Príbeh o priateľstve a lúčení, šťastí a smútku a príbeh o predsudkoch a o tom, že nie je všetko také, ako sa na prvý pohľad zdá…

Dnes môžete súťažiť o krásne knihy pre deti z asi najmladšieho vydavateľstva na Slovensku – Verbarium, ktoré sa zameriava na kvalitnú detskú a mládežnícku literatúru. Jeho cieľom je ponúknuť deťom hodnotné texty, aby dostali znova chuť vrátiť sa k jednému z najväčších pôžitkov – čítaniu.

Rose Lagercrantz: Môj šťastný život

Môj šťastný životKnižka švédskej spisovateľky Rose Lagercrantz s nádhernými ilustráciami Evy Eriksson, je príbehom o priateľstve a lúčení, šťastí a smútku… s dôrazom na šťastí.

Tina je najšťastnejšie dievčatko pod slnkom. Konečne sa stala školáčkou a spoznala Fridu, s ktorou tvoria nerozlučnú dvojicu od prvej chvíle. Po vianočných prázdninách sa však Frida odsťahuje s rodinou do iného mesta. Čo sa stane, ak sa nerozlučné priateľky musia rozlúčiť? Ako sa dá zniesť neprítomnosť tej druhej? Ako zostať kamarátkami aj naďalej?

Spisovateľka Rose Lagercrantz a ilustrátorka Eva Eriksson sú rovesníčky a obe sa dlhodobo venujú písaniu a kresleniu pre deti. Veľmi často na knihách spolupracovali.

„Rozhodnem sa, že napíšem niečo, k čomu Eva možno bude chcieť dorobiť obrázky. A hneď je to veľmi zábavné! Keď píšem, celý čas myslím na ňu, akoby sme celý príbeh tvorili spolu, aj keď ani nevie, čo sa tam odohráva. Stretneme sa až vtedy, keď je celý text hotový. Najčastejšie v nejakej kaviarni a ja jej nahlas predčítam. Eva veľmi pozorne počúva. Potom ide domov a pustí sa do práce. Obrázky mi ukáže, až keď sú všetky hotové. Vždy sú oveľa lepšie, ako som si dokázala predstaviť. Vtedy som veľmi šťastná,“ povedala Rose na margo ich spoločnej práce.

Knižka Môj šťastný život iste poteší malých čitateľov. Čítať ju, znamená cítiť šťastie…

Do žrebovania o knihu Môj šťastný život (Verbarium 2014) zaradíme všetkých, ktorí do utorka 25. augusta vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Mariana Penteková.

Christine Nöstlinger: Keď si môj otec chcel vziať mamu Anny Lososovej

Keď si môj otec chcel vziať mamu Anny LososovejKrásny príbeh o predsudkoch, dobrých priateľoch a o tom, že nie je všetko také, ako sa na prvý pohľad zdá…

Hlavný hrdina – Jakub Ovesný má 11 rokov a žije so svojím otcom. Keď sa jeho rodičia pred piatimi rokmi rozviedli, býval týždeň u mamy a týždeň u otca. Jeho mama však jedného dňa dostala skvelú ponuku na polročnú pracovnú stáž do New Yorku, a po návrate ju Jakub požiadal, aby mohol byť len u otca. Mal tam totiž všetkých kamarátov, len sedem minút do školy a okrem toho veľkú záhradu s bazénom a hojdačkou. Mama bola najprv smutná, potom to však pochopila. Ako fotografka aj tak pracovala často po večeroch a to komplikovalo starostlivosť o neho… musela naháňať opatrovateľky alebo starých rodičov. Teraz sa s ňou vídava tak raz – dvakrát za mesiac, lebo veľa cestuje, občas u nej prespí, ale doma sa cíti u otca.

Jakub má okolo seba rád veľa priestoru. Práve preto sedí v lavici sám. Jedného dňa ho otec požiada, aby sa postaral o dcéru jeho novej kolegyne, ktorá sa prisťahovala z iného mesta. Keďže jediné voľné miesto je vedľa neho, nová žiačka prischne tak či tak jemu. Je tu však malý háčik. Aj keď sa Jakub snaží byť milý, ona ho ignoruje. Celá trieda ju hneď označkuje ako hlúpu kravu. Prispieva k tomu aj jej výzor. Anna je trochu tučná, biela, pehavá a má hrdzavočervené vlasy ako „drátenka“.

Po čase sa Jakub od spolužiačky dozvie, že do Viedne sa jej rozvedená mama prisťahovala nie kvôli práci, ale kvôli láske. Keď Jakub, alebo Pahýľ, ako ho prezývajú zistí, že je zamilovaná práve do jeho otca, pocíti to ako nesmiernu zradu. Prečo mu nič nepovedal? A načo im bude doma nová žena? On predsa má svoju mamu. A to ich nakoniec s Annou spojí – dajú hlavy dokopy, aby prekazili plány svojich rodičov na sobáš… Aj ich rodičia prechádzajú krízou. Niečo iné je romantická láska na diaľku, niečo iné vzťah, naplnený každodennými všednými starosťami.

Christine Nöstlinger (1936, Viedeň) patrí k najúspešnejším súčasným autorkám kníh pre deti a mládež. Získala množstvo ocenení, medzi nimi napríklad Nemeckú cenu za literatúru pre mládež, Rakúsku štátnu cenu a Cenu Hansa Christiana Andersena. So svojím súborným dielom sa stala prvou nositeľkou Pamätnej ceny Astrid Lindgrenovej.

Do žrebovania o knihu Keď si môj otec chcel vziať mamu Anny Lososovej (Verbarium 2015) zaradíme všetkých, ktorí do utorka 25. augusta vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Danica Turčanová.