Pracoval takmer vo všetkých slovenských divadlách, ale aj v divadlách v Čechách a Poľsku. Spolupracoval s filmovými režisérmi zvučných mien. Jeho obrazy dýchajú človečinou, dokážu potešiť aj rozosmiať. Fero Lipták… V utorok 8. decembra sa s ním môžete stretnúť v Klube Hudby a Divadla v Banskej Bystrici.

Fero-LiptákZnámy slovenský výtvarník, architekt, popredný divadelný a filmový scénograf, a v neposlednom rade vtipný a láskavý človek Fero Lipták príde do Klubu Hudby a Divadla (HaD) po prvý raz a ako povedala Zuzka Kohútová z HaD-u: „Návštevníci sa v ten večer môžu tešiť na rozpravy o scénografii, knihách, obrazoch, aj o kočovnom divadle TeatroTatro, ktorého je Fero Lipták spoluzakladateľom. Program sme nazvali DoHaDy s Ferom Liptákom. Účinkuje v ňom ajjeho manželka Slávka Liptáková, s ktorou sa porozprávame o knižkách pre deti, ktoré napísala a ktoré jej manžel s radosťou ilustroval. Janka Ovšonková zahrá na píle známe skladby EdithPiaf či Beatles. Večerom bude sprevádzať Šimon Horna.“

Možno vás zaujíma, ako sa Klub HaD a Fero Lipták „dali dokopy“. Nuž, ako hovorí Zuzka Kohútová, začiatkom septembra tohto roku si boli pozrieť jeho výstavu Kameň na kameni v Stodole v Lišove (dedinka v okrese Krupina). Slovo dalo slovo a… zrodili sa DoHaDy.

Fero Lipták ŽivotopisSúčasťou práve týchto DoHaDovsa môžete stať aj vy. Vstupenky sú už v predaji, no dve vstupenky môže vyhrať jeden/jedna z vás aj v súťaži, ktorú sme  pripravili v spolupráci s Klubom HaD. Dohady s Ferom Liptákom v utorok 8. decembra sa začínajú o 19. hod. Už pred podujatím si, ale môžete pozrieť toto video.

Do žrebovania zaradíme všetkých, ktorí do nedele 6. decembra vyplnia a odošlú súťažný formulár a odpovedia na otázku: Ako sa volala tohtoročná výstava Fera Liptáka v Lišove?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Ľudmila Pěčová.

Fero Lipták sa narodil v Poprade (1962). Na Strednej umelecko – priemyselnej škole v Košiciach vyštudoval odbor grafika, neskôr na Vysokej škole múzických umení v Bratislave odbor divadelná scénografia. Pracoval takmer vo všetkých slovenských divadlách. Na doskách, ktoré znamenajú svet pôsobil i v Česku a Poľsku. Mnohé z inscenácií, na ktorých pracoval, boli ocenené na filmových festivaloch. Je spoluzakladateľom nezávislej divadelnej spoločnosti TeatroTatro. Od roku 1991 sa venuje najmä filmu. Ako architekt a výtvarník spolupracoval s režisérmi zvučných mien. S Martinom Šulíkom sa podieľal na tvorbe filmu Záhrada, ktorý získal ocenenie Českej filmovej akadémie Český lev. Nominácie na toto ocenenie získali i ďalšie filmy, na ktorých Lipták pracoval – Dážď padá na naše duše, Čert víproč a Haličské príbehy. Vo výtvarnej tvorbe sa venuje najmä maľbe a ilustrácii. Vystavuje samostatne aj na kolektívnych výstavách doma i v zahraničí.