V tohto týždňovom predstavovaní noviniek vydavateľstva Ikar sa dostávame k ostatnej knihe známeho slovenského autora, bývalého politika – Jozefa Banáša. Nielen, že sa pozrieme na jeho poslednú neveru, ale zároveň dáme opäť jednému z vás možnosť túto publikáciu vyhrať.

Jozef Banáš: Posledná nevera

Zľava riaditeľka vydavateľstva Ikar Valéria Malíková, spisovateľka Oľga Feldeková, Jozef Banáš a moderátorka Hana Rapantová

Jozef Banáš, autor bestsellerov Idioti v politike, Zóna nadšenia, Zastavte Dubčeka, Kód 9 a Sezóna potkanov, vo svojej novej knihe Posledná nevera (poviedky pre milujúcich) ponúka čitateľom spaľujúcu vášeň, lásku i nenávisť, nádej i sklamanie, vieru i neveru, víťazstvá i pády, ale aj humor. Sám autor o poviedkach hovorí: „Sú to príbehy o nevere v samých seba, v naše sny, v zmysel života, pre ktorý sme tu. Takáto nevera nás robí smutnými.“

Banášov výber tvoria staršie poviedky napísané v roku 1984 ako aj novšie, ktoré  napísal v posledných rokoch. Autor v úvode knihy priznáva, že väčšinu príbehov zažil, alebo mu ich niekto prerozprával. V zbierke je zaradených osemnásť poviedok.

Jozef Banáš napísal viac ako dvesto komentárov, glos, esejí, štyri televízne inscenácie, scenár k filmu Začiatok sezóny, tri divadelné komédie a knihy: Idioti v politike (2007, vyšlo v štyroch vydaniach), Zóna nadšenia (2008), Zastavte Dubčeka! (2009), Kód 9 (2010), Sezóna potkanov (2011), Posledná nevera (2012). Za knihu Zastavte Dubčeka! Získal ocenenie Zlatá kniha, za Kód 9 ocenenie Platinová kniha.

A takto sa prihovára čitateľom v úvode knihy Posledná nevera:

S bázňou a dôverou vám predkladám výber zo svojich poviedok. Zostavil som ho z niekoľkých starších – počnúc poviedkou Suliko, ktorú som napísal v roku 1984, ale publikujem ju až v tejto knihe, pokračujúc poviedkami Mimoriadny rýchlik, Busta, Zájdeme spolu na Podzávoz, Posledná nevera, Dávno som sa tak nezasmial a Srdce v podmienke. Tieto dielka zahŕňala moja prvá kniha Lepší ako včera, vyšla však v neveľkom náklade. Rozhodol som sa preto znovu vydať najlepšie zo starších poviedok a doplniť ich novými, ktoré som napísal v posledných rokoch. Väčšinu príbehov som zažil, alebo mi ich prerozprávali.

Ten, ktorý mi rozprávala moja dcéra Adela, som si netrúfol napísať. Bol príliš smutný. Odohrával sa na detskej onkológii, kde sa strieborná niť spájajúca dvanásťročnú Adelku so životom postupne stenčovala. Dievčatko bolo skvelou tanečníčkou, a keby nie zákernej choroby, nepochybne by z nej vyrástla tanečná jednotka. Sily jej ubúdali, svoju obľúbenú reláciu Let´s Dance sledovala z nemocničného lôžka. Moderátorka tohto programu, tiež Adela, chodievala pravidelne na detskú onkológiu podeliť sa s deťmi o radosť i nádej. Snom chorého dievčatka bolo mať aspoň raz na sebe také krásne šaty, aké pre moderátorku navrhoval známy módny návrhár. Adela teda poprosila Ferka Mikloška a ten navrhol malej Adelke najkrajší model, aký dovtedy vyšiel z jeho dielne. „Vyzeráš ako anjel,“ povedal Ferko, keď hľadel na vychudnutú postavičku v nádhernej róbe. „Ujo, môžem si ich nechať do zajtra?“ poprosilo dievčatko. „Príde ma pozrieť mama, rada by som sa jej v nich ukázala.“ Keď ráno mama pricestovala, Adelka meravo, ticho ležala. Zaspala vo svojich vysnívaných šatách naveky. Rád by som jej túto knihu venoval. Aj tej druhej Adelke. Za jej srdiečko otvorené chorým, starým, biednym… ba aj bezmocným zvieratkám.“

Aj túto knižku od vydavateľstva Ikar môžete získať prostredníctvom našej súťaže. Zapojte sa aj vy do 22. augusta 12.00 h odpoveďou na otázku: Za ktorú knihu získal Jozef Banáš ocenenie Platinová kniha?

Súťaž je ukončená. Víťazkou sa stala Mária Bilá.