Čarovný ľúbostný príbeh, zakázaná láska, romantické zvádzanie. To všetko a ešte viac nájdete v knihách, ktoré môžete vyhrať v našej súťaži.

Kristína Brestenská: Na želanie kráľa

Píše sa rok 1503. Pred hradom Dalkeith sa zhromaždia davy škótskych šľachticov a netrpezlivo čakajú na sprievod Margaréty Tudorovej, ktorá prichádza ako symbol krehkého mieru medzi Škótskom a Anglickom. Kirsteen MacLeodová z ostrova Skye víta budúcu škótsku kráľovnú spolu so svojím otcom Normanom a bratom Alexandrom. O pár dní dostane pozvanie od kráľa Jakuba, aby s kráľovským sprievodom odišla do Edinburghu a stala sa dvornou dámou a spoločníčkou mladučkej Margaréty.

Kráľovo želanie je pre Kirsteen poctou, rozkazom i ťažkou skúškou zároveň. Na dvore voľných mravov bojujú o jej priazeň viacerí šľachtici, no krátko po príchode jej začnú chodiť listy od muža, ktorý tají svoje meno a varuje ju pred nebezpečenstvom. Zmätená a vystrašená dievčina hľadá v tvárach dvoranov úprimné priateľstvo a skutočnú lásku, o ktorých sa píše v listoch neznámeho gavaliera. Keď sa však o Kirsteen napokon začne zaujímať sám kráľ, prestáva mať svoj osud vo vlastných rukách…

Ukážka z knihy

Noci nenávidela. Prenasledovali ju strach a príznaky. Stačil nepatrný zvuk na chodbe, už sa jej rozbúchalo srdce v domnienke, že sa k jej komnate blíži nebezpečenstvo, nech už ho predstavoval ktokoľvek. A tak v noci zväčša bdela a premýšľala. Zanedbaný spánok doháňala cez deň

No sotva zavrela svoje oči, už videla tie jeho. Koľkokrát si predtým uvedomila, že ju jeho pohľad znervózňuje a mätie. Teraz už vedela prečo. Jeho pohľad bol nesmierne uhrančivý a zároveň… plný úprimnosti. Zavše si spomenula, ako sa na ňu vtedy v lese usmial, ako z neho zrazu vyžaroval iný muž, ako sa mu rozžiarila celá tvár, ako sa mu pritom roztiahli krásne tvarované pery. A keď už myslela na jeho pery, nemohla nepomyslieť na bozk od Jamesa Douglasa a na to, ako by sa jej páčil bozk od Hectora. Keď ju niesol v náručí do hradu, obtreli sa o seba lícami. Stačil by nepatrný pohyb a ich ústa… Zahryzla sa do spodnej pery a vzdychla: „Už šaliem…“

Jana Pronská: Právo na lásku

Bývalá dvorná dáma Bianka nemá v manželstve s veľmožom Mikulášom Révaiom na ružiach ustlaté. Pán Blatnice je surový ukrutník, ktorý nepozná zmilovanie. Manželku drží na hrade ako vo väzení a jediné, na čom mu záleží, je splodenie dediča. Preto sa mu ani trochu nepáči, že uhorský kráľ Ladislav pozve Bianku na hrad Sklabiňa, aby počas poľovačky robila spoločnosť manželke francúzskeho veľvyslanca. Medzi hosťami je aj mladý rytier, kapitán veľvyslancovej stráže Damien d´Ansacq, ktorého Bianka Révaiová očarí na prvý pohľad. Ani mladej žene nie je galantný rytier ľahostajný, no rokmi zakorenený strach z manžela jej bráni, aby mu dala čo i len najmenšiu nádej.

Situácia sa však zmení, keď Bianku na príkaz palatína Imricha Peréniho vyšlú na francúzsky dvor, aby sa načas stala dvornou dámou Anny de Foix, budúcej uhorskej kráľovnej, a pripravila ju na život v jej novej domovine. Počas cesty do Francúzska, ktorá sa pre mladú ženu zmení na boj o holý život, v Bianke postupne začína klíčiť odvaha čeliť chybám z minulosti, ktoré jej vzali slobodu a spútali dušu.

Ukážka z knihy

Zdvihla pohľad a uprela ho do Damienovej tváre. Krásnej, úprimnej, starostlivej. Zakaždým, keď sa na ňu takto díval, bral si kúsok jej srdca… Zrak jej mimovoľne spočinul na jeho ústach. Ešte stále cítila ich chuť na svojich perách, pamätala si to nádherné vzrušenie, ktoré v nej ich dotyk vyvolal, pamätala si na tú záplavu nádherných vnemov, ktoré na okamih zaplašili všetky krivdy, bolesť i hanbu. Naučila sa skrývať svoje pocity, jej tvár bola ako nepreniknuteľná maska, no oči, tie klamať nevedeli. Keš k nej sklonil, zajal ju svojím pohľadom, navlas rovnako, ako v noci, a vzal si ďalší kúsok jej srdca. Vzdychla a horko-ťažko od neho odtrhla zrak.

„Nemôžem, moja komorná dostala príkaz každý večer skontrolovať zámku… vyprať krvavé plátno…“ hlesla a pozviechala sa na nohy. „Keby som vedela, aká kalvária ma čaká, rytier…“ nedopovedala, lebo sa to už netýkalo iba tejto cesty, ale celého jej života. Vykročila a nohy sa jej podlomili, no on tam bol, aby ju opäť zachytil, vzal do náručia pritisol na hruď… Ako tomu mohla odolať?

Jane Featherová: Zafírové zvádzanie

Nezávislej povahe a nespútanému temperamentu pôvabnej a bystrej Fenelle, jedinej dcére lorda a lady Grantleyovcov, sa priečia zaužívané spoločenské konvencie. Musí však brať ohľad na city svojej matky, ktorá by ju najradšej videla v manželstve s Georgeom Headingtonom. Konzervatívnemu lordovi sa Fenella páči, no desí ho, že sympatizuje s feministkami a búri sa proti každej nespravodlivosti.

A to ešte netuší, že mladá žena pred všetkými tají výstrednú túžbu stať sa herečkou! Prednedávnom sa prihlásila na hodiny herectva a spolu so skupinou ochotníkov nacvičuje avantgardnú divadelnú hru Zafír. Jej autor Edward Tremayne, známy londýnsky bohém, vidí vo Fenelle stelesnenie hlavnej postavy Rose a ju zas fascinuje jeho záhadnosť a nevypočítateľnosť. Ich vzťah je od začiatku plný konfliktov a nevraživosti, ale aj silného iskrenia.

Ukážka z knihy

Fenella sa vyklonila z okienka a dívala sa za ním, ako odchádza. Náhle sa cítila opustená a akási zradená. Nechcelo sa jej vracať do vlastného opusteného sveta, kde bude musieť brať ohľad na Georgeove city a matkine očakávania, ku každodennej sivej rutine, od ktorej sa nedá čakať nič vzrušujúce. Aj napriek tomu všetkému si veľmi dobre uvedomovala, aká je nevďačná, že si neváži šťastie, aké v živote má. Tieto úvahy jej však nijako nepomohli, len v nej prehĺbili pocit márnosti.

Keď drožka zastala pred domom na Albemarle Street a Fenella vystúpila, z ničoho nič jej z očí vytryskli nechcené slzy. Depresia po priveľkom množstve vína a vzrušenia, usúdila v duchu. Šmátrala v peňaženke po drobných minciach pre kočiša a nemala ani potuchy, koľko mu vlastne dala, ale vyzerá veľmi spokojný. Drožka sa pohla na odchod a Fenella náhlivo zamierila k predným dverám domu.

Súťaž

Do súťaže o knihy vydavateľstva Slovenský spisovateľ Na želanie kráľa, Právo na láskuZafírové zvádzanie sa môžete zapojiť do nedele, 28. februára na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi (výherkyni) pošleme všetky tri knihy.