Knihy od vydavateľstva Ikar, o ktoré môžete tentoraz súťažiť, majú ten „dar“, že sa odlišujú od iných. Napokon, posúďte sami!

Viktor Horján: Zápisky z teplého domu

Zapisky z tep domuMá tridsaťsedem a už celú polovicu života vie, čo je zač. Predstavujú ho ako Viktor Horján homosexuál (herec). Ako jeden z mála hercov si povedal: „No a čo, veď je to tak!“ Svoju orientáciu však nikdy nepotreboval zdôrazňovať. Napriek tomu z neho urobili vlajkonosiča homosexuálov, ktorý poburoval národ, keď sa v páre s mužom odvážne postavil na tanečný parket v televíznej šou Let´s Dance. Hral v muzikáloch a už roky pôsobí v divadle GUnaGU, má vlastnú talkshow, spieva šansóny, lebo ako vraví: „Som pestrofarebný.“ A taký je aj jeho život.

Aby kamarátovi pomohol dostať sa z rakoviny, nafotil sa na kalendár… nahý, v zime, v uliciach Bratislavy. Kamarát zomrel a rakovinu dostal on sám. Aby sa z nej vyhrabal, držal hladovku, pil iba šťavy, ale vo svojom milovanom GUnaGu hrať neprestal. Tvrdí, že herectvo sa dá dobre robiť iba vtedy, keď je človek vo svojom osobnom živote vyrovnaný, mal by si byť načistom, kam vlastne patrí. A bol by rád, keby tieto zápisky inšpirovali jeho nevysporiadaných gaykolegov k tomu, aby sami prišli na to, že žiť v klamstve je hlúposť. Vraj sex nám v priemere zaberie asi 15 minút denne. A kvôli tomu robiť také ceremónie?!

Biografiu Viktora Horjána Zápisky z teplého domu napísala novinárka Silvia Lispuchová.

Knižku nájdete vo svojich kamenných či internetových kníhkupectvách, alebo môžete skúsiť šťastie v našej súťaži. Odpovedzte nám do nedele 28. júla na otázku: V ktorom divadle pôsobí Viktor Horján?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Jerguš Sobotník.

William Shakespeare: Oko za oko

Oko_za_okoHoci je Oko za oko komédia, Shakespeare v nej skúma vážne otázky. Knieža Vincentio sa preoblečie za mnícha a nechá vládnuť svojho zástupcu Angela, o ktorom sa domnieva, že je stelesnená cnosť. Angelo sa však na tróne ani poriadne nezohreje, a príde o svoj čistý štít. Táto hra hlása, že aj nad vladárom musí ešte vládnuť zákon. No aj v treťom tisícročí vieme, že sa to ľahko povie a ťažko uskutočňuje…

William Shakespeare (1564 – 1616) nebol obyčajný dramatik. Vždy sa o ňom bude hovoriť ako o najväčšom básnikovi divadla. Nečudo, že si získal kráľovské postavenie aj v poézii…

Z anglického originálu Measure for Measure preložil a sprievodné texty napísal Ľubomír Feldek. Ilustrácia na obálke Peter Uchnár.

Knižku nájdete vo svojich kamenných či internetových kníhkupectvách, alebo môžete skúsiť šťastie v našej súťaži. Odpovedzte nám do nedele 28. júla na otázku: Koho nechá vládnuť knieža Vincentio?

Súťaž je ukončená. Víťazom sa stal Juraj Peťko.