Slovenská spisovateľka Babča B. Kardošová napísala príbeh, v ktorom sa nájdu všetky menšie aj väčšie a možno aj úplne dospelé deti. Nočný film americkej autorky Marishe Pessl označujú za najlepšiu knihu roka… 

Babča B. Kardošová: Traja kamoši

Traja kamosiVšetci tí, ktorí rozumejú zvieratám a sú presvedčení o tom, že bunker je najtajnejšia skrýša, akú každý potrebuje, by si mali prečítať knihu Traja kamoši a fakticky fantastický bunker.

Keď vyrastiem, budem hovoriť, že:

Bunker je úplne najlepšie miesto na svete.

Kamoši sú najviac dôležití.

Najviac toho vedia decká (hovorí aj doktor Hafling a ten   nehovorí somariny, lebo je kôň).

Juraj má skoro jedenásť a chcel by pieskomila. Alebo psa. Alebo iné prítulné zvieratko, s ktorým by sa hral, keď príde domov. Nič z toho mu nedovolia. Všetko je problém. A tak si Juraj nájde v lese fantastický bunker a troch kamošov. Doktor, slečna a agent čiže kôň, mačka a pes naučia Juraja, že keď niečo chce, musí byť trpezlivý, že najlepšie sa premýšľa na strome a tiež, že všetko nie je vždy tak, ako to vyzerá…

Knihu s názvom Traja kamoši a fakticky fantastický bunker (Slovart,2015) fakticky fantasticky ilustrovala Katka Slaninková.

Úryvok

Začínam si zvykať, že môj starší brat ma má rád. Lebo má. Nepovedal mi to, ale človek takéto veci pozná. Verte mi. Dal mi napríklad svoje fungl nové kopačky, čo dostal na narodeniny od krstných rodičov, lebo že on futbal aj tak nehrá. Hrá akurát tak na klavíri. Je mi jedno, či ho k tomu donútil jeho učiteľ v hudobnej, alebo sa rozhodol sám. Musí si totiž dávať pozor na nohy a na ruky. Kopačky sú super! Skúsim v nich vyliezť na bralo. Podľa mňa je to nedocenená obuv…

Do žrebovania o knihu Traja kamoši a fakticky fantastický bunker zaradíme všetkých, ktorí do nedele 24. mája, správne odpovedia na otázku: Čo daroval Jurajovi jeho starší brat? 

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Veronika Senková.

Marisha Pessl: Nočný film

nocny filmStrhujúci a napínavý román Nočný film autorky Marishe Pessl (Slovart, 2015), označilo viacero prestížnych amerických denníkov za najlepšiu knihu roku. Triler, ktorý sa krátko po vydaní stal bestsellerom, je skvelým príkladom toho, akým smerom sa (zrejme) bude uberať knižná tvorba v budúcnosti. „Toto je moment, na ktorý literárny svet čakal,“ napísal Wall Street Journal.

Príbeh sa začína smrťou mladej klaviristky Ashley, ktorú polícia označí za samovraždu. Mŕtve dievča je však dcérou kultového režiséra Stanislasa Cordovu, ktorého temné a násilné filmy sú záhadou. Investigatívny novinár Scott McGrath sa po rokoch znova pustí do odhaľovania filmárovho desivého, hypnotického sveta. Pokúša sa odhaliť pravdu o jeho zločinoch, je totiž presvedčený, že za jeho novinárskym fiaskom v minulosti bol sám Cordova.

Marisha Pessl vytvorila okolo svojej knihy samostatný svet. Na niektorých stranách v knihe Nočný film je grafický symbol, ktorý keď sa načíta cez špeciálnu aplikáciu v telefóne, tak sa čitateľovi zobrazí doplňujúci obsah k príbehu: napríklad hudba, ktorú postava v knihe počúva alebo plagáty k filmom, o ktorých sa píše v danej kapitole. Text je doplnený aj o faksimile dokumentov, napríklad zdravotnej karty, fotogalérie k novinovému článku alebo print screen webovej stránky, vďaka ktorým sa postupne skladá temná mozaika filmára Cordovu a jeho rodiny. Možnosti využitia multimediálneho obsahu sú neobmedzené a určite ich čaru podľahnú mnohí iní autori.

Do žrebovania o knihu Nočný film zaradíme všetkých, ktorí do nedele 24. mája, správne odpovedia na otázku: Čo sa nachádza na niektorých stranách v knihe?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Soňa Horváthová.