Marec, ako je známe, je mesiacom knihy. Dnešnou súťažou o krásne knižky Piesnenie a Traja kamoši a fakticky fantastický poklad určite urobíme radosť veľkým aj malým čitateľom.

MILAN LASICA – MAREK ORMANDÍK: PIESNENIE

Koncom minulého roka vyšla vo Vydavateľstve Slovart nádherná knižka autorskej dvojice Milan Lasica a Marek Ormandík Piesnenie. Po Milanchólii (Slovart, 2008) je to ich druhá spoločná publikácia.

V prvej knižke vytvoril Milan Lasica texty k Ormandíkovým výtvarným dielam. V druhej je to naopak – Lasicove piesňové texty Ormandík umelecky doplnil bohatými ilustráciami.

„ …texty Milana Lasicu mám veľmi rád. A možno aj preto sa mi ťažko ilustrovali. Nechcel som byť doslovný, ani kradnúť vtipy či pointy. Zvolil som niekoľko spôsobov, ako sa priblížiť k ich poetike. Od malých kresbičiek, ktoré najpriamejšie komentujú verše, až po veľké plátna z môjho archívu, kde som hľadal príbuznú, tragicky veselú náladu. A našiel. Aj v sebe,“ píše Marek Ormandík v knihe Piesnenie. „Peter Lipa spieva moje texty tak, ako keby si ich sám napísal,“ hovorí Milan Lasica.

Počas vyše tridsaťročnej spolupráce oboch autorov ich Lipa naspieval viac ako päťdesiat. Prosperita, Valutový cudzinec, Balada o štyroch koňoch patria v tomto výbere piesňových textov Milana Lasicu k najznámejším. Okrem pôvodných textov napísaných pre Petra Lipu sa v ňom nachádzajú aj pretextované americké evergreeny a nechýbajú ani už doslova kultové Čerešne. Text k tejto piesniJara Filipa napísal Milan Lasica začiatkom 80. rokov pre televízny program Ktosi je za dverami pre Zuzku Krónerovú, ktorá hrala v scénke o Jánošíkovi. Naspievala ju aj Zuzana Smatanová, no známa je najmä v podaní Hany Hegerovej.

Milanom Lasicom sa občas môžete stretnúť aj v Banskej Bystrici. Naposledy, počas vianočného obdobia, navštívil aj Artforum na Dolnej ulici v Banskej Bystrici. A viete, čo si kúpil? Piesnenie. Ako darček pre kamaráta. A vyfotil sa so Zuzkou Szabóovou a Michalom Kočišom, ktorí sa na vás usmejú hneď, len čo vstúpite do Artfora. A tiež vám poradia pri výbere kníh. V ponuke majú aj Piesnenie, keby ste mali záujem. No skúste šťastie aj v súťaži!

Do žrebovania o knihu Piesnenie (Slovart, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 19. marca odošlú vyplnený súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Natália Ceglédyová.

BABČA B. KARDOŠOVÁ: TRAJA KAMOŠI A FAKTICKY FANTASTICKÝ POKLAD

Príbeh o troch kamošoch a fakticky fantastickým pokladom je pokračovaním úspešnej knihy Traja kamoši a fakticky fantastický bunker. Hlavný hrdina Juraj má svoj fantastický bunker a v ňom svetových kamošov – koňa doktora Haflinga, psa agentku Bondy a mačku slečnu Mliečnu. Ku šťastiu mu ešte chýba nájsť poklad profesorky Angeliky Múdrej. Hľadanie pokladu skomplikuje stratená pieskomilka aj príchod cirkusu. Podarí sa Jurajovi rozlúštiť tajnú mapu a nájsť zakopaný poklad? Aké tajomstvo má pre všetkých pripravené mama? A čo všetko sa musí stať, aby Juraj prišiel na to, že všetko, čo máme radi, je pre nás vzácne ako poklad? Knihu ilustrovala Katka Slaninková a aj túto knihu nájdete v banskobystrickom kníhkupectve Artforum.

Ukážka z knihy

Určite si teraz poviete, že no určite! Taký chalan že nemá čas? V mojom veku musí mať každý času, koľko chce. No veď počkajte, keď sa raz budete sťahovať! Uvidíte, koľko času vám to všetko zaberie! Ale stálo to za to! Fakticky!

Ja mám totiž vlastnú izbu!

Dom profesorky Múdrej, ktorý sme vymenili s tým naším malým domčúrikom, je totiž ohromne veľký, takže to bol vážne super nápad! Aj Paťo má svoju izbu a Samo, pretože je najmenší, bude bývať v izbe s našou budúcou sestrou. Mama mu vysvetlila, že je to pre jeho vlastné dobro, lebo on neznáša byť sám. V jednom kuse chodí objímať mamu. Všimol som si, že jej to občas už aj trochu prekáža. Má čo robiť s vlastným tehotným bruchom, v ktorom už jedno dieťatko má.

Do žrebovania o knihu Traja kamoši a fakticky fantastický poklad (Slovart, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 19. marca odošlú vyplnený súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Paulína Čuhová.