Kanadská spisovateľka a detská psychologička Kathy Kacer, ktorej rodičia pochádzajú z Československa, už dlhé roky píše knižky pre deti s témou holokaustu.

Kathy Kacer vo svojej tvorbe poctivo dodržiava pevné etické hranice. Jej knihy sú vhodné aj pre najmenších čitateľov. V nedávnom rozhovore s Kathy Kacer sme vám sľúbili súťaž o jej knihy. Ponúkame vám Tajomstvo príborníka a jeho pokračovanie Noční špióni. Obe knihy s vlastnoručným venovaním od autorky.

Kathy Kacer: Tajomstvo príborníka

Gabikin pokojný život plný lásky a istoty na rodinnom hospodárstve sa radikálne zmení po obsadení krajiny nacistami. Židovská komunita aj v ich malom prostredí prežíva veľké zmeny. Trinásťročná Gabika s mamou sa rozhodnú neutiecť preč a čeliť osudu, no nakoniec sa mladé židovské dievča musí pri domovej prehliadke ukryť, aby prežilo. Skrýšu nájde v príborníku, ktorý dodnes, ako jediný kus pôvodnej domoviny autorkinej mamy, zdobí jej obývačku v Toronte.

Ukážka z knihy Tajomstvo príborníka

Tajomstvo príborníkaLen čo sme sa s mamou pozviechali, pustili sme sa do upratovania. Mama vyhlásila, že sa na ten svinčík nemôže pozerať – každý kus nábytku poodtláčaný z miesta, každý čriepok pod našimi nohami jej pripomínal, čo sa tu stalo. Musíme to dať do poriadku, aby sme sa tu znova cítili doma. Rýchlo sme sa teda pustili do práce; napravili sme koberce, postavili nábytok na miesto, vyhodili sme všetko, čo bolo rozbité a vrátili na miesto, čo rozbité nebolo. Zakrátko vyzeralo prízemie skoro tak ako predtým, ale mohli sme sa snažiť, ako sme len chceli, nedokázali sme oslobodiť dom od spomienok na strašné pustošenie gardistov. Koľkokrát som zavrela oči, toľkokrát som počula dupot čižiem na chodníčku pred dverami. Počula som surové vyhrážky vojakov, ktorými sa usilovali zastrašiť mamu, a videla som, ako nám ničia veci. Bolo už dávno upratané a ja som stále mala pocit, akoby všetko v našom dome bolo zašpinené. Všetko okrem príborníka. Toho sa ani nedotkli. Príborník mi priniesol šťastie, stal sa mojím útočiskom, najlepšou skrýšou, akú sme mohli vymyslieť.

Do žrebovania o knihu Tajomstvo príborníka (Verbarium, 2015) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 4. októbra vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Alena Klincová.

Kathy Kacer: Noční špióni

Príbeh Gabiky a jej mamy má pokračovanie s názvom Noční špióni. Po hroznom zážitku, keď sa Gabike podarí v poslednej chvíli uniknúť odvlečeniu do tábora, sa rozhodnú opustiť svoj domov a vyčkať koniec vojny v horách. Pomocnú ruku im ponúknu ľudia, ktorí si aj  v tých ťažkých časoch zachovali ľudskosť. Ani tam to však nie je bez rizika, viackrát im hrozí nebezpečenstvo. Podarí sa im prežiť vojnu bez odhalenia? To sa dozviete, keď si prečítajte napínavý príbeh o sile rodiny a ľudskosti.

Ukážka z knihy Noční špióni

Noční špióniGabiku opantal smrteľný strach. Takže Nemci ich odhalili a teraz ich pošlú do koncentráku ako Magdu! Chceli utiecť, ale nebolo kam. Boli v obkľúčení piatich či šiestich vojakov.

„Kto ste? A čo tu robíte?“ vyštekol na nich jeden z mužov, ktorí pristúpili ešte bližšie.

Eva vedľa Gabiky sa takisto chvela od strachu. Max sa náhle rozbehol medzi dvoch mužov a pokúsil sa cez nich pretisnúť. Gabika vykríkla, lebo vojaci Maxa, samozrejme, chytili a zdvihli tak, že mu nohy odvisli nad zemou.

„Joj, statočný bojovník. Kamže si sa vybral?“ Vojak štuchol chlapca puškou. Max sa pokúšal vymknúť zovretiu.

Gabika sa oňho bála a tak skríkla, aby ho nechali na pokoji. Obrátila sa na jedného z vojakov, ktorý nakoniec zavelil, aby chlapca pustili. Pri tom mala príležitosť lepšie si obzrieť jeho uniformu. Bolo na nej niečo zvláštne…

Do žrebovania o knihu Noční špióni (Verbarium, 2015) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 4. októbra vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Terézia Juchová.