Rok, ten školský, ubehol ako voda a prázdniny sú tu čo nevidieť. Deti budú dva mesiace oddychovať, vystrájať, možno sa aj nudiť, no iste aj čítať. Lebo aj v lete sa čítajú knižky. Tri krásne knižné novinky môžete vyhrať aj v našej súťaži.

DÁVID A IVAN POPOVIČ: MAŤ TAK O KOLIESKO VIAC!

O niektorých ľuďoch sa hovorí, že majú v hlave o koliesko viac. Patria k nim klauni, umelci a vynálezcovia. Nebyť ich, svet by bol smutný-neveselý a žilo by sa nám náramne ťažko.

Za posledných sto rokov vzniklo toľko vynálezov ako nikdy predtým za celých tisíc rokov dozadu! Dívame sa na ne a používame ich s takou samozrejmosťou, ako keby tu boli odjakživa. Ale ony  ̶  neboli!

Knižka Mať tak o koliesko viac! mapuje vynálezy 20. storočia, akými sú napríklad počítač, televízia, laser, xerox, či zips. Až 52 naozajstných príbehov, ktoré vymyslelo 20. storočie sa ukrýva v tejto knihe. Samotných objavov a vynálezov bolo v uvedenom období, samozrejme, oveľa viac, ako ich autori zaradili do knihy. Odpoveď prečo tam nie sú, je jednoduchá. Do takej útlej knižočky by sa im všetko nepomestilo.

Ivan a Dávid Popovičovci sa držia faktov, ale podávajú ich s  hravosťou a humorným nadhľadom. Mať tak o koliesko viac! je čítanie pre mladších aj starších čitateľov, ktoré nevychádza z módy ani v 21. storočí.   V podaní Ivana a Dávida Popovičovcov knižka prináša tiež veselé obrázky o vážnych vynálezoch a autori podľa nej nakrútili aj animovaný seriál vysielaný RTVS.

Knihu uviedli do života v utorok 6. júna v Bratislave. Krstný otec Ľubomír Belák ju pokrstil originálnymi papierovými kolieskami z dielne Ivana Popoviča.

Kolieska rozhodil aj medzi hostí, a tak každý odchádzal nielen s jedinečným zážitkom, ale aj s kolieskom navyše, ktoré sa vždy zíde.  Takže po tomto jedinečnom krste mali všetci hostia o koliesko viac… „Môžem skromne poznamenať, že takáto kniha tu ešte nebola! A to nielen na Slovensku, ale na celom svete,“ poznamenal s humorom na krste Ivan Popovič.

Treba povedať, že kniha Mať tak o koliesko viac! je skutočne veľmi špecifická nielen svojím originálnym náučným obsahom, ale aj jedinečným vizuálnym spracovaním. Medzi detskými knihami je naozaj klenotom.

Do žrebovania o knihu Mať tak o koliesko viac! (Ikar, 2017) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 2. júla odošlú vyplnený formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Eva Hermáneková.

PAVEL UHER: VEČERA U KRÁĽA

V rozprávkach často býva všetko naopak. Slimák je bezdomovec, princezná Plaška má prísť o hlavu, trpaslíci napadnú kráľovstvo a zelená obluda Ľuda je v skutočnosti niekto celkom iný.

Autor originálnych a vtipných rozprávkových príbehov nás zavedie k jazerným vážkam, do sály sto lakťov pod zemou aj do fazuľového Neapola. Tam si chudobného ryšavého chlapca vyberie za muža rovnako ryšavá princezná.

Pravda, ako v každej správnej rozprávke musí Fausto splniť isté podmienky… nie, viac už neprezradíme. Táto knižka je predsa určená pre múdre hlavičky, ktoré určite uhádnu, ako sa rozprávky skončia. Knihu Večera u kráľa s podtitulom Rozprávky pre múdre hlavičky ilustrovala Katarína Ilkovičová.

Do žrebovania o knihu Večera u kráľa (Ikar, 2017) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 2. júla odošlú vyplnený formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Anna Červenáková.

HANA LASICOVÁ: PUPO A FAZUĽKA

Pupo a Fazuľka sú úplne obyčajní škôlkári. Pupo nosí okuliare, má guľaté bruško a často sa bojí. Fazuľka je zase malá, hanblivá a rada trucuje. A predsa sú obaja skvelé deti – tak ako aj ty! Ich príbehy ti ukážu, ako sa popasovať s každodennými problémami, ako získať zdravé sebavedomie a ako sa tešiť z toho, že sme rôzni – veď práve vďaka tomu je každý z nás skvelý a jedinečný. Ilustrovala Alena Wagnerová.

Hana Lasicová sa po niekoľkých knihách pre dospelých rozhodla napísať detskú knihu. Kniha Pupo a Fazuľka je plná odvahy, vtipu, láskavého humoru, satiry a ponaučenia pre deti aj pre rodičov. Pokrstila ju symbolicky na Medzinárodný deň detí. Úlohy krstnej mamy sa ujala Adela Banášová a krstilo sa lentilkami.

„Nikdy som si nemyslela, že napíšem knihu pre deti. Ale doviedli ma k tomu vlastné deti, keď som začala mať pocit, že mi na trhu chýba kniha, ktorá by riešila výchovu detí nielen spôsobom, že treba všetko zjesť, že treba chodiť spať, že si treba umývať zuby, ale by sa sústredila na témy, ktoré sú podľa mňa rovnako dôležité. Rozvoj osobnosti, posilnenie zdravého sebavedomia, vyrovnanie sa so stereotypmi, so šikanou a s úplne bežnými pocitmi strachu. Je to vlastne taká motivačná kniha pre deti, kde hrdinovia sú úplne normálne, občas ofučané, občas umrnčané, občas vystrašené deti. A je to okej, lebo sú všetky super a každé je niečím výnimočné,“ vysvetľuje Hana Lasicová, prečo sa rozhodla napísať knihu pre deti.

Do žrebovania o knihu Pupo a Fazuľka (Ikar, 2017) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 2. júla odošlú vyplnený formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Mariana Vojdová.