Končí sa mesiac knihy a na portáli BBonline.sk približujeme ďalšie zaujímavé knižné tituly a nezabúdame ani na súťaž. Výnimočný debutový román slovenskej autorky Ivony Gallovej a skvelá detektívka Agathy Christie – prvý raz v slovenskom preklade, určite spríjemnia vaše voľné chvíle.

Ivona Gallová: Stromy rastú do neba

Dojímavý príbeh plný drám, nešťastia, zúfalstva, nenávisti ale aj lásky a radosti. Príbeh hlboko ľudský, akoby ho napísal sám život. Prostredníctvom pohnutých osudov hlavného hrdinu autorka zachytáva sto rokov života na Slovensku od roku 1912 až po súčasnosť. Milan Kasanický prežil chudobné, no krásne detstvo na Liptove u starých rodičov. Napriek tomu, že v mladosti zažil veľa príkoria a duševných i telesných útrap, ostal dobrým, láskavým človekom, vždy ochotným pomáhať druhým. Keď po tridsiatich rokoch strávených v cudzine prichádza na Slovensko, návratom na známe miesta sa snaží vyrovnať s ťaživou minulosťou.

Ukážka z knihy

Vypila som pohár vína, pobozkala starého otca na obe líca a zavrela za sebou dvere. Stihla som už len zakričať, že prídem zasa na Nový rok.

Podľa starých legiend, keď sa narodí človek, pri jeho kolíske stoja tri sudičky a spriadajú nite ľudského osudu. Prvá sudička začína, druhá ho rozvíja a tretia prestrihuje vlákno života. Čo predpovedali sudičky jemu, to som už poznala.

Pri nespočetných návštevách mi rozpovedal zo svojho životného príbehu všetko, čo chcel, ba dokonca aj to, čo pôvodne neplánoval. Ako som sa mohla neraz presvedčiť, nemal v úmysle nič predo mnou skrývať, na to bol príliš čestný a otvorený. Skôr nepovažoval niektoré veci za podstatné a neuvedomil si, že môžu byť dôležité pri odhaľovaní ľudského osudu.

Myslím naňho veľmi často, v myšlienkach ma sprevádza životom aj ďalej. Ak sa mi darí, viem, že by bol na mňa hrdý. Ak musím prekonávať prekážky, šepká mi do ucha: Nevzdávaj to.

Keď odišiel, preplakala som celé dni a noci. Nedokázala som dodržať to, čo odo mňa žiadal, „jednoducho sa preniesť cez jeho smrť“ a „tešiť sa zo života“. Vravel, že prežil mnoho pekných chvíľ a že na to by som mala myslieť po jeho skone. „Sústreď sa na svoj báječný život, srdiečko, a neplač za starým človekom.“ Dokázala som to, ale až oveľa neskôr.

Jeho ďalšie želanie som splnila po niekoľkých týždňoch. Na Slovensku som rozptýlila jeho popol na miestach, ktoré mi označil na mape.

Máloktorý človek, ktorého som poznala, mal v sebe toľko pokory ako on. Sám vravel, že pokora je najdôležitejšia cnosť.

Do žrebovania o knihu Stromy rastú do neba (Slovenský spisovateľ, 2018) zaradíme všetkých, ktorí do 4. apríla odošlú vyplnený formulár.

[contact-form-7 id=“151033″ title=“Knihy marec“]

Agatha Christie: Tragédia v troch dejstvách

Ako výstižne napísal popredný  medzinárodný týždenník  The Times Literary Supplement, v detektívke ide o vynikajúcu zápletku s prekvapujúcim rozuzlením. Len málo čitateľov uhádne, kto je vrah, skôr než ho Hercule Poirot odhalí.

Keď na večeri, ktorú pre svojich priateľov zorganizuje bývalý herec sir Charles Cartwright, ktosi otrávi reverenda Babbingtona, nik nechápe, ako sa to mohlo stať. Kto by mohol chcieť ublížiť obľúbenému kňazovi? Na scénu prichádza Hercule Poirot, no ani jemu sa nepodarí zabrániť ďalšej vražde, pri ktorej príde o život priateľ sira Charlesa doktor Bartholomew Strange. A krátko nato jednej z pacientok doktora Strangea niekto pošle otrávené bonbóny. Tri úmrtia, ktoré na prvý pohľad nijako nesúvisia, poriadne potrápia detektíva.

Agatha Christie je jednou z najpredávanejších spisovateliek všetkých čias. Odhaduje sa, že doteraz sa na svete predali vyše dve miliardy výtlačkov jej kníh. Počas života autorka napísala 66 románov, ktoré aj niekoľko desiatok rokov po jej smrti stále vychádzajú v mnohých krajinách. Svojimi inteligentnými príbehmi a precízne prepracovanými zápletkami oslovuje aj v súčasnosti milióny čitateľov. A vďaka úspešným filmovým a televíznym adaptáciám aj milióny divákov. Detektívka Tragédia v troch dejstvách vychádza v slovenskom preklade prvý raz.

Ukážka z knihy

Hlavným záujmom v živote pána Satterthwaita boli ľudia.

Celkovo ho väčšmi zaujímali ženy než muži. Na to, že bol muž, poznal ženy až pridobre. Súčasťou jeho povahy bola aj ženská stránka, vďaka ktorej sa dokázal vcítiť do ženskej mysle. Ženy sa mu celý život zdôverovali, ale nikdy ho nebrali vážne. Občas to v ňom vyvolávalo miernu trpkosť. Mal pocit, akoby bol vždy len divákom a nikdy sa nedostal na javisko, aby si tiež zahral. No v skutočnosti mu úloha pozorovateľa veľmi vyhovovala.

V to popoludnie sedel vo veľkej miestnosti s výhľadom na terasu, ktorú istá moderná  firma šikovne zariadila tak, aby pôsobila ako luxusná kajuta lode, a zaujímal ho predovšetkým presný odtieň farby vlasov Cynthie Dacresovej. Bol to úplne nový odtieň – zrejme priamo z Paríža –, zvláštna a celkom príjemná zelenkavá bronzová. Nikto nevedel, ako pani Dacresová v skutočnosti vyzerá. Bola vysoká a jej telo sa menilo podľa okolností. Pokožku na krku a pleciach mala opálenú ako vždy, keď trávila leto na vidieku – nedalo sa určiť, či išlo o prirodzené, alebo umelé opálenie. Zelenkavobronzové vlasy mala upravené tak zručne a nezvyčajne, ako to dokáže len najlepší londýnsky kaderník. Vytrhané obočie, zvýraznené mihalnice, nápadné líčenie a pery narúžované do tvaru, aký ich prirozene rovné kontúry nemohli dosiahnuť, to všetko dopĺňalo jej dokonalú večernú róbu sýtej, nevšednej modrej farby, zdanlivo veľmi jednoduchého strihu (hoci toto zdanie bolo až smiešne vzdialené pravde) a z netradičného materiálu – matného so skrytými trblietaním.

„Veľmi bystrá žena,“ usúdil pán Satterthwaite a pochvalne si ju obzeral. „Zaujímalo by ma, aká je v skutočnosti.“

Ale tentokrát hovoril o jej mysli, nie o jej tele.

Do žrebovania o knihu Tragédia v troch dejstvách (Slovenský spisovateľ, 2018) zaradíme všetkých, ktorí do 4. apríla odošlú vyplnený formulár.

[contact-form-7 id=“151033″ title=“Knihy marec“]