V spolupráci s vydavateľstvom SLOVART sme pre vás pripravili súťaž o knihy, pri ktorých zaplesá srdce nejedného milovníka vín a tiež srdcia Banskobystričanov.

Vladimír Hronský: Sprievodca vínami Slovenska

Sprievodca vinami SlovenskaAj na Slovensku môžete ochkať blahom, keď vám nalejú víno z našich viníc. Málo známe, medzinárodne ocenené a mimoriadne lahodné. Aj také máme, len ich treba poznať a vedieť sa v nich orientovať. Výbornú pomôcku pri zakladaní domácej vinotéky ponúka špička nášho someliérstva – Vladimír Hronský. V jeho knihe Sprievodca vínami Slovenska nájdete všetko užitočné a dôležité. Tento sprievodca bude pre vás navigáciou v slovenskom mori vína. Je nevyhnutnou pomôckou pri spoznávaní rozmanitých odrôd hrozna a chutí vína. Ako sme už spomenuli, zostavil ho známy slovenský enológ a someliér Vladimír Hronský. V úvodných kapitolách objasňuje, ako sa víno vyrába a označuje, ale aj ako ho správne degustovať. Okrem prehľadu tradičných a nových vyšľachtených odrôd viniča predstavuje aktuálne trendy v domácom vinárstve a poradí, ako zostaviť gurmánske menu s tým správnym vínom. Hlavnú časť publikácie tvorí výber najlepších slovenských vín na trhu a profily vyše 60 slovenských vinárstiev. Súčasťou príručky je aj vinársky slovník a degustačný hárok.

Knižku Sprievodca vínami Slovenska zakúpite v každom dobrom kamennom aj internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto publikáciu aj súťažiť. Stačí do 7. decembra odpovedať na otázku: Čo tvorí hlavnú časť publikácie Sprievodca vínami Slovenska?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Ivan Pajtáš.

Klára Kubičková a kol.: Po stopách architekta L. E. Hudeca

Ladislav HudecAutorka publikácie, historička architektúry Klára Kubičková, v úvode knihy píše: Banská Bystrica bola a je ešte aj dnes bohatá na kvalitnú architektúru, zachovanú od svojich stredovekých začiatkov. Väčšinou ju navrhovali architekti z iných krajov – Nemci, Taliani, neskôr prišli ďalší z Budapešti, Prahy… Málo bolo domácich architektov, ktorí by boli rozvinuli svoju tvorbu v rodnom meste. Avšak Banská Bystrica môže byť hrdá na tých, ktorí sa uplatnili mimo jej územia. Napríklad na Emila Belluša, ktorý sa síce narodil v Slovenskej Ľupči (1899), ale mladosť prežil v Banskej Bystrici a po celý život sa k nej hrdo hlásil. Stal sa prvou veľkou osobnosťou veľkou osobnosťou slovenskej modernej architektúry. Ohlas presahujúci európske hranice však dosiahol jediný z nich – L. E. Hudec.

Príbeh architekta Ladislava Eduarda Hudeca (1893 – 1859) je vzrušujúcou históriou jedného ľudského i tvorivého zápasu v prvej polovici 20. storočia, odohrávajúcou sa na pozadí dvoch svetových vojen. Banskobystrický rodák Ladislav Hudec vytvoril svoje najlepšie diela v Šanghaji, dnes vyše 23-miliónovej metropole Číny. Monografia predstavuje jeho život a tvorbu prostredníctvom bohatého fotografického materiálu, prináša informácie o jeho staviteľskej a architektonickej kariére získané predovšetkým zo šanghajských archívov, z archívov University of Victoria v Kanade a z pozostalosti rodiny.

Hudec Pamatna tabulaPublikácia približuje jeho rodinné korene, jeho otca, staviteľa Juraja Hudeca, jeho rodinu a jeho život od narodenia až po jeho cestu na vrchol. Narodil sa v nedeľu 8. januára 1893 v dome na začiatku dnešnej Bakossovej ulice (predtým Farská), ktorý je dnes známy ako Penzión Kúria. Pamätná tabuľa, odhalená v roku 2012, pripomína, že v tomto dome žil architekt Paríža východu Ladislav Eduard Hudec. V Šanghaji postavil historicky prvý mrakodrap v Ázii a viac ako 65 pozoruhodných stavieb – väčšina z nich je pamiatkovo chránená.

Po stopach architekta HudecaJedinou realizovanou stavbou architekta L. E. Hudeca na Slovensku je kúpeľná kaplnka vo Vyhniach (1913). Pri príležitosti 100. výročia vysvätenia kaplnky bola vo Vyhniach v júli tohto roku odhalená pamätná tabuľa venovaná významnému architektovi. Kaplnka Panny Márie Kráľovnej, je nielen jediným dielom L. E. Hudeca na Slovensku ale aj jeho jedinou architektúrou mimo Čínu. Prvú správu o objave Hudecovej kaplnky na Slovensku priniesol film Zmenil tvár Šanghaja režiséra Ladislava Kaboša. Film, ktorý mal premiéru v roku 2010 v Šanghaji, bol v Banskej Bystrici uvedený v roku 2011 v rámci Medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm. Banskobystričanom a celému Slovensku pripomenul rodáka, na ktorého môžu byť právom hrdí.

Ak sa hovorí „zaživa v Bystrici, po smrti v nebi“, tak v prípade Ladislava Hudeca to platí opačne. Takmer celý svoj život prežil v cudzine, mimo svojej rodnej Bystrice. Po smrti sa však vrátil domov. Pochovaný je na evanjelickom cintoríne v Banskej Bystrici, kam boli jeho pozostatky prevezené z Ameriky v roku 1970. Také bolo jeho želanie…

Knižku Po stopách architekta L. E. Hudeca zakúpite v každom dobrom kamennom aj internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk však môžete o ňu aj súťažiť. Stačí do 7. decembra odpovedať na otázku: Kde sa nachádza jediná stavba architekta L. E. Hudeca na Slovensku?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Beáta Korcová.

Ľubo Dzurák: Laco Petráš – futbalová legenda z hornej Nitry

Laco PetrasBiografickú knihu o jednom z najlepších slovenských futbalistov, rodákovi z Prievidze Lacovi Petrášovi, napísal jeho veľký obdivovateľ, bývalý poslanec Národnej rady SR Ľubomír Dzurák. Autor v knihe v úzkej spolupráci s novinárom Svetozárom Okruckým zaznamenal celú futbalovú kariéru Ladislava Petráša. Od jeho žiackych a dorasteneckých rokov, pôsobenie v prvej futbalovej lige v Dukle Banská Bystrica a Interi Bratislava, v reprezentácii Československa, jeho najväčšie úspechy aj nezabudnuteľné góly. Nechýbajú príspevky jeho spoluhráčov, priateľov a fanúšikov, fotografie a rozhodujúce momenty z nespočetných zápasov.

Futbalový útočník Laco Petráš V česko-slovenskej reprezentácii nastúpil v 19 zápasoch a strelil v nich šesť gólov. Dva na MS 1970 v Mexiku. Zúčastnil sa aj na OH 1968 (Mexiko), kde strelil štyri góly. S futbalovom začínal v Baníku Prievidza (1964 – 1968), potom hrával v Dukle Banská Bystrica (1968 – 1969) a Interi Bratislava (1969 – 1980). Na sklonku kariéry bol dva roky vo WAC Viedeň. V lige odohral 239 zápasov a dal 85 gólov. Dva razy sa stal kráľom strelcov – v roku 1969 a 1975. Narodil sa 1. decembra 1949 v Necpaloch (Prievidza) a nesporne patril medzi miláčikov obecenstva.

Knižku Laco Petráš – futbalová legenda z hornej Nitry zakúpite v každom dobrom kamennom aj internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk však môžete o ňu aj súťažiť. Stačí do 7. decembra odpovedať na otázku: V ktorých rokoch hrával Laco Petráš v Banskej Bystrici?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Marek Mistrík.