Čo sa týka obsahu, knihy Psie poslanie a Vlčie svorky naozaj nemajú nič spoločné. Aj keď ich názvy to môžu v čitateľovi evokovať…

W. Bruce Cameron: Psie poslanie

Všetci psi idú do neba… teda okrem tých, ktorí si ešte nesplnili poslanie tu, na Zemi! Autor tohto bestselleru je presvedčený, že pes sa môže narodiť viackrát za sebou, aby dostal šancu zdokonaľovať sa v rozličných zručnostiach a v chápaní ľudského správania. Aj románový psí hrdina sa vrátil na svet viackrát. Narodil sa ako túlavé šteniatko, ale tento život sa skončil tragicky a skoro. Potom hľadá zmysel života ako neposedný zlatý retriever v náručí osemročného chlapca Ethana. Pri nespočetných spoločných dobrodružstvách sa naučí, čo všetko má zvládnuť „dobrý pes“. Lenže aj táto životná púť hrdinského rodinného maznáčika sa raz skončí. Keď znovu príde na svet ako šteniatko, musí sa popasovať s náročnejšími úlohami, aby mohol byť ľuďom naďalej užitočný. Pritom stále nosí v sebe túžbu opäť stretnúť „svojho chlapca“, ktorého nadovšetko miluje…

psie_poslaniePsie poslanie hľadá a nachádza odpovede na základnú otázku – prečo sme tu? – a netýka sa to iba štvornohých havkáčov. Duchaplný, precítený a neraz aj vtipný príbeh okrem príhod jedného psa počas viacerých životov ponúka aj psí pohľad na medziľudské a ľudsko-psie vzťahy. Okrem iného nám pripomína, že láska nikdy neumiera, skutoční priatelia nás nikdy neopustia a každé stvorenie má na svete svoju nezameniteľnú misiu. (Z anglického originálu preložila Elena Guričanová.)

Ukážka z knihy:

Mal som pocit, ako keby som veľmi dlho spal, nesníval ani nemyslel, a zrazu som zase pozeral na svet očami veľmi mladého psíčaťa. Lenže zároveň som si aj pamätal, že som bol od narodenia tým istým šteniatkom, ktoré so súrodencami zápasilo o potravu a netušilo nič o svojich predchádzajúcich životoch.

V momente, keď som sa rozpamätal na všetko predtým, ma zachvátil obrovský zmätok. Keď som umieral, cítil som sa tak dokonale, že som si nevedel predstaviť, prečo by som sa mal znovu narodiť. Žeby som mal na svete ešte dôležitejšie poslanie než milovať svojho chlapca? Ethan mi tak strašne chýbal, že som niekedy od žiaľu kňučal, a moji noví súrodenci si to vysvetlili ako slabosť. Bolo ich sedem, všetci tmavohnedí s čiernymi škvrnami. Skákali na mňa a snažili sa ma presvedčiť o svojej nadradenosti, no mne to akurát tak liezlo na nervy. Tým deckám vôbec nedošlo, že vodcom svorky budem aj tak ja…

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom i internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do stredy 20. novembra 12.00 h odpovedať na otázku: Na akú základnú otázku nachádza odpovede román Psie poslanie?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Dušana Schlosserová.

Alex Gromov: Vlčie svorky

S nemeckými ponorkami sa spája množstvo príbehov o nemilosrdne potopených dopravných lodiach, o ľuďoch, ktorých postrieľali guľometmi, keď sa usilovali zachrániť po torpédovaní ich plavidla nemeckou ponorkou…

vlcie_svorkyAle sú aj iné príbehy o legendárnych výpravách ponoriek, o tom, ako sa námorníci nemeckého vojnového námorníctva (Kriegsmarine) odvážne púšťali do boja so silnejším súperom… Na čele ponorkovej flotily Nemecka bol človek, ktorého námorníci nie náhodou prezývali Otecko – bez veľkoadmirála Karla Dönitza by ríša nebola schopná postaviť také účinné loďstvo. Ponorková vojna, ktorú rozpútala tretia ríša, trvala necelých sedem rokov, a hoci ponorky nedokázali citeľne ovplyvniť priebeh vojny, predviedli silu podhladinového loďstva a odvahu jeho posádok.

Táto kniha podáva históriu vzniku a vývoja ponorkového loďstva tretej ríše a opisuje bojové operácie a ponorkové základne. Dozviete sa, ako bojovali námorníci na ponorkách, ako žili na mori počas bojových výprav aj ako ich vítali na súši. Mnohí zahynuli už na prvej výprave, niekomu sa pošťastil úspešný návrat z niekoľkých výprav… len málo sa ich dožilo konca vojny. Odvážne nájazdy nemeckých ponoriek doteraz inšpirujú autorov kníh a filmov. (Z ruského originálu preložil Platon Baker.)

Knižku, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar, zakúpite v každom dobrom kamennom i internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do stredy 20. novembra 12.00 h odpovedať na otázku: Ako prezývali admirála Karla Dönitza?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Vladimír Rapčan.