Je máj a ako vieme, máj je lásky čas. Možno aj lásky ku knihám , veď aj v nich nachádzame lásku v rôznych podobách. Nechýba ani v knihách v našej prvej májovej súťaži. Láska „psia“, láska, čo bolí a či láska zatiaľ nepoznaná.

Garth Stein: Umenie pretekať v daždi

Pútavý a dojímavý príbeh psa Enza, ktorý cez svojho pána, automobilového pretekára Dennyho Swifta, skúma komplikovaný svet ľudí. Zistí, že v živote, podobne ako pri pretekoch, nemusí byť najvyššia rýchlosť automaticky zárukou víťazstva. V predvečer svojej smrti Enzo spomína na všetko, čo zažil. Odchádza za svetlom v nádeji, že sa opäť vráti na zem ako človek, no vie, že aj keby sa mu to nesplnilo, podarilo sa mu to najdôležitejšie – vyhrať beh za záchranu svojej ľudskej rodiny.

Román Umenie pretekať v daždi bol preložený do 36 jazykov, predalo sa z neho viac ako 6 miliónov výtlačkov a v rebríčku bestsellerov The New York Times sa držal rekordných 156 týždňov. Príbeh verného psa Enza a jeho rodiny sa v roku 2019 dočkal aj filmového spracovania. Dej sa odohráva v prostredí automobilových pretekov, ktoré je autorovi blízke, pretože v mladosti sám pretekal, až kým počas jazdy v daždi neutrpel vážne zranenie v dôsledku dopravnej nehody.

The Art of Racing in the Rain (Umenie pretekať v daždi) Trailer: 

Ukážka z knihy

Odjakživa sa cítim takmer ako človek. Vždy som vedel, že sa odlišujem od ostatných psov. Samozrejme, žijem v psom tele, ale je to iba škrupina. To najdôležitejšie sa ukrýva vnútri. Duša. A moja duša je veľmi ľudská.

Som pripravený stať sa človekom, hoci si uvedomujem, že stratím všetko, čím som bol. Prídem o spomienky, o skúsenosti. Rád by som si ich zobral do budúceho života, lebo s rodinou Swiftovcov som prežil strašne veľa, ale v tom ohľade nemôžem nič ovplyvniť. Môžem urobiť len jediné, vynasnažiť sa všetko si zapamätať. Vryť si to, čo som sa naučil, do duše, do niečoho, čo nemá povrch, boky ani stránky, čo nemá nijaký tvar. Odniesť si zážitky zastrčené hlboko do záhybov bytia, takže keď znova otvorím oči a pozriem sa na svoje nové ruky s palcami schopnými silno obopnúť ľudské prsty, budem všetko vedieť. Dozviem sa o všetkom.

Dvere sa otvárajú a počujem známe zvolanie: „Hej, Zo!“ Zvyčajne neodolám, potlačím bolesť, zviecham sa na nohy, zavrtím chvostom, obliznem sa a štuchnem ho ňufákom do rozkroku. Tentoraz sa však premôžem ľudskou silou vôle a neurobím to. Ovládnem sa. Nevstanem. Pretvarujem sa.

Garth Stein o knihe Umenie pretekať v daždi:

Biba Bohinská: Tajné životy

Úspešný televízny seriál Tajné životy z produkcie RTVS oslovil divákov neľahkou témou – ukázal príbehy týraných žien. Otvorene hovoril o tajomstvách skrývaných za múrmi domovov, vine a nevine, nádejach a druhých šanciach žien i mužov, ktorí hľadajú nové začiatky v živote. Pomáhajú im v tom pracovníci azylového domu Druhá šanca.
Jednotlivé osudy ponúka kniha s rovnomenným názvom Tajné životy, v ktorej autorka scenára Biba Bohinská vstupuje hlbšie do jednotlivých príbehov, odkrýva psychologické súvislosti. Čitatelia sa dozvedia viac o motiváciách postáv a spoznajú aj osoby, ktoré sa na obrazovky nedostali.

Ukážka z knihy

„Naozaj chceš ísť za ockom?“ vyzvedá Linda. Vždy chcela pre svojho syna len to najlepšie, a ak sa pomýlila, tak je ochotná všetko vrátiť do starých koľají.
„Povedala si, že ideme na výlet…“ povie Kristián zmätene.
Linda pokýve hlavou. Prišiel čas povedať pravdu.
„Zlatinko, prepáč, klamala som. Pravda je taká, že som sa rozhodla od ocka odísť. Chvíľu budeme bývať tu a potom si nájdeme pekný byt, kde budeme len my dvaja. A ty budeš môcť robiť len to, čo sa ti bude páčiť, a nikto na teba už nebude kričať. Ale ak chceš, tak sa vrátime domov a ocko sa nič nedozvie…“
„A to ho už nikdy neuvidím?“ opýtal sa Kristián prekvapene. Nevie, či sa má z tejto informácie tešiť, alebo byť smutný.
„Ty si povieš, ako to chceš,“ sľúbi mu Linda úprimne.
Kristián sa na ňu neveriacky díva. „A to môžem?“
„Môžeš, láska moja. Už môžeš!“

Wibke Brueggemann: Láska je pre lúzrov

Pätnásťročná Phoebe zbožňuje čiernu farbu a neznáša ľudí. Najviac zo všetkého tých zamilovaných, ktorým hormóny udierajú do hlavy a robia z nich uslintaných zombíkov. Najhoršie je, že Phoebina najlepšia priateľka sa práve mení na takýto chodiaci hormonálny horor, pretože sa zamilovala a začala randiť. A tak Phoebe oplakáva „mozgovú smrť“ svojej kamarátky, pevne rozhodnutá, že ona sama sa nikdy nezamiluje. Čo však človek mieni, môže jedna nová známosť zmeniť…

Pre slovenské vydanie knihy Láska je pre lúzrov oslovilo Vydavateľstvo Slovart slovenskú ilustrátorku Martu Matus, ktorá je autorkou kresby na obálke. Autorka knihy Wibke Brueggemann ňou bola nadšená a tlmočila to aj samotnej ilustrátorke na sociálnych sieťach. Táto mladá a talentovaná výtvarníčka absolvovala štúdium na katedre grafiky VŠVU v ateliéri ilustrácií pod vedením Dušana Kállaya a Ľuboslava Pala a dnes robí to, čo ju nesmierne baví.

Ukážka z knihy

Dnes som na skúške sedela rovno za Benom Carmichaelom, ktorý ani na okamih neprestal kmitať nohou, a keďže som ju mala rovno v zornom uhle, vytáčalo ma to do nepríčetnosti. Vykrúcala som sa v snahe nevidieť naňho, ale tým som si privodila bolesť chrbta a seklo ma v krku. Nehovoriac o agónii z toho, že som vôbec musela sedieť.

V duchu som súrila čas, aby plynul rýchlejšie. Nemohla som sa dočkať, kedy odtiaľ vypadnem. Poobede som si chcela zopakovať angličtinu, ale nakoniec som si vypisovala s Emmou.

Ja: Ahoj.
Emma: Ahoj. Ako sa máš?
Ja: Dobre.
Emma: A čo modrina?
Ja: Rovnako veľká.
Emma: Čo robíš?
Ja: Píšem ti.
Emma: Haha.

Súťaž

Do súťaže o knihy Umenie pretekať v daždi (Ikar, 2021), Tajné životy (Ikar, 2017) a Láska je pre lúzrov (Slovart, 2021) sa môžete zapojiť do štvrtka 6. mája na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi (výherkyni) pošleme všetky tri knihy.