Aj v dnešnom digitálnom svete je kniha darčekom, ktorý poteší, na Vianoce zvlášť. Veríme, že aj vás poteší knižná súťaž, ktorú sme pre vás pripravili s Vydavateľstvom Ikar. 

Stephen King: Stratení nájdení

Strateni NajdeniVstávaj, génius! Tak sa začína triler o šialenom pomstychtivom čitateľovi. Génius je JohnRothstein, kultový autor, ktorý vytvoril ešte kultovejšiu postavu – JimmyhoGolda. No už desaťročia nevydal jedinú knihu. MorrisBellamy zúri, lebo rebel JimmyGold, Bellamyho literárny idol, sa v poslednom vydanom románe zapredal reklamnému biznisu. Preto Morris zabije JohnaRothsteina, ulúpi mu zo sejfu hotovosť, ale najmä získa najvzácnejší poklad, zápisníky, v ktorých je najmenej jeden ďalší, nevydaný román o Goldovi. Morris korisť ukryje…  a potom ho zavrú za celkom iný zločin. Čas plynie a poklad objaví chlapec menom PeteSaubers, rovnako vášnivý mladý čitateľ. A teraz je Pete na úteku pred čoraz nebezpečnejším šialencom Morrisom, ktorého po tridsiatich piatich rokoch prepustili. Trojica známa z trileru Pán Mercedes, bývalý policajt BillHodges, neurotická HollyGibneyová a šikovný mladík JeromeRobinson, robí všetko pre to, aby Petovi pomohla. Ale postačí to?

Ukážka z knihy

Morris naložil poslednú várku zápisníkov do príručnej tašky a vycúval zo šatníka. Pri Rothsteinovom stole stál Curtis. Strhol si lyžiarsku masku, tak ako všetci. Tvár mal bledú ako papier a pod očami tmavé kruhy.

„Nemusel si ho zabiť. Ani si ho nemal zabiť. Nebolo to v pláne. Prečo si to urobil?“

Lebo som si pri tých jeho rečiach pripadal ako hlupák. Lebo vynadal mojej matke a to môžem len ja. Lebo mi povedal, že som decko. Lebo ho niekto musel potrestať za to, že z JimmyhoGolda spravil jedného z nich. A najmä preto, lebo keď má človek taký talent ako on, nemá právo schovávať ho pred svetom. Lenže Curtis by to nepochopil.

„Lebo keď je po ňom, jeho zápisníky sa dajú predať za viac.“

Do žrebovania o knihu Stratení nájdení zaradíme všetkých, ktorí do stredy 9. decembra vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Erika Sliacka.

Jo Nesbo: Polnočné slnko

Polnocne slnkoSedemdesiate roky, ďaleký sever Nórska, opustená dedina Kåsund. Jej obyvatelia sú laestadiáni, členovia náboženskej sekty, ktorá zväzuje ich životy prísnymi pravidlami. Jedného dňa ich pokoj naruší cudzinec Ulf. Tvrdí, že prišiel loviť vtáky. Na lovca však nevyzerá, dokonca nemá ani pušku. Nikomu nechce prezradiť, že jedinou korisťou, ktorú  tu chcú uloviť, je on sám. Zradil totiž Rybára, najväčšieho zločinca v Osle. Netuší, na ktorej strane budú stáť miestni a či mu pomôžu zbaviť sa skutočného lovca. Medzi ním a jeho osudom stojí len ovdovená matka Lea a jej syn Kurt. Polnočné slnko nikdy nezapadá a Rybárovi muži sa blížia…

Ukážka z knihy

Zdvihol som zrak k ukrižovanému, čo mi visel priamo nad hlavou. Vtedy som pochopil, že kvapká z klenby. Deravá strecha, vlhkosť, farba hliny alebo železa. Prevrátil som sa na druhý bok, aby som neležal na boľavom ramene, a prehodil si rúcho cez hlavu, nech ma neruší slnko. Zatvoril som oči.

Tak. Nelám si hlavu. Zabudni na všetko. Máš strechu nad hlavou. Strhol som si z hlavy rúcho a zalapal po dychu. Kurva.

Nehybne som civel do stropu. Po pohrebe som nemohol spávať a užíval som válium. Neviem, či som sa stal závislým, no už sa mi bez liekov zaspávalo ťažko. Ak som nebol na smrť unavený.

Opäť som sa zakryl rúchom a zažmúril som oči. Sedemdesiat hodín na úteku. Tisícosemsto kilometrov. Pár hodín spánku na sedadlách vlaku a v autobuse. Mal by som spať ako zarezaný.

Potrebujem myslieť pozitívne.Pokúšal som sa spomenúť si, aké to bolo kedysi. A ešte predtým. Márne. Na myseľ mi prichádzalo len to ostatné. Muž v bielom. Smrad rybaciny. Čierna hlaveň pištole. Rinčanie skla, pád. Zahnal som myšlienky, vystrel som ruku a zašepkal jej meno. Vtedy konečne prišla.

Do žrebovania o knihu Polnočné slnko zaradíme všetkých, ktorí do stredy 9. decembra vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Júlia Slušňáková.

Erik AxlSund: Sklenené telá

Sklenene telaDrsný triler o hudbe a umení, túžbe a rezignácii, náboženskom fanatizme, nenávisti, láske a pomste zavedie čitateľov do najtemnejších kútov psychiky ľudí, ktorí sú pre svoje umenie schopní všetkého. Bez ohľadu na to, aké hrozné a extrémne prostriedky musia použiť. Sklenené telá sú prvou časťou trilógie Melanchólia.

Švédsko zaplavila vlna samovrážd. Zarážajúce je, že umierajú prevažne mladí ľudia. Pri ich telách sa našli volkmeny a staré kazety z osemdesiatych rokov s mixovanou hudbou. Ukáže sa, že všetky kazety patrili jednej žene. V súvislosti so samovraždami sa vynorí veľa ďalších podozrivých skutočností a vyšetrovateľ JensHurtig sa ich podujme objasniť. Čoskoro pribudnú nové prípady, tentoraz ide o brutálne vraždy vplyvných mužov. Čo ich spája so samovraždami tínedžerov a so záhadnou ženou? A ako súvisia so životnými osudmi Jensových priateľov?

Ukážka z knihy

Podíde ku knižnici, vyberie svoj denník vtlačený medzi dve knihy o HarrymPotterovi, ktoré dostala od Holgera, keď mala trinásť a štrnásť rokov. Písmená jej skákali pred očami, no aj tak ich prečítala. Teraz vie, že je dyslektička. Vtedy si myslela, že je tupá. Aiman povedala, že aj AgathaChristie aj Ernest Hemingway boli dyslektici a že písať je ako rozprávať.

Vanja si sadne na podlahu, zapojí slúchadlá do počítača a oprie sa chrbtom o posteľ. Opakujúci sa bas, praskajúci akoby cez struny viedol prúd. Vanja otvorí denník a píše. Nie preto, lebo ju Aiman nabádala, aby tak robila, ale jedine preto, že to skrátka prichádza. A potom, prisľúbila Marii, že to bude robiť. Čo človek robí, keď mu chýbajú sny?

Hunger jej pomáha vyjadriť sa a ona dúfa, že balík s kazetou príde čoskoro. Potom bude postavená pred konkrétnu voľbu. Žiť alebo zomrieť.

Do žrebovania o knihu Sklenené telá zaradíme všetkých, ktorí do stredy 9. decembra vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Peter Ondrejka.

JohnGreen: Papierové mestá

Papierové mestáMargo Rothová-Spiegelmanová. Jej bláznivé dobrodružstvá sa zakaždým prehnali školou ako letná búrka… na gitare ju naučil hrať nejaký starký v polorozpadnutom dome v mississippskom Hot Coffee. Tri dni kočovala s cirkusantmi, lebo ich presvedčila, že by z nej mohla byť artistka. Na koncert TheMallionaires v St. Louis sa dostala tak, že sa vydávala za basgitaristovu frajerku, a keď ten s ňou naozaj chcel chodiť, poslala ho kadeľahšie. Jej najneuveriteľnejšie príhody sa vždy ukázali ako skutočné!

Tak do tejto dobrodružnej duše sa beznádejne zamiloval Quentin-KvéčkoJacobsen, trochu zakríknutý chlapec z dobrej rodiny. Keď mu pojašená maturantka jednej noci vlezie do izby prezlečená za nindžu a odhodlaná vykonať jedenásť bodov neľútostnej pomsty nevernému frajerovi a bývalým kamarátom, Kvéčko neodmietne. To, čo povystrájajú, Quentina rovnako nadchne ako vyľaká. Lenže na druhý deň je Margo preč a zanechá po sebe len indície určené práve jemu. Vydáva sa teda na cestu plnú odbočiek, a čím bližšie je k cieľu, tým lepšie spoznáva skutočnú tvár priateľky – a možno aj svoju vlastnú…

Ukážka z knihy

S čelom opretým o sklo pozrela na mňa a usmiala sa. „Mám pre teba malý tip: pristane ti to, keď si veríš. A naopak.“ Kým som sa zmohol na odpoveď, opäť sa zahľadela von a spustila: „Poviem ti, čo na tom nie je pekné. Odtiaľto síce nevidieť hrdzu ani popraskanú farbu ani nič také, ale máš mesto pred sebou také, aké je. Iba naoko. Aj plast je oproti nemu ako kameň. Je z papiera. Papierové mesto. Veď sa naň pozri,Kvéčko, na všetky tie slepé uličky, cesty vracajúce sa na začiatok, na domy postavené, len aby raz mohli spadnúť. V papierových domoch bývajú papieroví ľudia a kúria si budúcnosťou, aby im bolo teplo. Papierové deti popíjajú pivo, ktoré im kúpil bezdomovec v papierovej večierke. Každý sa ide zblázniť, len aby vlastnil čo najviac vecí. A všetky sú tenké a slabé ako papier. Tak ako ľudia. Som na svete osemnásť rokov a nespoznala som ani jediného človeka, ktorému by záležalo na niečom dôležitom.“

„Pokúsim sa nebrať to osobne,“ poznamenal som. Obaja sme hľadeli do atramentovej diaľky slepých uličiek a rozľahlých rodinných pozemkov. Dotýkali sme sa plecami aj chrbtami rúk, a hoci som na Margo nepozeral, opierať sa o sklo mi pripadalo ako opierať sa o ňu.

Do žrebovania o knihu Papierové mestá zaradíme všetkých, ktorí do stredy 9. decembra vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Martina Žilková.

Liane Moriartyová: Veľké malé klamstvá

Veľké malé klamstváNa malebnom Pirriweeskom polostrove sídli iba jedna základná škola a tá musí prijať deti z rôznych spoločenských vrstiev. Bohaté, panovačné mamičky sa tak stretávajú s chudobnejšími, nenápadnými ženami. Jednou zo sivých myšiek je aj slobodná matka Jane, ktorá má čo robiť, aby vyžila. Jane sa na polostrov prisťahovala len nedávno, a hoci škola sa ani poriadne nezačala, už sa dostala  do problémov. Janinho syna Ziggyho obvinia z napadnutia spolužiačky. Matka synovi verí, že čin nespáchal, ale v kútiku duše ju zožierajú pochybnosti. Má na to vážny dôvod. Pomocnú ruku jej podajú dve nové priateľky. Jednou z nich je bohatá kráska Celeste, druhou Madeliade, čerstvá štyridsiatnička, s ktorou sa neradno zahrávať. Postupne sa dozvedáme, že každá rodina má svoje tajomstvá a že šikanovanie sa nedeje iba v škole, ale aj doma. Autorka len pomaličky odhaľuje osudy hrdiniek, ktorým ani zďaleka nie je čo závidieť. Rozprávkový život niečo stojí a tragédia je len otázkou času.

Ukážka z knihy

Videla to na tvárach ľudí, keď vošli prvý raz do ich domu, videla, ako blúdili pohľadom po obrovských priestoroch, vysokých stropoch, krásnych izbách zariadených ako muzeálne expozície života zámožnej rodiny. Vždy v nej bojovala hrdosť a hanba. Žila v dome, kde každá izba ticho kričala: MÁME VEĽA PEŇAZÍ. PRAVDEPODOBNE VIAC AKO VY.

Tie krásne izby boli celkom ako Perryho fotky, ktoré pravidelne vešal na facebook: štýlové reprezentácie ich života. Áno, niekedy sedávajú na tom nádherne pohodlnom gauči, kladú poháre so šampanským na konferenčný stolík a dívajú sa na západ slnka nad oceánom. Áno, niekedy sa to stáva. A často to môže byť úžasné. Ale zároveň je to gauč, do rohu ktorého jej Perry tlačil tvár, až si myslela, že zomrie…

Do žrebovania o knihu Veľké malé klamstvá zaradíme všetkých, ktorí do stredy 9. decembra vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Petra Hellebrandt.

Carlo Adolfo Martigli: Sprisahanie mocných

sprisahanie mocnychWorms 1521. Kacírske tézy mnícha Martina Luthera postavili do pozoru celú rímskokatolícku cirkev a tá ho teraz núti odvolať všetky výroky. Luther nemieni ustúpiť, naopak naďalej cirkev ostro kritizuje. Pod hrozbou najprísnejšieho trestu hľadá útočisko u najvplyvnejšieho muža Nemecka, ak nie Európy. Je ním bankár JakobFugger, ktorý stojí za úspechom všetkých potentátov Európy vrátane pápeža aj samotného cisára. Fugger má obrovský záujem, aby sa Lutherovi nič nestalo, no najmä aby realizoval svoje myšlienky.

Do Fuggerovho sídla na príkaz záhadného mandanta prichádza ešte jeden nečakaný hosť. Je ním PaolodeMola, mladík s pohnutou minulosťou. Jeho cieľ je však celkom odlišný.

Nastáva čas, keď si cirkev aj Luther musia vybrať medzi mocou a ľudom. Pri rozhodovaní zaváži sila, ktorá dodnes vládne celému svetu – peniaze.

Ukážka z knihy

Srdce mu prestalo biť vo chvíli, keď začul ťažký klus. Vzápätí jeden z dvoch rytierov prešiel pred neho. Jediným šľahnutím biča koňa zastavil a otočil. Zohol sa v sedle a pozrel sa mu do tváre.

„Vy ste ten, ktorého volajú Martin Luther?“

„Na čo to chcete, pre Božie zmilovanie, vedieť?“ preľakol sa mních.

Celý čas bol stlačený medzi dvoma koňmi. Cítil ich dych a teplo, ktoré vychádzali z otvorených nozdier.

„To je on, Erazmus,“ zvolal druhý rytier.

Luther sa nemohol ani nadýchnuť, keď ho vyzdvihli za ramená, a ani nezakričal, keď cítil, ako mu zaväzujú čiernu kapucňu okolo krku. Nepodarilo sa mu ani pomodliť, hoci to skúšal a stískal prsty, zápästia mal zviazané. Pálenie kože ho sužovalo a pri každom poskoku koňa mu ostne vrážali medzi lopatky, stále na to isté miesto. Počul, ako kopytá dupocú po kameňoch nejakého mosta, bez pochýb toho pekelného nibelungovského, a vo chvíli keď sa zastavili, mal srdce v krku. Keď potom začul slabé špliechanie a naložili ho na nejakú loďku, pochopil, že ho zabijú.

Do žrebovania o knihu Sprisahanie mocných zaradíme všetkých, ktorí do stredy 9. decembra vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Laco Ledényi.

Andy Weir: Marťan

MarťanPred šiestimi dňami sa astronaut MarkWatney stal jedným z prvých ľudí, ktorí pristáli na Marse. Dnes nepochybuje, že bude prvý, kto na ňom aj zomrie…

Spočiatku úspešná misia na povrchu Marsu sa musí predčasne ukončiť pre piesočnú búrku, ktorá ohrozuje život posádky. Mark pri nej takmer zahynie, a keď sa preberie, nachádza sa v úplne novej životnej situácii. Ostal celkom sám na planéte, ktorá akoby sa ho zo všetkých síl pokúšala zabiť. Nemá ako oznámiť Zemi, že je nažive, a aj keby sa mu to podarilo, jeho zásoby ani zďaleka nepostačujú, aby prežil do príletu ďalšej kozmickej lode.

Na druhej strane aj tak asi nebude mať dosť času, aby zomrel hladom. Poškodené vybavenie, kruté marťanské prostredie a starý známy „ľudský faktor“ so svojimi prešľapmi a chybami ho môžu zabiť oveľa skôr. Mark však nie je ochotný len tak to vzdať. Vďaka svojej vynaliezavosti, technickým schopnostiam a zarytému odhodlaniu vytrvalo bojuje s jednou neprekonateľnou prekážkou po druhej. Vystačí mu silná vôľa a hlboké znalosti na to, aby prekonal neprekonateľné?

Ukážka z knihy

Obrovský pretlak zvnútra vystrelil komoru ako delovú guľu a cez vzniknutý otvor explozívne unikal vzduch. Prekvapeného Watneyho to vnútri hodilo chrbtom o zadné dvere. Prechodová komora preletela štyridsať metrov a tvrdo dopadla na povrch. Watney sa sotva spamätal z prvého šoku a už ho čakal druhý, lebo ho pri dopade hodilo tvárou o predné dvere.

Najhoršie to schytal kryt na helme. Bezpečnostné sklo sa rozletelo na stovky malých kociek a hlava mu tresla o vnútrajšok helmy, až takmer stratil vedomie. Prechodová komorasa kotúľala ešte ďalších pätnásť metrov. Hrubý skafander Watneyho ochránil pred nejednou zlomeninou. Snažil sa pochopiť, čo sa to deje, no sotva sa držal pri vedomí. Nakoniec sa komora dokotúľala a ostala ležať v oblaku prachu…

Do žrebovania o knihu Marťan zaradíme všetkých, ktorí do stredy 9. decembra vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Mariana Penteková.