IkarHovoria jej prvá dáma švédskej krimi. Jej knihy sa predávajú v miliónových nákladoch. Volá sa Liza Marklundová a v týchto dňoch knižný trh na Slovensku obohatil jej vynikajúci triler Atentátnik, za ktorý získala viaceré ocenenia v oblasti kriminálnej literatúry.

Najlepším ocenením pre každého spisovateľa sú však nadšené ohlasy čitateľov a tých má švédska novinárka a spisovateľka viac než dosť, a to nielen na domácej pôde. Po Stiegovi Larssonovi (autor trilógie Millenium) sa stala druhou švédskou spisovateľkou, ktorá dosiahla obrovský medzinárodný úspech.

V Štokholme vrcholí príprava letnej olympiády. Na novom štadióne však vybuchne bomba. Tá nielen zničí olympijský štadión, ale zabije a rozmetá na kusy významnú švédsku podnikateľku, ktorá šéfuje vyše tisícke mužov pri organizovaní olympiády. Mesto je do krajnosti vystrašené… Polícia začína intenzívne pátrať po vrahovi. Kde ho hľadať? Medzi teroristami alebo v najbližšom okolí vedenia prípravného olympijského výboru? Vyšetrovanie polície pozorne sleduje aj novinárka Annika Bengtzonová, šéfka krimi rubriky švédskeho bulvárneho denníka. Je bystrá, pracovitá, nekompromisná a tiež tvrdohlavá. Keď sa raz do niečoho pustí, len tak ľahko sa nevzdá. A ešte niečo. Annika ma výnimočný dar nachádzať súvislosti a vzťahy, ktoré iným unikajú. Zistil to aj samotný atentátnik, ktorému začínajú pozoruhodné úvahy Anniky Bengtzonovej prekážať. Hrozba v podobe jeho odhalenia naberá reálne kontúry. Z Anniky sa môže stať cieľ. Atentátnik sa stane buď najväčším prípadom Anniky Bengtzonovej alebo posledným klincom do jej rakvy. Jeden chybný krok môže v každej chvíli zničiť reportérkin svet…

Liza Marklundova
Autorka Liza Marklundova.

Mimochodom, Atentátnik je prvý Marklundovej román s touto postavou. Annika sa spisovateľke naozaj vydarila. Stala sa takou populárnou, že autorka s ňou napísala celú sériu kníh. Postavu Anniky si zamilujete. Marklundová z nej urobila uveriteľnú, sympatickú, „skutočnú“ bytosť, ktorá bojuje s každodennými tlakmi, snaží sa prekonať svoju neistotu a zo všetkých síl sa usiluje byť dobrou matkou, manželkou a šéfkou. Nie vždy je však úspešná. Nové severské krimi prináša zápletku, ktorá mrazí a nezlomnú hrdinku, ktorá sa nevzdáva. Neobyčajne napínavý príbeh má rovnakú silu ako ničivé explózie atentátnika.

[youtube Xyvmo_vqkbg 640 360]

Súťaž

Do žrebovania o horúcu knižnú novinku Atentátnik zaradíme všetkých, ktorí do nedele 12. mája 22.00 h správne odpovedia na otázku: Ako sa volá hlavná hrdinka Marklundovej krimi románu Atentátnik?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Renáta Slezákova.