Dnes môžete súťažiť o knihu Stano Radič – majster nenápadnej pretvárky a o román Strieborný záliv. 

Rasťo Piško: Stano Radič – majster nenápadnej pointy

Radic_prebal_125x200x20,5.inddOsud tých, ktorí si dobrovoľne vybrali život v gete podceňovaného humoru, je často nespravodlivý. Šašovia a klauni, ktorí nás zabávajú, sa iba zriedka dostanú do panteónu veľkých osobností. Zostávajú však v srdciach svojho publika. Lebo darmo, humor je večný a ľudia ho potrebujú ako kyslík. Bez neho sa nedá na tomto svete slušne žiť. „Mať charakter, znamená ostať na nohách vo svete postavenom na hlavu,“ napísal v jednom aforizme Stano Radič. Zrejme vedel, o čom a o akej dobe hovorí. Svojím humorom a postojom sa pokúšal ten náš čudný svet aspoň trochu napraviť. Postaviť ho opäť na nohy. Bola to šťastná terapia, lebo liečba humorom má svoje veľké výhody. Ak sa aj nepodarí, sranda zostáva!

Táto kniha je spomienkou na Stanislava Radiča (1955 – 2005), sociológa, rozhlasového redaktora, scenáristu, dramatika, aforistu, glosátora a predovšetkým skvelého človeka, ktorý nám veľmi chýba.  V deň krstu knihy, 7. mája, by  Stano Radič  oslávil šesťdesiatku.

Ukážka z knihy

Technik Paľo Makovíny, ktorý humoristov sprevádzal, bol majster v rýchlom jedení. Obed dokázal skonzumovať v rekordnom čase. Zdôvodňoval to svojou profesiou: ako zvukár musel byť rýchly, aby stihol postaviť aparatúru, skôr ako sa najedia herci či muzikanti. Žartom dodával, že občas s kolegami usporiadali preteky. Najpomalší jedák, ktorý kolektív najviac zdržal, musel zaplatiť za trest všetkým obed. Stano Radič zobral tento žart osobne. A hoci humoristi neboli v jedení nijakí rekordéri, v okamihu, keď si Filip šúľal prvú cigaretku, púšťal sa Radič iba do druhého chodu. Keď si všimol, že ostatní už dojedli, namosúrene odložil príbor a vyhlásil: „Kašlem na to, už nechcem!“

Táto situácia má grotesknú dohru. Keď sa istá novinárka opýtala Rasťa Piška, ako si humoristi krátia voľný čas na zájazdoch, spomenul príhodu s rýchlym jedením. Na otázku, kto z partie obeduje najpomalšie, odpovedal popravde – Stano Radič. O týždeň vyšiel článok s titulkom: Radič na zájazdoch platí všetkým obedy! Bola to prvá, zatiaľ nevinná skúsenosť s bulvárom, keď novinárka prifarbila fakty tak, aby vznikol zaujímavejší článok. Časopis si prečítala aj nič netušiaca Stanova manželka Iveta a so smiechom mu vyčítala: „Teraz už viem, Stanko, prečo nikdy nemáš peniaze!“

Do žrebovania o knihu Stano Radič – majster nenápadnej pointy (IKAR, 2015) zaradíme všetkých, ktorí do 12. júla  správne odpovedia na otázku: Koľko rokov by v máji tohto roku oslávil Stano Radič? 

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Ivan Wágner.

Jojo Moyesová: Strieborný záliv

str. zalivLizu McCullenovú stále máta minulosť, no nepoškvrnené pláže a súdržní obyvatelia austrálskeho prímorského mestečka jej aspoň ponúkajú slobodu a bezpečie, po ktorých toľko túži – ak nie kvôli sebe, tak aspoň kvôli svojej malej dcére Hannah. Ale potom sa v spustnutom hoteli jej tety, legendárnej lovkyne žralokov, ubytuje Mike Dormer a zo Strieborného zálivu sa pokoj razom vytratí. Uhladený Angličan v drahom obleku plánuje vybudovať v známom útočisku veľrýb prvotriedne turistické letovisko, čím by ohrozil všetko, čo Liza tak veľmi chráni – rodinný podnik a záliv, ale aj záväzok, že sa už nikdy  nezamiluje do muža, ktorý si to nezaslúži…

Ukážka z knihy

Sedel som za volantom, usiloval som sa sústrediť na cestu a bytostne som si uvedomoval, že Liza sedí vedľa mňa. Všimol som si, ako si pravou rukou skrúca vlasy, keď ju myšlienky odviedli ďaleko od miesta, kde práve sedela.

Rozmýšľal som, čo povedať, ale nechcel som jej dať príležitosť utiahnuť sa k zdvorilému rozhovoru. Zdalo sa mi, že to štádium je už za nami. Mal som zvláštny pocit, že mi dlhuje vysvetlenie. A stále som myslel na to, ako sa na mňa Greg vtedy večer uškŕňal, trúsil dosť jasné narážky na ich spoločnú noc, akoby mal pravdu, keď ma varoval. Mužov ako on som stretával denne: charizmatických, hlučných, detinsky rozhodnutých stať sa stredobodom pozornosti. Nechápem, ako je možné, že sa im vždy podarí upútať najmilšie ženy a zvyčajne sa k nim potom nepekne správajú. Predstavil som si, ako sedí na lavici vedľa Lizy, majetnícky ju drží okolo pliec a verí, ako sa vyjadrila Kathleen, že má šancu. Ale možno ju naozaj má, hoci ona si to nemyslela. Ktovie, čo sa skrýva za rozhodnutím ľudského srdca. Koniec koncov Lize sa natoľko páčil, že s ním šla do postele. A to viac než raz.

Ale prečo s ním? Prečo s tým opitým, flirtujúcim lúzerom páchnucim pivom?

Parketou britskej spisovateľky Jojo Moyesovej, autorky bestsellera Predtým ako som ťa poznala, sú predovšetkým romantické príbehy, ktoré sa však vyhýbajú tradičnému žánrovému klišé a schémam typickým pre telenovely. Za príbehmi tejto spisovateľky sa schováva vážnejší podtext. Platí to aj o jej najnovšom diele Strieborný záliv.

Do žrebovania o knihu Strieborný záliv (IKAR, 2015) zaradíme všetkých, ktorí do 12. júla správne odpovedia na otázku: Čím bola teta Lizy McCullenovej?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Tomáš Holba.