Aj preto, že marec, ktorý je mesiacom knihy, končí, vám v dnešnej knižnej súťaži ponúkame štyri knihy a v nich fantastické jedlá, sérového vraha, rady ako sa stať Parížankou a príbeh kórejského dievčaťa so siedmimi menami.

Vilo Habo varí lepšie ako tvoja mama

Vilo Habo varí lepšie ako tvoja mamaAk sledujete televíznu kulinársku šou Moja mama varí lepšie ako tvoja, Vila Haba vám určite netreba predstavovať. So svojím synom Dávidom a neskôr aj s bratom, dvojčaťom Petrom, má na konte rekordný počet duelov v tejto, divákmi veľmi obľúbenej relácii.

V januári tohto roku Vilovi Habovi vyšla kniha receptov s názvom Vilo Habo varí lepšie ako tvoja mama. A hneď išla ako na dračku. Doteraz sa jej predalo viac ako 11 tisíc kusov, čo je údajne viac, ako na Slovensku predali slávni kuchári Nigella Lawson či Jamie Oliver. Čím to je? Možno aj tým, že Vilo Habo je „slovenský“. Jeho jedlá sú výsostne slovenské aaj finančne dostupné. Navyše, Vilo Habo do nich ako bonus dáva okrem svojho srdca vždy aj niečo originálne. Keď začne Vilo Habo variť, lietajú všade naokolo ruky, nohy, panvice a vtipné výroky. Z každého varenia urobí nezabudnuteľnú šou, ktorú zaklincuje fantastickým jedlom…

Nedávno Vilo Habo predstavil svoju knihu aj v Banskej Bystrici. Do kníhkupectva Panta Rhei prilákal desiatky svojich fanúšikov a fanúšičiek doslova všetkých vekových kategórií. Hovorilo sa, ako inak, o varení, ale aj o jedení. Vilo Habo je rodák z Jablonca od Pezinka. Na otázku, aké jedlo mal ako dieťa najradšej, odpovedal: „Viete, ja pochádzam z ôsmich súrodencov. Pracoval len otec, mama bola domáca a peňazí nebolo nazvyš. Vyrastali sme na takých „obyčajných“ jedlách ako tekvicový prívarok, šošovicová polievka… alebo strákoše, ktoré sú aj v knižke. Mäso sme mali raz za týždeň.“

Habovci_BBNejaké extra obľúbené jedlo Vilo Habo nemá. Hovorí, že čo nezje jeho, zje on. „Ale mohla by to byť panenka na sedliacky spôsob, s tvarohovými rezancami. To je také jedlo, že dva v jednom. Môžete si dať len tie rezance s tvarohom, s pažítkou a opečenou slaninkou alebo aj s tou grilovanou panenkou…“

Najradšej varí tie jedlá, ktoré nájdete v jeho kuchárskej knihe Vilo Habo varí lepšie ako tvoja mama, recepty na predjedlá, nátierky a šaláty, polievky, prívarky, mäsové aj múčne jedlá, jedlá bez mäsa alebo takmer bez mäsa, ale aj špeciálne tipy od Vila ako pekára – sedliacky chlieb či jeho obľúbená špecialita Panenka na sedliacky spôsob.Okrem 70 receptov sú v knihe aj jeho osvedčené kulinárske rady a vtipné výroky, ktoré vás zaručene pobavia. A to všetko s vlastnoručným podpisom od Vila a Dávida Habovcov!

Do žrebovania o knihu Vilo Habo varí lepšie ako tvoja mama (Ikar, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 3. apríla vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stala Zuzana Halušová.

Michael Hjorth and Hansa Rosenfeldt: Učeň

UčeňPrvotriedny severský triler pre milovníkov krimi, v ktorom sa opäť stretávame s drsným psychológom a expertom na sériových vrahov Sebastianom Bergmanom, ktorého poznáme z bestsellera Temné tajomstvá.

Sebastian Bergman zistí, že má dospelú dcéru. Najprv sa zdá, že svojrázny, osamelý muž našiel zmysel svojho života potom, čo pri cunami prišiel o manželku Lily a dcéru Sabine. Ako Bergman zápasí s túžbou povedať dospelej dcére, že  je jej otcom, zistí, že vyšetrovatelia zo švédskeho národného oddelenia vrážd pracujú na sérii brutálnych vrážd žien. Bergmana napriek nevôli tímu prizvú na spoluprácu, pretože práve on pred rokmi odhalil sériového vraha Edwarda Hindeho. Hinde je v najprísnejšie stráženej švédskej base, ale šéf vyšetrovateľov Torkel verí, že majú dočinenia s jeho napodobňovateľom. Bergman je najväčším expertom na sériových vrahov, preto sa pridáva k tímu napriek otvorenej nevraživosti. Tá sa stáva druhoradou, keď zistí, že vraždy sú cielene namierené proti nemu. Všetky obete s ním majú niečo spoločné a jeho dcére hrozí životné nebezpečenstvo…

Ukážka z knihy

Žena.
Mŕtva.
Vo vlastnom dome.
Za normálnych okolností nebolo potrebné volať kriminálku a tím Torkela Höglunda. Vo väčšine prípadov totiž išlo o tragický koniec rodinnej škriepky, sporov o zverenie dieťaťa do opatery, výbuchov žiarlivosti alebo žúru v zlej spoločnosti.

Každý, kto pracuje v polícii, vie, že keď zavraždia ženu v jej vlastnom dome, páchateľom je často niekto z jej najbližších, preto keď Stina Kaupinová prijala krátko po pol ôsmej hovor na tiesňovej linke, zišlo jej na um, že možno hovorí s vrahom.

„Tiesňová linka, ako vám môžem pomôcť?“
„Moja žena je mŕtva.“

Potom už mužovi takmer nerozumela. Hlas mal chrapľavý od smútku a šoku. Občas tak dlho mlčal, až si Stina myslela, že položil. Potom začula, že sa usiluje pravidelne dýchať. Horko-ťažko z neho vytiahla adresu, lebo muž dookola opakoval, že jeho žena je mŕtva a je tam množstvo krvi. Všade samá krv. Môžu sem prísť? Prosím! Stina si predstavovala muža v strednom veku a so zakrvavenými rukami, ktorý si pomaly uvedomuje, čo spáchal.

Do žrebovania o knihu Učeň (Ikar, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 3. apríla vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Peter Uličiansky.

Ako sa stať Parížankou… nech žijete kdekoľvek

Ako sa stať ParížankouCelkom na úvod rady autoriek: Odriekaj každý večer v posteli, aj vtedy, keď si opitá. Napríklad: Nos čiernu podprsenku pod bielou blúzkou, pôsobí ako dva lahodné tóny na hudobnej partitúre. Buď neverná svojmu parfumu, ale len vtedy, keď je chladno. Pozor na mejkap, farby či doplnky. Krása tkvie v jednoduchosti. Dýchaj zhlboka a ľudí si podmaňuj úsmevom. A nech je na tebe vždy nejaký nedbanlivo pôsobiaci detail, lebo na ten sa každý chytí…. Dámy, čo poviete?

Štyri krásne a uznávané Francúzky, nerozlučné priateľky Anne Berestová, Audrey Diwanová, Caroline de Maigretová a Sophie Masová vám prezradia, čo znamená byť Parížankou. Ako sa obliekať, užívať si život, zabávať sa – a to všetko s osobitým šarmom. Spoznáte ich nevšedné názory na módu, štýl, krásu, kultúru aj vzťahy s mužmi. Tieto talentované ženy, úspešné vo svete hudby, filmu, módy a médií, otvorene rozprávajú o tom, čo v súčasnosti znamená byť Francúzkami, a búrajú dlho pestované mýty. Prezrádzajú svoje tajomstvá, odkrývajú nedostatky a zároveň nás zabávajú svojimi komplikovanými a často protichodnými názormi a pocitmi. Tieto pravé Parížanky vás zoberú na rande aj na večierok, ukážu vám šik miesta v meste svetiel a pozvú vás k sebe na večeru. Stanete sa jednou z nich. Pripravte sa na vzrušujúcu jazdu plnú prekvapení na francúzsky spôsob. Dozviete sa, ako byť záhadná a zmyselná či ako vyzerať prirodzene a neodolateľne tak, že sa vášmu partnerovi roztrasú kolená. Anne, Audrey, Caroline a Sophie vás rozosmejú a povzbudia, aby ste sa nebáli kráčať odvážne a slobodne, no najmä aby ste sa stále cítili dobre.

Do žrebovania o knihu Ako sa stať Parížankou (Ikar, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 3. apríla vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Eva Lišková.

Hyeonseo Lee: Dievča so siedmimi menami

Dievča so siedmimi menamiHyeonseo Lee vyrastala v Severnej Kórei a bola jednou z milióna ľudí chytených do pasce uzavretého a nemilosrdného diktátorského režimu. Od škôlky až po nútenú službu v Socialistickom zväze mládeže v štrnástich rokoch štát kontroloval každý aspekt jej života. Keď v roku 1990 nastal hladomor a Hyeonseo sa ocitla uprostred chaosu, hladu a represií, začala o svojom dovtedajšom pevnom presvedčení pochybovať. Je jej krajina naozaj „najlepšou na zemeguli“, ako jej vždy tvrdili?

V roku 1997 sedemnásťročná Hyeonseo Lee ušla z vlasti do Číny. Prvé matkine slová stratenej dcére v telefóne zneli: „Nevracaj sa.“ Odveta za návrat by mala pre všetkých osudné následky. O dvanásť rokov sa vrátila na severokórejskú hranicu s odvážnou misiou nahovoriť matku a brata na odchod do Južnej Kórey, na ťažkú, nákladnú a veľmi nebezpečnú cestu. Dnes je Hyeonseo uznávanou hovorkyňou a bojovníčkou na medzinárodnej scéne.

Ukážka z knihy

Muž mal okolo dvadsiatky a vždy sa zdalo, že je bohatý. Bol obľúbený u dievčat a mal stúpencov medzi miestnymi chuligánmi. Jeho previnením bolo, že pomáhal ľuďom ujsť do Číny a predával zakázaný tovar. Skutočný zločin však bol, že pokračoval v nezákonnej činnosti počas obdobia smútku, ktoré nasledovalo po KimIl-songovej smrti.

Zastrelili ho spolu s troma ďalšími na hjesanskom letisku, zvyčajnom mieste popráv. Všetkých troch mužov vyviedli z dodávky pred veľký dav vyčkávajúci v sálajúcej horúčave. Ľudia okolo mňa začali okamžite šepkať. Obľúbeného mládenca zodvihla a odtiahla na miesto popravy skupina policajtov. Špičkami prstov nôh rozodieral prach. Zdalo sa, že už je napoly mŕtvy.

Každého z troch odsúdených priviazali ku kolu za hlavu, hruď a pás. Ruky a nohy im zviazali dozadu za kôl. Rutinný ľudový súd sa začal. Sudca oznámil, že zločinci priznali svoje zločiny. Spýtal sa, či chcú povedať nejaké posledné slová. Nečakal na odpoveď, pretože všetci traja mali náhubky a do úst zatlačené kamene, aby sa im zabránilo pri poslednom nádychu preklínať režim.

Traja uniformovaní strelci sa postavili oproti každému z nich a zamierili. Všimla som si, že strelci mali červené tváre. Popravcovia boli známi tým, že pred popravou pijú alkohol. Zvuk výstrelov sa odrážal od suchého vzduchu. Tri strely: prvá do hlavy, druhá do hrude, tretia do žalúdka. Výstrel zasiahol hlavu obľúbeného mládenca a strela explodovala. Zostala po nej jemná ružová hmla. Jeho rodina sa musela prizerať z prvého radu.

Do žrebovania o knihu Dievča so siedmimi menami (Ikar, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 3. apríla vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Miloš Kaliský.