Kráľová & Kompas, hudobná dvojica, ktorá už deväť rokov hráva svoje autorské skladby, vystúpi v nedeľu v banskobystrickom Klube Hudby a Divadla.

Zuzana Kráľová a Karol Kompas sa pri tvorbe hudby sa prvý krát stretli v univerzitnom nahrávacom štúdiu v roku 2011, kedy Karol zložil hudbu k Zuzaninej Uspávanke. Ich spolupráca naplno začala v roku 2013. Našli spoločnú reč v autorských piesňach v pesničkárskom štýle s vplyvom šansónu, folklóru, vážnej hudby, ambientu, či príjemnej melanchólie, poetiky blízkej divadlu, ale aj jemnej dvojzmyselnosti.

Zuzana sa venuje divadlu a spevu, momentálne pôsobí ako divadelná lektorka v Národnom divadle v Prahe. Karol sa venuje výhradne hudbe ako inštrumentalista, skladateľ, aranžér, textár a je učiteľom gitary na konzervatóriu a vysokej škole.

V marci tohto roku vyšiel dvojici Kráľová & Kompas debutový album Po horách, jazerách, na ktorý prispeli obaja autorsky hudbou aj textami. Nachádza sa tu štrnásť piesní vo veľmi pestrých aranžmánoch, nakoniec, na nahrávanie mali prizvaných viac ako dvadsať hosťujúcich hudobníkov. Takmer každá pieseň je v inej úprave, od jednoduchých komorných zoskupení, až po orchestrálne, či zborové aranžmány. Vydanie albumu bolo podporené slovensko-českým turné a troma oficiálnymi videoklipmi k piesňam Zachovajte paniku!, Sadaj slnko, sadaj a Po horách, jazerách.