Dni sa krátia, rýchlejšie sa stmieva. Ochladilo sa. Prší. A dážď praje knihám. Ak máte pohodlné kreslo a chuť prečítať si niečo naozaj dobré, otvorte si knihu Mesto dievčat. Je to „vyznanie lásky láske“.

Román Mesto dievčat je určený predovšetkým dievčatám a ženám. A teda aj mamičkám, ktoré veru nie vždy majú čas na čítanie. No mysleli sme aj na to a v dnešnej súťaži okrem Mesta dievčat môžete vyhrať aj tri knihy pre deti. Sú plné odpovedí na množstvo zvedavých otázok. A kým sa vy necháte unášať podmanivým ľúbostným príbehom zo vzrušujúceho sveta newyorských divadiel v štyridsiatych rokoch 20. storočia, vaše deti si môžu listovať v krásne ilustrovaných knihách.

Elizabeth Gilbert: Mesto dievčat

Dobré dievčatá sa dostanú do neba, zlé všade… tvrdí v knihe s rovnomenným názvom jej autorka Ute Ehrhardt. No nemusíme žiť nudne ako slušné dievčatá, aby sa z nás stali dobrí ľudia. A o tom je nový román Elizabeth Gilbert, autorky bestsellerov Podstata všetkých vecí a Jedz, modli sa a miluj.

Román Mesto dievčat je podmanivý ľúbostný príbeh zo vzrušujúceho sveta newyorských divadiel v štyridsiatych rokoch 20. storočia. Keď devätnásťročnú Vivian Morrisovú vyhodia z Vassarovej univerzity za slabý výkon v prvom ročníku, zámožní rodičia ju pošlú na Manhattan k tete Peggy, majiteľke spustnutého divadla Lily Playhouse. Vivian sa u tety zoznámi so svetom nekonvenčných a charizmatických ľudí, od revuálnych tanečníc, ktoré snívajú iba o zábave, až po sexi herca či prestížnu herečku. Vivian spoznáva nočný život veľkomesta, osudovo sa zaľúbi a objaví v sebe vášeň pre kostýmy a módne návrhárstvo. Svoj príbeh rozpráva retrospektívne, z pohľadu zrelej ženy. Nič z toho, čo prežila, neľutuje. Ani chybu, ktorej sa dopustila a ktorá vyvolala profesionálny škandál a obrátila jej krásny nový svet naruby. „V určitom momente svojho života sa každá žena rozhodne, že už ju nebaví sa hanbiť. Po tom sa môže stať tým, kým v skutočnosti naozaj je.“

Mesto dievčat je príbeh o slobode, láske a hľadaní šťastia. Je oslavou ženského priateľstva, kreativity a ako napísala Lisa Taddeo, autorka knihy Tri ženy: Je to vyznanie lásky láske.

Ukážka z knihy

V lete 1940, mala som vtedy devätnásť rokov a bola som dosť naivná, rodičia ma poslali bývať k tete Peg, ktorá vlastnila v New Yorku divadelnú spoločnosť.

Nedávno ma vyhodili z Vassarovej vysokej školy, lebo som nechodila na prednášky, a preto som v prvom ročníku nezložila ani jednu skúšku. Nebola som taká hlúpa, ako sa zdá podľa známok, ale človeku veľmi nepomôže, keď neštuduje. Spätne si vôbec nespomínam, čo som vlastne robila celý ten čas, ktorý som mala stráviť na prednáškach, ale – ako sa poznám – zrejme som bola veľmi zaujatá svojou vizážou. (Spomínam si, že v ten rok som sa usilovala zvládnuť natáčanie vlasov dozadu, čo je kadernícka technika, ktorá pre mňa bola hrozne dôležitá a dosť zložitá, no nie v štýle Vassaru.)

Nikdy som si na Vassare nenašla svoje miesto, hoci tam bolo dosť miesta. Do tej školy chodili rozličné typy dievčat a vytvárali skupinky, ale ani jedna nevzbudila moju zvedavosť a nemala som pocit, že sa do nej hodím…

Elizabeth Gilbert je autorka s fascinujúcim životným príbehom, rovnako ako jej hrdinky. Píše motivačné texty, má vlastný knižný klub a dáva priestor iným umelkyniam a umelcom. Narodila sa vo Waterbury v štáte Connecticut (1969). Na univerzite v New Yorku vyštudovala politológiu. Po skončení školy pracovala ako kuchárka, barmanka alebo servírka. Do povedomia čitateľov sa dostala zbierkou poviedok Pútnici (Pilgrims, 1997) a Drsní chlapi (Stern Men, 2000). Medzinárodný úspech dosiahla však najmä vďaka románu Jedz, modli sa a miluj (Eat, Pray, Love, 2006), na motívy ktorého bol neskôr nakrútený rovnomenný úspešný film s Juliou Roberts v hlavnej úlohe.

Camilla de la Bedoyere: Záchrana našej planéty

Kniha Záchrana našej planéty prináša odpovede na otázky, ako tvoriť menej odpadu, čo je uhlíková stopa, čo znečisťuje našu planétu, ako šetriť energiu, čo je recyklácia a mnoho ďalších pozoruhodných a prekvapivých faktov. Napríklad aj to, prečo je v moriach a oceánoch tak veľa medúz: Medúzy milujú teplú vodu. Keď sa otepľuje svetový oceán, zvyšuje sa aj množstvo medúz. Vytvárajú veľké zhluky. Ryby z toho nemajú radosť, pretože medúzy ich žerú.

Camilla de la Bedoyere: Zvieratá

Prečo majú plameniaky ružovú farbu, koľko očí má pavúk, prečo sú korytnačky také pomalé, aký dlhý jazyk má žirafa, čo je to habitat… a veľa ďalších pozoruhodných a prekvapivých zaujímavostí nájdu deti v knihe Zvieratá. Dozvedia sa aj podveď na otázku, ako spí mláďa kosatky: Mladé kosatky hneď po narodení plávajú a vtedy zároveň aj spia! Kosatky vedia „vypnúť“ vždy jednu polovicu mozgu, zatiaľ čo druhá polovica zostáva pri vedomí.

Anne Rooney: Moje telo

Je dobre, ak deti už odmala vedia čo to aj o svojom tele. Vďaka knihe Moje telo zistia, prečo sú bunky špeciálne, koľko vlasov máme na hlave, prečo nemôžeme dýchať pod vodou, koľko litrov krvi nám prúdi v tele, prečo nevidíme v tme… a tiež aj to, čo im pomáha rozoznať chute: Na jazyku sa nachádzajú chuťové poháriky. Tie vyšlú do mozgu správu o látkach rozpustených v potrave a mozog túto informáciu premení n a chuť.

Súťaž

Do súťaže o knihy z vydavateľstva Slovart – Mesto dievčat, Záchrana našej planéty, Zvieratá a Moje telo sa môžete zapojiť do nedele, 4. októbra na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovaný výherca alebo výherkyňa získa všetky štyri knihy.

SÚŤAŽ❗️Dni sa krátia, rýchlejšie sa stmieva. Ochladilo sa. Prší. A dážď praje knihám. Ak máte pohodlné kreslo a chuť…

Uverejnil používateľ BBonline.sk Štvrtok 1. októbra 2020