Už len niekoľko dní zostáva do otvorenia parádneho cirkusu, akým festival Mičinský pitvor nesporne je. Jeho deviaty ročník sa uskutoční od 21. do 23. júna 2024 v Banskej Bystrici a v Hornej Mičinej.

Pitvor na nádvorí Barbakánu

Prvý deň divadelno-hudobného festivalu Mičinský pitvor 2024 sa koná v Banskej Bystrici. Nádvorie Barbakánu na Moysesovom námestí v piatok 21. júna zaplní umenie rôznych žánrov. Bude sa hrať divadlo, koncertovať a aj po drôte chodiť.

PROGRAM – PIATOK

16.30 h: FDU AU – Kde bolo Tam bolo?

Klasickú rozprávku o Červenej Čiapočke pozná skoro každý. Čo sa však stane, ak sa v príbehu udeje niečo neočakávané? Čo ak Čiapočku nepošle za babičkou mama ale zlá čaordejnica? A čo ak…? Účinkujú študenti a študentky Fakulty dramatických umení banskobystrickej Akadémie umení.

17.00 h: Otvorenie festivalu

Festival Mičinský pitvor otvorí už tradične jeho patrónka, úžasná Kristína Tormová. Sekundovať jej bude Duo Kyseli Krastafci.

17.15 h: Alex MihajlovskiMr. Barti

Mr. Barti prichádza na festival po prvý raz. Je to marionetová bábka s mimoriadne zložitým systémom ovládania. To však nerobí problém rodenému Macedónčanovi Alexovi Mihajlovski (od roku 1992 žije v Dánsku), ktorý ju začal navrhovať a konštruovať v roku 1986.

18.00 h: Koncert – Katka Koščová, Daniel Špiner

Katka Koščová patrí medzi stálice Mičinského pitvora. Chýbať nebude ani tento rok a spolu s klaviristom Danielom Špinerom vystúpia v piatok na nádvorí Barbakánu.

19.15 h: Oliver ZimmermannChôdza po drôte

Oliver Zimmermann sa narodil vo Frankfurte nad Mohanom v Nemecku. Aj on svoje umenie chodenia po drôte predvedie na Pitvore po prvý raz.

20.00 h: Alex MihajlovskiMr. Barti

21.00 h: Koncert – Martin Geišberg, Richard Autner

Prvý festivalový deň vyvrcholí koncertom Martina Geišberga a Richarda Autnera. Spolu s nimi zahrajú bubeník Marek Žilinec, gitarista a autor hudobného nástroja woodpack Boris Čellár, kontrabasista Denis Pagáč a klavirista Valér Miko.

V prípade nepriaznivého počasia sa piatkový program presunie do Robotníckeho domu.

Pitvor v Hornej Mičinej

Ďalšie dva festivalové dni sa budú odohrávať na ihrisku, v šapitó a pri Obecnom úrade v Hornej Mičinej. Program je bohatý, a ako je už na Pitvore zvykom, aj kvalitný.

PROGRAM – SOBOTA

11.00 h: Papieroví cirkusanti (ihrisko)

S výtvarníčkou, riaditeľkou špaňodolinskej historickej školy Katarínou Lucinkiewiczovou, si deti vyrobia papierových cirkusantov.

11.00 h: Vedecká hračka (ihrisko)

Workshop s Vedeckou hračkou zrejme zaujme nielen deti ale aj dospelých.

11.00 h: tanC o.z.- Výmyselníci (pri Obecnom úrade)

Súčasná pohybová inscenácia prináša improvizované príbehy, ktoré pozývajú do imaginárneho sveta. Podporuje fantáziu a otvára svet vizuálnej predstavivosti.

12.30 h: Cirko Hopley – Teacrobat (šapitó)

Novocirkusová company Cirko Hopley príde na Mičinú aj so svojím šapitó. Aj keď šapitó je malé, budú sa v ňom diať veľké veci a všetko tu budete vidieť a cítiť. Cirko Hopley uvedie svoje aktuálne predstavenie Teacrobat, v ktorom vás zavedie do sveta akrobatickej kuchyne.

14.00 h: Acro Srdcom – Acroyoga a párová akrobacia pre malých a veľkých cirkusantov (ihrisko)

Iste vám dobre padne natiahnuť si kosti pri acroyoge.

15.00 h: Cirko Hopley – Teacrobat (šapitó)

15.30 h: Ariadna Vendelová – Vzdušná akrobacia (ihrisko)

Charizmatická vzdušná akrobatka vás očarí akrobaciou na šáloch (aerial silks) a kruhu (aerial hoop).

16.00 h  Kristína Tormová – O Duške a Luške (ihrisko)

Herečka a mama, ktorá píše aj blogy a knihy. Venuje sa tiež moderovaniu a… patrónovaniu Pitvora. Prečíta vám príbeh zo svojej knihy O Duške a Luške.

 16.30 h  Koncert – Moruša (stage)

Kapela Moruša svojou hudobnou tvorbou balansuje na hranici klasického folku, šansónu a world music. Výrazné texty, skvelá muzikálnosť členov kapely a farebné aranžmány.

18.00 h: Koncert – Tomáš Pohorelec a G.F.P. (stage)

Tomáš Pohorelec si piesne sám píše a s kapelpu ich aj zaspieva. A vy sa pri tom parádne zabavíte.

19.30 h: Ariadna Vendelová – Vzdušná akrobacia (ihrisko)

21.00 h: Losers Cirque Company – The Losers (stage)

Nevídané, neslýchané, čo táto partia akrobatov a tanečníkov dokáže. Tí, čo ich zažili na Pitvore 2022, to iste potvrdia. Ale najlepšie bude, ak The Losers, najúspešnejšiu inscenáciu Losers Cirque Company, uvidíte na vlastné oči.

PROGRAM – NEDEĽA

10.30 h: Acro Srdcom – Acroyoga hravo a bezpečne (ihrisko)

11.30 h: Duo Kyseli Krastafci – Cirkus naopak (ihrisko)

Kyseli Krastafci (alias „kyslé uhorky“), stálice Mičinského pitvora, radi žonglujú, balansujú a robia rôzne cirkusové kúsky. Ich Cirkus naopak je šou, ktorej osud spočíva predovšetkým v rukách divákov. Na začiatku nikto netuší, čo sa bude diať a ako to skončí.

13.00 h: FDU AU B. Bystrica – Kde bolo Tam bolo? (ihrisko)

14.00 h: Cirkus trochu jinak – Pitipaldi (ihrisko)

Na mičinskom ihrisku vás čaká aj stretnutie s kreatívnym, artistickým a umeleckým Cirkusem trochu jinak. A bude to zážitok.

16.00 h: Koncert: Heľenine oči (stage)

Heľenine oči = multižánrová kapela lokálneho významu s globálnym dosahom. Prešovská úderka, najlepšia a zároveň najskromnejšia kapela na sveteIch energetická kombinácia prvkov rocku, ska, reggae, folku a metalu je neopakovateľná.

Festival Mičinský pitvor organizuje Občianske združenie Umenie na Hornej. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Na organizácii festivalu sa dlhoročne podieľa obec Horná Mičiná, množstvo partnerov, dobrovoľníkov a dobrovoľníčok.

Viac informácií nájdete na webe festivalu. Deti do 12 rokov majú vstup na festival voľný.