Opäť prídu do Bystrice. Opäť všetci traja. Geišbergovci. A ich februárový koncert v Klube Hudby a Divadla skrášli výstava z tvorby Sone Mrázovej. Tešte sa, bude to super večer!

geisbergovci2-foto-karol-kobellaKoncerty Geišbergovcov – otca Mariána Geišberga a jeho synov Martina a Mareka, sú vždy jedinečným zážitkom. Ladí im to, rozumejú si, dopĺňajú sa navzájom. Presne, ako povedal Martin: „Sme akord. Súzvuk troch tónov dohromady…“

V Klube Hudby a Divadla vám Geišbergovci zaspievajú, zabásnia a aj vás rozosmejú v pondelok 13. februára od 19. hod.

Ešte pred koncertom sa v Klube HaD uskutoční vernisáž výstavy z tvorby slovenskej výtvarníčky Sone Mrázovej. Ako povedala, v Banskej Bystrici ešte nevystavovala. Zato však spolupracovala s Bábkovým divadlom na Rázcestí, pre ktoré vytvorila scénu a bábky k inscenáciám pre deti Princezná na hrášku a Pinocchio, a tiež scénu pre inscenáciu Citová výchova hadej ženy.

„Dúfam, že s bábkovým divadlom ešte budem spolupracovať. Teraz som trochu pracovala s Divadlom Pod balkónom na rozprávke Tónka a Fónka z gramofóne. A vyzerá to na ďalšiu spoluprácu. Teším sa z toho, lebo bystrických divadelníkov mám rada, sú srdeční a bezprostrední a pracuje sa s nimi dobre,“ hovorí  Soňa Mrázová, rodáčka z Nitry, všestranná a kreatívna umelkyňa, ktorá maľuje, tvorí bábky, hračky, divadelné kostýmy, scény a venuje sa aj keramike a interiérovej tvorbe.

sona-mrazovaNa otázku, čo z jej tvorby ju tak najviac baví, odpovedá: „Ťažko môžem zodpovedne povedať, ktorú časť mojej tvorby mám najradšej. Všetky ma obohacujú rovnakým spôsobom. Možno najzaujímavejšia je scénografia, i keď je to v podstate kolektívna práca, ale spája v sebe všetko literatúru, hudbu aj výtvarno. Maľba mi zas dáva možnosť opätovného prežívania pocitov. Textil a hlina mi umožňujú pracovať s priestorom, trojrozmer je viac ako plocha a má nekonečné možnosti… neviem, možno práve to je dôležité a môžem sa posúvať ďalej. Textil je niečo, čoho by som sa nikdy nevzdala, pretože som s ním vyrástla. Maminka milovala všetko, čo s ním súviselo, či už vyšívanie, šitie, štrikovanie. Zvuk šijacieho stroja mám veľmi rada. Dokonca teraz pracujem na maľbách, kde spájam techniky maľby s textilom.“

Dôležitou súčasťou jej života je aj pedagogická činnosť. Už sedem rokov učí deti výtvarnému umeniu v Základnej umeleckej škole Tralaškole v Nitre.

Na výstave v Klube HaD Soňa Mrázová predstaví figurálne kompozície, práce, ktoré súvisia so samotným priestorom, s hudbou a ľuďmi. „Mám rada takéto priestory, kde má šancu vidieť moje práce omnoho viac ľudí, lebo do galérií dnes už veľa ľudí nechodí,“ povedala.

Súťaž o vstupenky

V spolupráci s Klubom HaD sme pre vás už tradične pripravili súťaž o vstupenky na koncert Geišbergovcov, ktorý sa uskutoční v pondelok 13. januára o 19. hod. Nenechajte si ujsť ani vernisáž výstavy Sone Mrázovej pred koncertom! Súťažná otázka sa týka práve jej. Lístky si môžete ale aj vopred rezervovať prostredníctvom internetu.

Do žrebovania o 2 vstupenky zaradíme všetkých, ktorí do stredy 8. februára odošlú vyplnený kupón so správnou odpoveďou na otázku: S ktorými banskobystrickými divadlami spolupracovala/spolupracuje výtvarníčka Soňa Mrázová?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Miriam Plšková.