi Tobias stvárnila na divadelných pódiách (SND, Astorka Korzo ´90) množstvo postáv. Vlani získala divadelné ocenenie Dosky za najlepší ženský herecký výkon divadelnej sezóny 2010/2011. Cenu dostala za postavu Ženy v inscenácii Gazdova krv (Divadlo Astorka Korzo ´90 Bratislava). Szidi poznáme aj z televízie a dabingu. Zahrala si v niekoľkých filmoch, naposledy vo filme Marhuľový ostrov (2011) stvárnila hlavnú úlohu – Babiku. Tiež naspievala k filmu titulnú pieseň s rovnomenným názvom Marhuľový ostrov. Jej hlas je nezameniteľný. V slove aj v speve.

Speváckemu umeniu Szidi Tobias zložil poklonu aj český textársky guru Michal Horáček, ktorý ju považuje za nástupkyňu Hany Hegerovej. Szidi Tobias má na konte albumy Divý mak (2001), Punto Fijo (2003), Pod obojim (2008), Do vetra (2010) a Ať se dobré děje (2011).

Spievajúca herečka Szidi Tobias interpretuje na mieru ušité texty a podmanivú hudbu, v jej prejave nechýba smútok ani radosť, lož ani pravda, sú plné lásky aj bláznovstiev.

Môžete sa o tom presvedčiť na jej koncerte v pondelok 13. mája (o 19. hod.) v Klube Hudby a Divadla v Banskej Bystrici. 

Vstupenky na koncert sú už v predaji (Klub HaD a Informačné centrum). No a dve vstupenky môžete vyhrať v súťaži, ktorú sme pre vás na portáli BBonline.sk pripravili v spolupráci s Klubom HaD. Do žrebovania zaradíme všetkých, ktorí do stredy 8. mája 14.00 h správne odpovedia na otázku: Aký názov má zatiaľ posledný album Szidi Tobias?

Súťaž je ukončená. Víťazkou sa stala Lenka Kramolišová.