Do Vianoc to už síce nestíhame, ale dobrá kniha vždy poteší. Tentoraz si v našej súťaži prídu na svoje veľkí aj malí čitatelia a čitateľky.

SILVIA BYSTRIČANOVÁ: TRI DNI DO RAJA

Prostredie divadla ponúkne talentovanej Valentíne všetko, o čom od detstva snívala. Osudy troch výnimočných žien ju však zasiahnu natoľko, že sa v jednej chvíli rozhodne radikálne zmeniť svoj pokojný život a vymení ho za neznáme prostredie, kde spozná predovšetkým samu seba. Slepá sestra Eny, starnúca divadelná diva Dalma, ako aj tajuplná herečka Honora jej pomôžu pochopiť, že ľudia sa zbližujú a vzďaľujú, aby nakoniec zistili, že to všetko sa deje len preto, aby sa naučili nesúdiť a mať radi.

Piata kniha detvianskej autorky rovnako ako tie predošlé, pohladí dušu, rozbúcha srdce a pripomenie, silu a zároveň krehkosť priateľstva a lásky. Silvia Bystričanová svoju novú knihu Tri dni do raja venuje tým, ktorí žijú svoj obyčajný život s vedomím, že obyčajné je najvzácnejšie.

„V každej mojej literárnej postave je reálny základ. Skutočný človek, aj keď občas poskladaný z troch ľudí. Niektorí ľudia, moje kamarátky herečky nevynímajúc, sú natoľko výnimoční, že by bola večná škoda nezachytiť na papier ich slovný prejav alebo gestá, prípadne komplikovanosť, ktorou talentovaní ľudia často oplývajú. Nevybrala som si však prostredie divadla prvoplánovo. Vybrala som si ho ako mikropriestor ľudí s krehkou dušou. Kamarátky ma inšpirovali svojou húževnatosťou, nesamoľúbym herectvom a občasnou komplikovanosťou, ktorú sa snažím s rešpektom a láskou pochopiť,“ hovorí Silvia Bystričanová.

V príbehu je veľa, veľa lásky, veď… všetci si zaslúžia lásku. A ani slepota láske nebráni. Valentínina nevidiaca sestra Eny je skvelá žena, plná optimizmu a energie a hodná lásky…

„Eny som našla dvakrát. Prvýkrát v puberte, keď som čítala knihu Ema a ja. Už vtedy ma fascinovalo slepé dievča a jej vodiaci pes. Druhýkrát som našla Eny asi pred rokom prostredníctvom facebooku, pracuje v Únii nevidiacich. Dovolila mi precítiť svet nevidiacich tým, že mi ozrejmila spôsob ich bytia. Skúste si zatvoriť oči a prejsť sa po byte, ale ani tak nepochopíte ich spôsob života, pretože vy budete mať možnosť oči otvoriť. Eny nie. Ona musí navliekať nitku do ihly dovtedy, kým sa jej to nepodarí…“

Súťaž je ukončená. Výherkyňu sme kontaktovali e-mailom.

KAREN DIONNE: DCÉRA MOČIARNEHO KRÁĽA

Strhujúci, podmanivý, skvelý, prvotriedny, priam dokonalý… Takéto prívlastky získal triler Dcéra močiarneho kráľa americkej autorky Karen Dionne, ktorá priznáva inšpiráciu Andersenovou rozprávkou Dcéra močiarneho kráľa. Prispôsobila si ju a zmodernizovala, a úryvky z nej uvádzajú takmer každú kapitolu knihy.

Hlavnou hrdinkou je Helene Pelletierová, ktorej život sa zmení na nočnú moru vo chvíli, keď zachytí správu o úteku väzňa, ktorý cestou na slobodu zabil dvoch ľudí. Ten muž je jej otec a ona celý život čosi tajila… je plodom zločinu, jej otec kedysi uniesol jej matku ako tínedžerku a väznil ju v chatrči v močariskách neďaleko Michiganu. Helena v detstve svoj domov zbožňovala a ľúbila aj svojho otca, kým nezistila, aký vie byť krutý. Mladá žena je presvedčená o tom, že jedine ona vie otca nájsť a vrátiť ho tam, kam patrí, za mreže. Ako to však v trileroch býva, čoskoro zistí, že sa zaplietla do hry na mačku a myš…

Ukážka z knihy

Uvedomujem si, že manipulujem s dôkazovými materiálmi, no nie som ochotná nechať na mŕtvole otcov odkaz, najmä keď viem, že ma aj tak podozrievajú zo spoluúčasti na jeho úteku. Hore stenou úžľabiny leziem s pocitom, že sa azda povraciam. Otec toho človeka zabil špeciálne pre mňa. Nechal mi ho tu, ako mačka necháva pánovi na verande ulovenú myš. Pre H. Už to tam nie je, ale medzitým sa mi to nezmazateľne vrylo do mysle.

Súťaž je ukončená. Výherkyňu sme kontaktovali e-mailom.

EVA MALITI FRAŇOVÁ: KUSTÓDI//ARIANINA KNIHA

Poetická novinka Evy Maliti Fraňovej so záhadným názvom Kustódi//Arianina kniha zavedie čitateľa do snovej reality hlavnej hrdinky Ariany. Okrem šlamastík s láskou sa zapletá aj do osudov zdanlivo náhodných okoloidúcich. Po maminej smrti sa knihovníčka Ariana vydáva na cestu, aby zachránila svoju lásku – básnika Mareka. Musí odhaliť tajomstvo a získať odpoveď na otázku, či je ešte milovaná. Kustódi sú príťažlivou zmesou magického realizmu a autentickej každodennosti.

Ukážka z knihy

Vojvoda vyšiel pred múzeum a vo vyhradenom priestore si zapálil cigaretu. Pozoroval obrovskú bielu lúku a na nej čierne fliačky krákajúcich vrán, podchvíľou sa niektorý fliačik pohol a vrana preletela na snehom zasypaný strom. Rozmýšľal o režisérovi, hercoch, o predstavení… Ale aj o Ariane, ktorá ešte vždy nebola tu. Aká je vlastne? Pri pohyboch ruky s cigaretou medzi prstami (ako ľavák ju držal v ľavej ruke) mu padol zrak na pečatný prsteň na ľavom malíčku. Pečať mala tvar hviezdy, tej hviezdy, ktorú predstavovala budova múzea. Prsteň pokladal za zdroj svojej múdrosti. Vtom sa hviezda na prsteni prenikavo zablysla. Vojvoda sa zarazil, má to chápať ako znamenie? Ale čoho? V zadumanej póze ho uvidela Ariana z cestičky dolu kopcom oproti múzeu. Vzdialená postavička postupne mizla v kúdoloch dymu, ktoré sa spolu s rannou hmlovinou stlali okolo budovy. Nakoniec sa postavička úplne stratila a ostal len nádherný pohľad na žiarivú hviezdu uprostred zimného oparu.

Súťaž je ukončená. Výherkyňu sme kontaktovali e-mailom.

KATARÍNA  KEREKESOVÁ, VANDA ROZENBERGOVÁ: WEBSTEROVCI

Bojíte sa pavúkov? Keď spoznáte rodinku Websterovcov, zaiste sa ich prestanete báť. Tvorcovia populárneho večerníčku a kníh Mimi a Líza vytvorili nový animovaný seriál, ktorý sa ako prvý na Slovensku robí 3D technológiou. Moderná pavúčia rodinka bude zabávať deti vo vysielaní RTVS už od týchto Vianoc. Knihu Websterovci môžete vyhrať v našej súťaži.

Vnútri ľudského sveta existuje iný, malý svet. Je tiež utkaný z príbehov ako ten náš. Ich vlákna prepletajú bytosti s ôsmimi nohami a štyrmi očami – pavúky. Pavúčia rodinka Websterovcov žije na najvyššom poschodí v útulných kokónoch zavesených vo výťahovej strojovni. Hlavná hrdinka – šesťročná pavúčica Lili sa toho musí veľa naučiť. Utkať svoje prvé vlákno, spustiť sa prvýkrát do školy. Jej tínedžerský brat Hugo ju sprevádza, aj keď mu sestra niekedy poriadne lezie na nervy. Mama Alma sa postará o pavúčie pochúťky a tato Walter o rozhodné slová. Trošku zábudlivá babka Matilda a vášnivý zberateľ dedko Rafael zas o prekvapivé vynálezy. V šiestich príbehoch objavíme nielen pevnosť pavúčieho vlákna, ale najmä skutočnú silu rodiny, ktorú spája.

Súťaž je ukončená. Výhercu sme kontaktovali e-mailom.

KATARÍNA KOSÁNOVÁ, ANDREA GREGUŠOVÁ: AKO MALIARI VIDIA SVET

V knihe Ako maliari vidia svet prevedú chlapec GALÉ a dievčatko RIA čitateľov galériou slávnych slovenských maliarov. Deti sa naučia, ktoré výtvarné techniky používali, a uvidia, aké zázraky s nimi dosiahli. Malí umelci si na vlastnej koži môžu vyskúšať, akým spôsobom vytvorili slávni maliari svoje diela. Ak ešte neviete, čo je to línia, reprodukcia, ornament či figúra, a pritom máte kreslenie zo všetkého najradšej, táto publikácia je presne pre vás.

Kniha je výsledkom viacročnej autorskej spolupráce detskej pedagogičky Kataríny Kosánovej, spisovateľky Andrey Gregušovej a ilustrátorky Nataše Štefunkovej a originálnym spôsobom sprístupňuje detskému čitateľovi vyše 20 výtvarných diel. Všetko sú to obrazy známych slovenských výtvarníkov, akými sú Galanda, Fulla, Benka, Majerník, Klimo, Laluha, Zimka, Cipár a mnohí ďalší.  Táto interaktívna kniha sa bude páčiť malým aj veľkým umeleckým dušiam, ktoré sa chcú dozvedieť ako vznikajú obrazy, ale aj všetko o najvýznamnejších slovenských maliaroch.

Súťaž je ukončená. Výhercu sme kontaktovali e-mailom.