Už viac ako šesťdesiat rokov je u nás marec u mesiacom knihy. Tento prívlastok dostal na počesť výnimočného človeka, kníhkupca a básnika Mateja Hrebendu Hačavského.

S Vydavateľstvom Slovenský spisovateľ sme pre vás pripravili súťaž o tri knihy. Dej každej z nich sa odohráva v inom čase a na inom mieste. Spája ich však napätie, tajomstvá, láska.

Zuzana Šulajová: Tajomstvá jedného domu

Jediné osudné rozhodnutie spustí lavínu udalostí a odhalí tajomstvá jedného domu. Ženu, ktorú by najradšej videlo mŕtvu azda až priveľa ľudí, zavraždia. Je páchateľom jej ponižovaný partner alebo bývalý manžel, ktorého dohnala ku korupcii? Synovia, ktorí si jej smrťou finančne prilepšia? Niektorý zo susedov, čo dlhé roky museli znášať jej arogantné správanie? Alebo nebodaj niekto celkom iný? Zdanlivo jednoduchý prípad, z ktorého sa vykľuje tvrdý oriešok aj pre partiu skúsených kriminalistov. Prípad, ktorý zmení život takmer všetkým. Navyše poručíka Tibora Dregoniča čosi neodolateľne priťahuje k jednej z podozrivých. Pre vášeň riskuje viac, než tuší.

Ukážka z knihy

Vrah, ktorý nebol vrahom, lebo ešte nikdy nevraždil, nespal. Chvel sa. Stále dookola zvažoval a prehodnocoval svoj plán od A po Z, od Z po A. Ak spraví toto, môže sa stať tamto alebo hento. Keď sa stane hento, musí myslieť na ono. Ak tamto, môže to viesť k tomu. Ako šachová partia. Ibaže šach mat musí dať on, inak ho súper rozmetá v zuboch.

Nesmie na nič zabudnúť. Nesmie nič vynechať. Musí byť dokonalý. Plánovaná vražda nie je vražda v afekte. Je to ešte horšie ako afekt. Naozaj je to jediné riešenie? Skutočne nie je iná možnosť? Pozrel sa na pripravené nástroje.

Toho, čo zvažoval, že bude vraždiť, obklopovala tma. Sedel na gauči a zhlboka dýchal. Na čele sa mu perlil pot. Obavy, znepokojenie, no najmä horúce leto. Sedel v nočnom úbore, okná otvorené dokorán, balkónové dvere takisto, ale vo vzduchu sa nepohol ani lístok. Betón, asfalt, autá vyparovali vlastnú horúčosť, zapnuté klimatizácie vypúšťali do povetria ďalšie teplo.

Daniel Silva: Druhá žena

Záhadná Francúzka v odľahlom mestečku v andalúzskych vrchoch začína písať nebezpečné pamäti – príbeh muža, ktorého kedysi milovala v Bejrúte, a dieťaťa. Táto žena pozná najväčšie tajomstvo Kremľa. Pred mnohými rokmi sa KGB podarilo prepašovať na Západ svojho človeka a ten teraz stojí na prahu absolútnej moci. Veľké sprisahanie môže odhaliť iba jeden muž: Gabriel Allon, špičkový agent a reštaurátor, súčasný šéf izraelskej spravodajskej služby. Gabriel už predtým bojoval s temnými silami nového Ruska a zaplatil za to privysokú cenu. Teraz sa s Rusmi stretáva znova a v hre nie je nič menšie ako osud povojnového svetového poriadku.

Ukážka z knihy

Neskoro popoludní, keď kanceláriu zalialo rumelkové svetlo, Gabriela predvolali k premiérovi. Rýchlo vybavil niekoľko rutinných záležitostí, skontroloval rozbehnuté operácie a o pol deviatej vyčerpaný nastúpil do auta, ktoré ho malo odviezť na Kaplanovu ulicu v Jeruzaleme. Ako všetci návštevníci premiérovej pracovne musel pred vstupom odovzdať svoj mobil. Box, do ktorého ho odložil, dostal prezývku úľ a zabezpečenú miestnosť za ním volali akvárium. Premiér privítal Gabriela srdečne no zdržanlivo. Vyšetrovanie týkajúce sa osobných financií vážne ohrozilo jeho pôsobenie na poste premiéra, najdlhšie od čias Davida Ben Guriona. Posledné, čo teraz potreboval, bol škandál so spravodajskou službou.  

Jana Pronská: Jorga

Zdá sa, že kliatba nešťastnej matky bola po stáročiach prelomená – preliata krv oslobodila Markusa Berzeviča i jeho strážkyňu. Jorga teda môže slobodne odísť a žiť svoj život. Zo všetkého najväčšmi túži po láske, akú vídala u svojho pána a jeho ženy Vereny. Jediná osudná chyba jej však nielen vezme moc a spomienky, ale aj vzkriesi čarodejnicu, ktorá žiada, aby ju nasledovala. Jorga sa úporne bráni, nechápe, prečo jej vazalstvo nemôže navždy pominúť. Čo sa stalo v dávnej minulosti, že duch čarodejnice nemôže odísť a zúfalo sa domáha jej pomoci? Aké temné tajomstvá ešte vyjdú na svetlo sveta? Jorga sa musí rozhodnúť, či je jej sloboda dôležitejšia než tí, čo s Markusom zdieľajú spoločný osud.

Ukážka z knihy

Cítila v sebe nesmiernu silu čarodejnice a všetkých jej potomkýň — akoby sa zhmotnili v jej tele a odovzdávali jej svoju moc, a predsa ju nesmela využiť. Nevidela budúcnosť, ale ani minulosť, časť jej spomienok sa stratila, celá časť jej života zmizla, akoby nikdy nebola. Solveig ju spútala okovami mágie a prinútila žiť na tomto mieste. Zakaždým, keď sa pokúsila odísť, telom jej lomcovala pálčivá bolesť, akoby ju oblizovali plamene hranice.

Keď sa hodila do vody, vlny dravej rieky ju vypľuli nazad na breh, keď skočila z útesu, konáre vrbín stlmili jej pád. Nemohla sa vrátiť k Markusovi, nemohla odísť, nemohla zomrieť, nemohla robiť nič, iba čakať. Deň za dňom, týždeň za týždňom, rok za rokom… Z mladého, naivného dievčaťa, plného života, viery a smiechu, sa časom stala mučeníčka, žena, čo stratila nádej. Konečne naplno precítila Markusovu bolesť a hnev. Akoby na seba prevzala jarmo prekliatia. On sa oslobodil, ona dostala nové putá.

„Si netvor, Solveig…“ hlesla so slzami v očiach.

Súťaž

S Vydavateľstvom Slovenský spisovateľ sme pre vás pripravili súťaž o tri skvelé, pútavé romány. Každý z nich vás zavedie do iného sveta a do inej doby, v každom z nich vás čaká napätie, vzrušenie, tajomstvá, láska.

Zuzana Šulajová, na ktorej denníkových románoch vyrástla celá generácia čitateľov, začala písať novú kapitolu svojej tvorby. Jej prvý román pre dospelých Tajomstvá jedného domu je napínavý príbeh s kriminálnou zápletkou, ktorý nepustíte z ruky, kým ho neprečítate. Vražda s takmer neodhaliteľnou istotou smrti, príbeh o susedoch, ktorí by pokojne mohli byť aj vašimi.

Majster špionážneho žánru Daniel Silva očividne nestráca dych. Druhá žena je ďalším, už osemnástym pokračovaním jeho jedinečnej série, ktorej hlavným hrdinom je Gabriel Allon, reštaurátor, špión, ktorý neváha zabíjať, keď musí. Druhá žena je príbeh plný nečakaných zvratov, konšpirácií, lásky, zrady, tajomstiev. A niektoré tajomstvá sú príliš nebezpečné, aby uzreli svetlo sveta.

Jana Pronská, ktorá patrí medzi najúspešnejšie slovenské autorky píšuce historické romance, vo svojom románe Jorga ponúka pokračovanie bestselleru Kliatba. V strhujúcom príbehu, v ktorom sa zavŕši osud ochrankyne Jorgy, nechýbajú ani vzrušujúce ľúbostné scény.

Do súťaže, v ktorej môže jeden/jedna z vás vyhrať knihy Tajomstvá jedného domu, Druhá ženaJorga, sa môžete zapojiť na Facebooku BBonline.sk do utorka, 26. marca.