GeišbergovciS Geišbergovcami, ale aj s Cyranom sa môžete počas valentínskeho víkendu stretnúť v Klube Hudby a Divadla v Banskej Bystrici.

Trio Geišbergovcov – Marián, Martin a Marek, v Klube Hudby a Divadla (HaD) zahrá, zaspieva a čo to aj porozpráva v sobotu 13. februára. Túlavé divadlo v nedeľu 14. februára, zahrá klasický príbeh lásky s radosťou, humorom a, ako je už v tomto divadle zvykom, aj netradične. Cyrano alebo Balabilé o nose je názov predstavenia, v ktorom zaznejú vtipné verše o láske, samote či podivnom osude… samozrejme, nebudú chýbať ani šermiarske súboje.Už tradične vám v spolupráci s Klubom HaD prinášame súťaž o vstupenky.

Koncert Geišbergovci

Sobota 13. február o 19. hod. 

Geišbergovci sú v Klube HaD vždy vítanými hosťami. Tentoraz opäť prídu všetci traja, Marián Geišberg a jeho synovia Martin a Marek.

Marián Geišberg je od roku 1992 stálym členom hereckého súboru Slovenského národného divadla, kde ho môžeme vidieť v inscenáciách Je úžasná!, Labyrinty a raje Jána Amosa, Láskavé bohyne a v ďalších. Poznáme ho aj z televíznej obrazovky, kde hral v mnohých filmoch a seriáloch, ale aj z filmového plátna. V poslednom období napríklad z úspešného českého filmu Revival (2013). Zanedlho príde do kín film Červený kapitán, nakrútený podľa knihy jedného z najpopulárnejších slovenských detektívnych autorov Dominika Dána, kde Marián Geišbergstvárňuje jednu z hlavných úloh. V slovenských kinách bude mať Červený kapitán premiéru 10. marca.

KOncert GeišbergovciMarián Geišberg je známy aj ako folkový pesničkár. Vydal albumy Nápoky, Nevadí, neladí, Pesničky pre deti a spolu so synom Martinom a kapelou UMK sú autormi hudobno-poetického recitálu Piate ročné obdobie, ktorý vznikol na motívy lyrickej novely PantaRei.

V otcových šľapajach sa vydali aj Martin a Marek Geišbergovci. Kým starší Martin sa „upísal“ muzike, mladší Marek sa venuje hlavne herectvu. Spolu si zahrali bratov v slovensko-poľsko-českom filme Eštebák (2012). Domovskou scénou Mareka Geišberga je Slovenské komorné divadlo v Martine. Hral v televíznych seriáloch Ordinácia v Ružovej záhrade, Kolonáda a v ďalších. Muzikant, spevák, dramaturg, pesničkár srdcom aj dušou Martin Geišberg zložil desiatky skladieb, ktoré sú plné vášne, lásky k životu, vedia rozosmiať i rozplakať, nútia zamyslieť sa.

Koncerty Geišbergovcov sú vždy jedinečným zážitkom.V rodinnej zostave koncertovali v Banskej Bystrici po prvý raz v apríli minulého roku. Marek Geišberg vtedy na otázku, čo bolo dôvodom, že sa dali všetci traja dokopy, odpovedal: Chceme byť viac spolu. Takto robíme, čo nás baví a nájdeme si na seba viac času. Stretnutie dvoch generácií na jednom javisku je dobrý základ. Môžeme pochopiť, že aj vo všetkých rozdieloch máme schopnosť stáť pri sebe. To je inšpirujúce nielen pre nás v rodine, ale dúfam, že aj pre ostatných...“

Do žrebovania o dve vstupenky na koncert Geišbergovcov zaradíme všetkých, ktorí do stredy 11. februára odošlú vyplnený kupón so správnou odpoveďou na otázku: V ktorom filme si Marek a Martin Geišbergovci zahrali bratov?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Roman Turčan.

Túlavé divadlo: Cyrano alebo Balabilé o nose

Nedeľa 14. február o 19. hod.

cyranoCyrano z Bergeracu je už viac ako storočná divadelná hra, veršovaná dráma v piatich dejstvách, takmer celá napísaná v dvanásť slabičných alexandrínoch. Edmonda Rostanda k napísaniu tejto hry inšpiroval príbeh a tvorba šľachtica Savinien Cyranode Bergerac. Hra bola po prvý raz uvedená na javisku Divadla Porte-Saint-Martin v Paríži 28. decembra 1897.

V Klube HaDtento príbeh o láske uvedie Túlavé divadlo, a to práve v deň, ktorý je sviatkom zaľúbených. Lenže… nebude to tá klasická hra o Cyranovi s veľkým nosom, aj keď príbeh je taký, ako ho napísal Edmond Rostand. Čiže, Cyrano miluje svoju sesternicu Roxane a skladá pre ňu tie najkrajšie ľúbostné verše. Tie jej však prednáša kadet Kristián, ktorého Roxanemiluje. Kristián zahynie vo vojne, Roxanna odíde do kláštora, kde ju navštevuje Cyrano. Až keď ho zrania v súboji, Roxanepochopí, že vlastne celý život milovala Cyrana…

Túlavé divadlo, pri ktorom si ničím nemôžete byť úplne istí, však prichádza s príbehom Cyrano alebo Balabilé o nose. Cyranotu síce rozpráva aj alexandrínom, ale celú hru, určenú pre mnohopočetné obsadenie,predvedie iba päť hercov. Vtipné verše, šermiarske súboje… ale predovšetkým výpoveď o láske, samote a podivnom osude. Divák spozná Cyrana, ktorý ešte nemá vek na to aby bilancoval, aby zdobil a žiaril, ale bojuje, lebo len skutočná krása vedie do záhuby…Účinkujú: Lucia Hurajová, Jakub Nvota, Štefan Richtárech, Pavol Buocik a Števo Martinovič. Úprava a réžia: Jakub Nvota. Hudba: Kamil Mikulčík.

Túlavé divadlo je voľné zoskupenie hercov, režisérov, autorov, hudobníkov a iných komediantov, ktorí sa pomaly presúvajú krajinou, divadlami a námestiami, kde vždy hrajú svoje divadlo…

Do žrebovania o dve vstupenky na predstavenie Cyrano alebo Balabilé o nose zaradíme všetkých, ktorí do stredy 11. februára odošlú vyplnený kupón so správnou odpoveďou na otázku: Kto je autorom divadelnej hry Cyrano z Bergeracu?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Anna Pavúková.