Triler s chladnokrvnou vraždou, klasická anglická detektívka s netradičnou zápletkou aj takmer kriminálna zápletka s otvoreným koncom v poslednom rukopise Françoise Saganovej. To sú knihy, ktoré potešia najmä milovníkov napätia.

Mary Kubica: Neznáma žena

Krátko nato, ako sa Sadie a Will Foustovci presťahujú z rušného Chicaga do mestečka na malom ostrove v štáte Maine, dôjde v ich susedstve k chladnokrvnej vražde. Násilná smrť Morgan Bainesovej otrasie celou miestnou komunitou, no nikoho nezasiahne tak veľmi ako Sadie, ktorú znepokojuje aj temná minulosť jej rodiny. Keď sa rozbehne policajné vyšetrovanie a Sadie sa ocitne medzi hlavnými podozrivými, rozhodne sa na vlastnú päsť vypátrať, čo sa vlastne stalo v tú hroznú noc, keď zomrela Morgan. Musí však byť veľmi opatrná, lebo čím viac toho zisťuje, tým intenzívnejšie si začína uvedomovať, že keď pravda vyjde najavo, bude to ona, kto príde o všetko…

Ukážka z knihy

Uvedomím si, že je naozaj chladno. Doteraz som si všímala iné veci. Okolo domu rastú vysoké stromy, tienia. A na schodoch sa musí poriadne šmýkať, keď nasneží. Hore na vŕšku stojí chlap s hrabľami. Prestane hrabať, vystrie sa, tuším sa díva na mňa. Po susedsky mu zakývam. Nereaguje.

Otočí sa a opäť sa pustí do práce. Pozriem na Willa. Mlčí, hoci aj on musel vidieť to, čo ja.
„Tak poď!“ pobáda ma. Vyjde hore schodmi, Tate ho nasleduje. Pred dverami vyloví z vrecka kľúče. Najprv pre istotu zaklope, aj keď nečaká, že niekto otvorí. Potom odomkne. Otto vykročí, nečaká na mňa. Vojdem len preto, lebo nechcem ostať vonku sama. Vnútrajšok domu je staromódny, tmavý a pochmúrny — mahagónové obloženie, ťažké závesy, zdobené stropy, hnedozelená maľovka. Páchne tu stuchlina. Postávame v predsieni, obzeráme si tradičné rozloženie izieb — halu, za ňou priľahlé miestnosti.

Nábytok je masívny, neprívetivý. Jedálenský stôl má zaoblené nohy, stojí na ňom zájdený svietnik, okolo neho stoličky s vyblednutým čalúnením. Kútikom oka zachytím pohyb na schodoch, zaostrím. Hore na odpočívadle stojí čudná postava v čiernom. Dievča — čierne džínsy, čierne tričko, bosé nohy. Dlhé havranie vlasy, ofina jej zahaľuje polovicu tváre. Na viečkach hrubá čierna linka. Všetko je čierne, len biely nápis na tričku hlása: Chcem zomrieť. Chudá, doslova kosť a koža. Špicatý nos a bledá priesvitná pleť kontrastujú s tmavým oblečením. Keď ju zbadá Tate, odlepí sa od Willa, schová sa za mňa. Nechápem, veď nebýva bojazlivý. Ani mňa tak rýchlo niečo nezaskočí, ale teraz sa mi na zátylku zježili vlasy.

Stuart Turton: Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej

Mala to byť oslava, no večer sa skončil tragédiou. Nad hlavami hostí vybuchuje ohňostroj a Evelyn Hardcastlová, mladá a krásna dcéra majiteľov panstva, padá mŕtva k zemi.

Evelyn však nezomrie iba raz. Až kým Aiden – jeden z hostí na večierku v Blackheathskom panstve – nevyrieši zločin, ten deň sa bude opakovať znova a znova. A zakaždým sa skončí osudným výstrelom. Existuje iba jediný spôsob, ako vystúpiť z tohto začarovaného kruhu – odhaliť vraha. Vyriešiť túto záhadu však nebude také jednoduché. Aiden sa každé ráno prebudí v tele iného hosťa a udalosti prežíva nanovo, vždy z iného uhla pohľadu. A niekto na Blackheathskom panstve sa rozhodol, že mu už nikdy nedovolí odísť…

Stuart Turton

Ukážka z knihy

Netuším, ako dlho hľadím na Jonathana Derbyho v zrkadle vo svojej izbe. Hľadám človeka, ktorý sa v ňom skrýva, alebo aspoň náznak svojej ozajstnej tváre. Chcem, aby Derby videl svojho kata.

V hrdle ma páli whisky. Fľašu som ukradol zo salóna a už je poloprázdna. Potrebujem sa napiť, aby sa mi netriasli ruky, keď sa snažím uviazať si motýlik. Svedectvo doktora Dickieho potvrdilo, čo som už vedel. Derby je netvor a jeho zločiny vymazali matkine peniaze. Nečaká ho žiadna spravodlivosť, žiadny súd ani trest. Ak má zaplatiť za všetko, čo vykonal, na šibenicu ho musím odviesť ja, a presne to mám v úmysle. Najskôr však zachránime život Evelyn  Hardcastlovej.

Môj pohľad upúta strieborná pištoľ doktora Dickieho, ktorá neškodne leží v kresle. Ukradnúť ju bola hračka. Stačilo si vymyslieť naliehavý prípad  a poslať za ním sluhu, aby ho na chvíľu vylákal z izby. Ja som zatiaľ vkĺzol dovnútra a vzal mu pištoľ z nočného stolíka. Pridlho som dovolil, aby mi v tento deň diktoval podmienky, ale stačilo. Ak chce niekto zavraždiť Evelyn touto pištoľou, musí sa najskôr porátať so mnou.

Françoise Saganová: Temné zákutia srdca

V roku 2019 zažilo Francúzsko výnimočnú literárnu udalosť. Vyšiel nový, doteraz nevydaný román legendárnej  spisovateľky Françoise Saganovej. Stalo sa tak šesťdesiatpäť rokov po jej slávnom debute Dobrý deň, smútok a pätnásť rokov po smrti autorky, ktorá sa stala symbolom nezávislosti a neviazanosti mladej povojnovej generácie. A vlani vyšiel román Temné zákutia srdca v slovenskom preklade Beáty Panákovej.

Autorka s eleganciou, nadhľadom a šarmom zobrazuje krutú, miestami grotesknú rodinnú drámu, odohrávajúcu sa v provinčnom meste Touraine v 80. rokoch minulého storočia. Deju nechýba napätie a takmer kriminálna zápletka s otvoreným koncom.  Kniha Temné zákutia srdca je presvedčivým dôkazom rozprávačského majstrovstva autorky, ktorá – povedané slovami Jacqua Chiraca – „s citom a bystrosťou odhaľovala ducha a vášne ľudského srdca“.

Françoise Saganová

Ukážka z knihy

Pre Marie-Laure bol jeho návrat katastrofou. Byť vdovou by bolo úctyhodné, ale byť „ženou dementa“, ako to sama bez zábran formulovala pred blízkymi (známymi, s ktorými sa stretávala v spoločnosti), je niečo celkom iné. A tak chlapca, ktorého dosiaľ celkom znášala, dokonca svojím spôsobom aj trochu mala rada, znenávidela.

Začala ju rozčuľovať Ludovicova príchylnosť, láska, vášeň, ktorú k nej prechovával. A Ludovic bytostne miloval ženy, romanticky túžil po milovaní, asi jedinom umení, ktoré pestoval a v ktorom vynikal. Bol vášnivý, nežný a šarmantný, (veľmi početné) kruhy parížskych prostitútok, s ktorými sa v minulosti stýkal, ho stále nežne milovali.

Pod dohľadom skromného dedinského lekára, štedro plateného Henrim Cressonom, sa Ludovic pekne zotavoval. Tento lekár ostatne hneď po havárii tvrdil, že pacient je traumatizovaný, unavený, zlomený, ale vôbec nie je psychicky chorý. Skutočne, nikto uňho nemohol spozorovať nijaké známky neurózy, funkčnej či mentálnej abnormálnosti. Bol iba skleslý, nejavil záujem o budúcnosť, mal z nej obavy. Ale čoho sa bál? Koho? Na to sa ho nikto nespýtal, v tomto dome sa totiž každý staral iba o seba.

Súťaž

Do súťaže o knihy vydavateľstva Slovenský spisovateľ Neznáma žena, Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej a Temné zákutia srdca sa môžete zapojiť do piatka, 12. februára 2020 na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi (výherkyni) pošleme všetky tri knihy.