Medzi Banskobystričanmi znalými hudby je meno David Kollar symbolom skutočne kvalitnej muziky.

David KollarTento mladý prešovský gitarista (na jeseň bude mať 30 rokov) sa stáva známym aj na európskej scéne a to vďaka spolupráci s nórskym gitarovým mágom Eivindom Aarsetom a jeho Sonic Codex Orchestra, spolupráci so svetovým bubeníkom Gergom Borlaiom (dnes už žijúcim v Barcelone), Andreou Ladanyi, Indiou Czajkowskou, Tadeuszom Sudnikom, Lenkou Dusilovou, Erlandom Dahlenom a ďalšími.

V Banskej Bystrici David Kollar niekoľkokrát koncertoval a poznáme ho aj ako člena poroty Gitariády, súťažnej prehliadky gitaristov a basgitaristov zo Slovenska a Čiech, ktorú organizuje BIG MUSIC.

David zložil hudbu k osemnástim filmom a siedmim divadelným predstaveniam (jedno z nich pre londýnske East Moon Theater). Okrem toho je jedným zo zakladateľov medzinárodnej ARTRANCE PERFORMANCE a niekoľkých projektov ako KOLLAR/BORLAI electronic, Kollar & Czajkowska duo, KOLLAR/SUDNIK/CZAJKOWSKA, pohybové trio s Indiou Czajkowskou a Andreou Ladanyi. Tento rok začal spolupracovať s fyzickým divadlom Debris Company.

V týchto dňoch Davidovi vychádza nový album s názvom THE SON (vydavateľstvo HEVHETIA). Je to v poradí jeho siedmy nosič. THE SON je sólový album, na ktorom hrá David na elektrickej gitare, mandolíne so slákom a gamelane. Na albume hosťuje Lenka Dusilová (CZ), ktorá spieva v troch skladbách a India Czajkowska z Poľska. (Dve ukážky pred vydaním si môžete vypočuť tu…)

David Kollar o svojom novom albume povedal: Album The Son som sa rozhodol nahrať začiatkom tohto roka, keď môj syn Davidko čakal na druhú operáciu. Bolo to veľmi ťažké a bolestivé obdobie, ktoré som zároveň zobral ako výzvu posunúť sa niekam inam. Nahral som pocity, ktoré boli vo mne a mojom okolí. Chcel som sa k albumu postaviť inak ako doteraz. Použil som len elektrickú gitaru, na ktorej som vyrobil všetky ruchy a zvuky, mandolínu, na ktorej hrám slákom, gamelan, hlas Lenky Dusilovej a Indie Czajkowskej. Skladby vznikli na základe improvizácii, ktoré som nahrával vo Varšave v štúdiu Tadeusza Sudnika a neskôr v mojom štúdiu na Slovensku. Výsledný materiál bol dlhší ako tri hodiny. Neskôr som z neho vybral cca 50 minút.

TrioGitarista Eivind Aarset (Nórsko): Nakoniec sa z toho stal krásny a silný album, plný identity a emócií. Je tam počuť obrovskú prácu s gitarou a gitarovým zvukom. David to urobil veľmi kreatívne a moderne. Celé je to veľmi dobre vystavané, od začiatku do konca. Páči sa mi tiež, že tam David priznal šumy, s ktorými veľmi dobre narába. Pôvodne som chcel nejakým trackom prispieť aj ja, ale po vypočutí prvého finálu som zistil, že ma tam vôbec netreba. David urobil všetko, čo tam má byť.

Peter Katina (muzikant, akordeonista): Album The Son je osobitou umeleckou výpoveďou Davida Kollara, ktorá ponúka niekoľko významových rovín. Jednou z nich je prerod tohto prešovského jazzového gitaristu, pôvodne vychádzajúceho z dynamického rockového prejavu, na originálneho autora filmovej a scénickej hudby, až k nekompromisným autorským sólovým projektom, ktoré predstavujú syntézu rôznych žánrov a vplyvov, od výsledkov spolupráce s nórskym mágom Eivindom Aarsetom, cez krehké, premýšľavé gitarové fantázie, plné filozofického ponoru do hudby, až po ambientnú, suverénnu elektroakustickú prácu s modernými výdobytkami štúdiového zvuku. Kollarova hudba na albume The Son prináša svet rozsiahlych, „opustených“, industriálnych zvukových polí evokujúcich severské experimentálne projekty, no i množstvo lyrických momentov a čistých melodických línií…

(PS: Ak to náhodou neviete, tak gamelan spomenutý v texte je hudobné teleso typické pre tradičnú indonézsku hudbu. Pozostáva z rozličného počtu nástrojov, medzi ktorými majú prevažné zastúpenie bicie nástroje.)

Súťaž o CD The Son

Do súťaže o nové CD Davida Kollara THE SON zaradíme všetkých, ktorí do 30. júna správne odpovedia na otázku: Ku koľkým filmom zložil David Kollar hudbu?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Renáta Kohuláková.