V mesiaci knihy, samozrejme, nezabúdame ani na deti. Dnešná súťaž patrí im. Ponúkame im tri úžasné knižky z Vydavateľstva Verbarium.

David McKee: Elmer

Dnes už kultový príbeh, preložený do 50 jazykov, v ktorom autor vyzdvihuje, aké dôležité je zostať sám sebou a mať sa rád aj s odlišnosťami, no vždy sa vedieť na sebe aj zasmiať.

Elmer nevyzerá ako normálny sivý slon. Priam hýri farbami, a tak nečudo, že sa mu ostatné slony posmievajú. Je mu z toho smutno. Kiežby len bol taký obyčajný! Iste by sa mu potom prestali vysmievať. Elmer sa pokúsi zmeniť… Ako to dopadne? Prečítajte si dnes už kultový príbeh Davida McKeea, preložený do 50-tich jazykov, v ktorom autor vyzdvihuje, aké dôležité je zostať sám sebou a mať sa rád aj s odlišnosťami, no vždy sa vedieť na sebe aj zasmiať.

Ukážka z knihy

Bolo raz jedno slonie stádo. Nažívali si v ňom spolu slony mladé, slony staré, vysoké, chudé aj tučné. Každý z nich bol v niečom odlišný, raz v tom či onom, no všetky boli veselé a ich mohutné telá pokrývala slonia šeď. Každého, úplne každého, okrem Elmera. Tento slon bol iný. Elmerovo mohutné telo bolo celé pokryté farebnými štvorcami. Niektoré boli žlté a pomarančové, aj červené i ružové, dokonca fialové aj modré, no i zelené, čierne a biele. Elmer nemal typické slonie sfarbenie.

Do žrebovania o knihu Elmer (Verbarium, 2018) zaradíme všetkých, ktorí do stredy 28. marca odošlú vyplnený formulár.

Súťaž je ukončená.

Martin Widmark: Záhada v Lotorkovských novinách

Obľúbení detskí hrdinovia Lasse a Maja vedú rebríčky najpredávanejších kníh a dostávajú cenu za cenou. Autor ich príbehov Martin Widmark si právom vyslúžil prezývku „Agatha Christie pre deti“. Knihu ilustrovala Helena Willis.

Detektívna kancelária LasseMaja sa ujme všetkých zaujímavých a nebezpečných prípadov. Tak je tomu aj v prípade Lotorkovských novín. Na ich prvých stránkach si čitatelia môžu prečítať, že riaditeľ školy v detstve podvádzal, že zlatník Karát dáva do svojich šperkov nepravé diamanty a že policajný komisár kradne po nociach jablká. Môže to byť pravda? Lasse a Maja sa pustia do vyšetrovania prípadu, ktorý bude mať nečakané rozuzlenie. Nikdy by neverili, že im pri tom môže pomôcť znalosť pravopisu.

Ukážka z knihy

Lasse a Maja vysadnú na bicykle a vracajú sa nazad na Hlavné námestie. Nad Lotorkovom sa rozprestrela tma. Schovajú sa medzi kaviarňou a klenotníctvom a pozorujú redakciu novín. Vidia, že v Marklundovom okne sa ešte stále svieti.

„Pásku,“ prikáže Maja Lassemu. Lasse vyberie pásku z tašky.

„Zapískaj, ak niekto pôjde,“ povie Maja a prikrčená beží cez ulicu.

Maja skúsi kľučku na dverách do budovy redakcie. Dvere sú ešte otvorené. Marklund pravdepodobne zamkne, až keď pôjde domov. Musíme si zapamätať vyťukaný kód, aby sme sa dostali dnu, pomyslí si Maja. Otvorí dvere a zatlačí západku na zámke. Potom to prelepí kúskom lepiacej pásky. Teraz sa dvere nezamknú, keď šéfredaktor pôjde domov, pomyslí si a beží späť k Lassemu.

Do žrebovania o knihu Záhada v Lotorkovských novinách (Verbarium, 2017) zaradíme všetkých, ktorí do stredy 28. marca odošlú vyplnený formulár.

Súťaž je ukončená.

Lenk Fabian: Marco Polo a tajný spolok

Ďalší príbeh z napínavého detektívneho seriálu Detektívi v čase. Fascinujúce výpravy do minulosti pokračujú v 8. časti v Mongolsku.

Julián, Kim a Leon sa tentoraz vyberú do mongolského mesta Kambaluk. Vďaka zázračnému Tempusu sa prenesú do roku 1275 nášho letopočtu, keď na dvor Chubilaja, veľkého chána mocnej mongolskej ríše, zavítal po Hodvábnej ceste slávny benátsky objaviteľ Marco Polo. S Veľkým chánom sa zblížia a Marco si rýchlo získa jeho dôveru. Niekomu to však začne prekážať. Až natoľko, že sa pokúsi slávneho cestovateľa otráviť. Kto to len môže byť? Detektívi v čase sa pokúsia sprisahanie odhaliť a pritom sa sami dostanú do ohrozenia života.

Ukážka z knihy

Nasledujúce ráno pozval vysmiaty Marco Polo deti na raňajky. Pri teplom eseg, ovocí a čerstvej chlebovej placke predstavil deťom svojich sprievodcov. Začal silným mužom s fúzami a odstávajúcimi ušami: „Toto je môj otec Nicolo. V tomto kraji je už druhýkrát, rovnako ako môj strýko Mateo.“ Cestovateľ ukázal na nízkeho guľatého muža s veselým výrazom na tvári a s nespočetnými vráskami okolo očí.

Matteo prikývol: „Je to pravda. Pred dvoma rokmi sme boli čestnými hosťami veľkého Kublaja. Naučili sme sa dokonca aj jazyk. Tentoraz máme zvláštne poslanie.“

„Presne tak,“ potvrdil Marco. „Preto tu máme aj mníchov Angela a Francesca.“

Obaja holohlaví mnísi v sutane prikývli na znak súhlasu.

„Pricestovali sme sem v mene nášho Pána,“ ozval sa jeden z nich. „Chceme šíriť Božie slovo medzi neveriacimi.“

Do žrebovania o knihu Marco Polo a tajný spolok (Verbarium, 2017) zaradíme všetkých, ktorí do stredy 28. marca odošlú vyplnený formulár.

Súťaž je ukončená.